częsciowe podpiwniczenie domu porady

Menu


częsciowe podpiwniczenie domu porady





maden - 31-10-2008 19:32
witam mam pytanie chodzi mi jak w temacie o częściowe podpiwniczenie domu konkretnie chodzi mi o podrady rysunki opisy ludzi którzy je mają oraz tych którzy się na tym znają fundamenty schodowe to ponoc problem z osiadaniem budynku widziałem ławy lane pod kątem i jeszcze inne rozwiązania pewnie ktoś napisze ze to wysysuje projektant podczas adaptacji chodzi mi o Wasze rady



jamaju - 31-10-2008 19:45
Gdybym budował jeszcze raz to zrobiłbym pełne podpiwniczenie... Mniej skomplikowane ławy, łatwiej zrobić prawidłową izolację, stan surowy wyjdzie w najgorszym wypadku niewiele drożej.



edde - 31-10-2008 20:21
moja rada na częściowe podpiwniczenie: wykonaj całą piwnicę



frupper - 31-10-2008 22:27
"Ławy schodowe" to ostateczność projektowa i wykonawcza - tylko wtedy kiedy nie ma możliwości wykonania ław w jednym poziomie - trudne do zaprojektowania i wykonania , droższe chyba w ogólnym rozliczeniu niż propozycje przedmówców z którymi się w pełni zgadzam.



monia i marek - 31-10-2008 22:35
Ja mam podpiwniczoną połowę domu - koszt fundamentów schodkowych (masa betonu na to poszła i stali), później zasypywanie i ubijanie niepodpiwniczonej części domu, ryzyko pękania podłogi na gruncie itp - to wszystko przemawia, że lepiej podpiwniczyć cały dom - różnica w cenie niewielka - może 5-7tys.zł, a przy budowie to jest "tylko" 5-7tys.zł :roll: Gdybym jeszcze raz miała budować, to na 100% byłoby pełne podpiwniczenie. Jeśli jednak są przeciwwskazania i nie da się zrobić całego podpiwniczenia, to wolałabym mieć chociaż część piwnic, niż nie mieć ich w ogóle :wink:



dziubek25077 - 31-10-2008 23:18
Witam, ja mam częściowe podpiwniczenie domu.
Zrobione mam w ten sposób że pierw budowałem część podpiwniczoną do pewnej wysokości (8 warstw bloczków b-20 a potem wokól wieniec który był połączony z częścią niepodpiwniczoną czyli z ławą tej części, niewiem czy to sie nazywa fundament shodkowy, bo fachowcem nie jestem ale tak miałem w projekcie.
Wyszło bardzo dobrze, trzeba tylko pamiętać że na stali w takim przypadku ie ma co oszczędzać, wszystkie ławy wieńce i słupy robione z druty fi 14 zakładki na tych częściach miałem ok 3 -3,5 m.
Wzmocnione dodatkowymi prętami, musisz pamiętać o dobrym związaniu jednej części z drugą.
Ale powiem tak: jak masz możliwosć podpiwniczaj całość, ja nie mogłem ze względu na odległość nowego domu od starego, który będe burzył dopiero po wybudowaniu nowego. Odległość 1 m zwężająca się do 0,5 m.
Gdyby nie to to piwnica poszła by pod całość, koszt bylby minimalnie większy.
Ale jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma ;)
Pozdro !!!



pati25 - 01-11-2008 07:29
Ja tez mam częsiowe podpiwniczenie i żałuję.Tylko i wyłącznie cała piwnica!



pati25 - 01-11-2008 07:31
A powiedzcie mi jak macie wykonany drenaż?Bo u nas nie dali drenu obok ławy w czesci która jest zasypana i teraz jest problem ..



mpoplaw - 01-11-2008 09:08
ja mam piwnice pod całym domkiem bez drenażu i jak na razie żadnych problemów, ale na forum było coś o ciężkiej izolacji p-wodnej zwanej potocznie wanną która sprawdziła się w praktyce



monia i marek - 01-11-2008 09:20

A powiedzcie mi jak macie wykonany drenaż?Bo u nas nie dali drenu obok ławy w czesci która jest zasypana i teraz jest problem .. Nie mamy drenażu, bo u nas teren skalisto - wapienny, przepuszczalny, więc chyba nie trzeba :roll:



jamaju - 01-11-2008 10:48

A powiedzcie mi jak macie wykonany drenaż?Bo u nas nie dali drenu obok ławy w czesci która jest zasypana i teraz jest problem .. My zrobiliśmy drenaż podobnie, tyle że część niepodpiwniczona posadowiona jest na czystym piasku. Jak dotąd jest OK, ale zobaczymy po dłuższym czasie jak to się sprawdzi... Na części podpiwniczonej drenaż zrobiliśmy tak na wszelki wypadek bo trafiliśmy w tym miejscu na grunt piaszczysto - gliniasty.



pablitoo - 01-11-2008 13:44

moja rada na częściowe podpiwniczenie: wykonaj całą piwnicę Zgadzam się - tylko piwnica pod całym budynkiem ...

U nas również częściowe podpiwniczenie - i jest to jedyna rzecz którą bym zmienił na etapie budowania - piwnica pod całym budynkiem !

Odnośnie drenażu - u nas ława fundamentowa na jednym poziomie - drenaż wykonany dookoła ławy całego budynku , niezależnie od tego że jest częściowo podpiwniczony . Dom stoi na wzniesieniu , na ciężkim gruncie skalistym - nigdy wody tam nie było - ale - jak to mawiają -przezorny zawsze ubezpieczony - koszt wykonania drenażu jest nikły w stosunku do wykonania całego stanu surowego - więc w naszym przypadku nie było wogóle wątpliwości czy robić drenaż czy nie ...



pati25 - 01-11-2008 14:10
U mnie piwnica sama wysła od frontu budynek podniesiony na 60-70 cm a w tyle wyszło 2,20 m .Wiec czesc piwniczna jest nad ziemią ..
Jak nie było drenażu woda lała sie po ścianach itd itd
Niestety mam ławy schodowe i tu pies pogrzebany ..:(
Zrobiony jest drenaz działa w 90 % :(
Dlatego pytam jak u was wygląda drenaż .Jak na etapie budowy chciłam dać drenaż obok ławy tam gdzie ta czesc jest zasypana piachem to kierownik budowy i majster odwiedli mnie od tego pomysłu .Na efekt nie trzeba było długo czekac .



r-32 - 01-11-2008 20:45
Moim skromnym zdaniem to "częściowe " podpiwniczenie powinno byc zabronione - ew. dozwolone tylko "w wyjątkowych okolicznościach :wink: "
Chociażby po to - by oszczędzić potencjalnym inwestorom kłopotów
typu :
mam w projekcie ławy schodowe i nie wiem......

Pozdrawiam



Adamo&Misia - 12-07-2009 23:23
No to poczytałem i zgłupiałem...!!!! Budowa jeszcze nie rozpoczęta mój arch. wymyslij ze częśc podpiwniczona od niepodpiwniczonej bedzie oddzielona i ze ubijemy jakis piasek i wylejemy chudy beton! poczytałem i zadzwonie jutro do niego:) przedyskutujemy parę spraw:)
Pozdrawiam i dzięki za info:)

Sitedesign by AltusUmbrae.