grubosc scian zewnetrznych

Menu


grubosc scian zewnetrznych





gabriela - 16-06-2004 19:09
Jak sadzicie, czy murarz ma racje radzac nam zamiast scian ( w projekcie) 24 cm + 5 cm styropianu + 12 cm pustak ------ 18 cm pustak + 8 cm styropianu + 12 cm pustak. Czy takie sciany beda cieplejsze, czy nie ma to znaczenia? Mysle, ze wyjdzie to drozej, bo styropian jest przeciez bardzo drogi.



mdzalewscy - 16-06-2004 23:44

Czy takie sciany beda cieplejsze, czy nie ma to znaczenia? Mysle, ze wyjdzie to drozej, bo styropian jest przeciez bardzo drogi. Czy to jakiś żart? :lol: , albo blondynka - więc nie żart i w dalszej części łaskawie podpowiem, Pierdziele masz już ponad 100 postów, no to dobry żart, ale podpowiem dla innych nowiciuszy .


Jak sadzicie, czy murarz ma racje radzac nam zamiast scian ( w projekcie) 24 cm ------ 18 cm pustak teoretycznie jest dopuszczalne takie rozwiązanie, wszytko żależy od konstrukcji budynku i użytego materiału


Jak sadzicie, czy murarz ma racje radzac nam zamiast 5 cm styropianu ------ 8 cm styropianu nie ma racji, 8 to za mało


Czy takie sciany beda cieplejsze, czy nie ma to znaczenia? Mysle, ze wyjdzie to drozej, bo styropian jest przeciez bardzo drogi. tak wyjdą, teoretycznie w właściwościach cieplnych 1cm ocieplenia = 10cm pustaka. Tak jest drogi, ale droższe jest też potem ogrzewanie domu niedocieplonego

Jeśli to nie żart to wymiekam.



Pawel P. - 17-06-2004 09:27
Do Mdzalewscy: jesteś na forum gdzie się DORADZA a nie OŚMIESZA innych forumowiczów. Gabriela przedstawiła swój problem i jeżeli Cię to śmieszy to radzę na przyszłość zachowaj swój dowcip dla siebie :evil:
Taki z Ciebie stary wyjadacz - forumowicz? Większość z nas już dawno była zarejestrowana na forum kiedy Ty jeszcze trzymałeś pion na nocniku :D
Pozdrawiam



ArtMedia - 17-06-2004 10:56
Z czego ma być ściana? Z opisu wnioskuję że gazobeton, a to oznacza, że 24cm. to chyba najcieńsza ściana konstrukcyjna z gazobetonu. 18cm. można zrobić z silikatów, ale wtedy parametry cieplne przy takim układzie wyjdą nienajlepsze. Normę spełnią na styk. Ocieplenia warto dać nieco więcej, ale jeśli konstrukcja nie pozwala to tego nie przeskoczysz. Z drugiej strony twój pierwotny układ warstw o ile to gazobeton także normę spełnia na styk. Jeśli więc na silikaciie 18cm+8cm. wyszłoby taniej to wtedy warto. Tylko chyba taniej nie wyjdzie... O ile się nie mylę w sprawie materiałów?



mdzalewscy - 17-06-2004 11:15

jesteś na forum gdzie się DORADZA ... JA TO POTRAKTOWAŁEM JAK KPINE Z FORUMOWICZÓW

wiesz co, to nie znaczy że forum jest dla idiotów ( to nie do Ciebie Babriela, teraz wiem, że to nie żart).

PRZEPRASZAM GABRYŚ CIEBIE !!!!!

Pawełku, byłe przekonany że to żart, poczytaj to co tam pisze, chłopie byłem przekonany, że jak ktoś ma ponad 100 postów, to zna 2 zasady

a) najpierw szukaj potem, pytaj, a o grubości ścian i ociepleniu było chyba z setki postów i sprzeczek
b) kurde jak przeczytałem, "bo styropian drogi", to lepiej polecam za budowanie się nie brać, albo spytać ile orientacyjnie kosztuje wyybudowanie domu na gotowo

A jeśli chodzi o nocnik gościu to szybko się uczę, to nie ważne kto ile czasu jest, ale jaką ma wiedze, ale cóż w moim zawodzie całe życie trzeba się uczyć (informatyk). Ale to by sie zgadzało bo my wchodzimy na wasz (warszawski) rynek pracy z prowincji i pozbywiamy was pracy bo właśnie szybko się uczymy i przystosuwujemy.



mdzalewscy - 17-06-2004 11:20
odnośnie odpowiedzi przy ścianie 3W - 9cm ocieplenia to minimum (zalecania Muratora). A standard to 12cm. I tu nie ma kompromisów, bo pozorne oszczędności będa Cię kosztować wiele lat.



neptunek - 17-06-2004 11:26

Pawełku, byłe przekonany że to żart, poczytaj to co tam pisze, chłopie byłem przekonany, że jak ktoś ma ponad 100 postów, to zna 2 zasady

a) najpierw szukaj potem, pytaj, a o grubości ścian i ociepleniu było chyba z setki postów i sprzeczek
b) kurde jak przeczytałem, "bo styropian drogi", to lepiej polecam za budowanie się nie brać, albo spytać ile orientacyjnie kosztuje wyybudowanie domu na gotowo
I co z tego?? na tym forum wyszukiwarka dziala bardzo kiepsko, a np wyswietlenie w pozycji znalezionej postu - np Grupa Krakowska - strony 1 ... 1999, to co tutaj znalezc??


ale cóż w moim zawodzie całe życie trzeba się uczyć (informatyk). Ale to by sie zgadzało bo my wchodzimy na wasz (warszawski) rynek pracy z prowincji i pozbywiamy was pracy bo właśnie szybko się uczymy i przystosuwujemy. A tak z ciekawosci - co to za zawod INFORMATYK?? to znaczy kim jestes?? kims od czyszczenia rolek w myszce? zawsze mnie smieszy takie opisanie swojego zawodu :lol:



mdzalewscy - 17-06-2004 11:36
inżynier oprogramowania, programista, myszki też używam i czyszczę (własną). A wiesz dlaczego kiepsko działa wyszukiwarka, bo często tematy postówa zadawane są nie jasno (np. temat postu "cena") i ciągle się powtarzają. I nie miej pretensji, że tak jest a walcz z tym aby był jakiś porządek.



neptunek - 17-06-2004 11:42

inżynier oprogramowania, programista, myszki też używam i czyszczę (własną) I to jest Twoj zawod - a nie informatyk ;) - tak jak mowia rodzice o swoich 10-cio letnich dzieciach - wielki informatyk, bo potrafi zainstalowac gierke od sasiada :lol:



neptunek - 17-06-2004 11:44

A wiesz dlaczego kiepsko działa wyszukiwarka, bo często tematy postówa zadawane są nie jasno (np. temat postu "cena") i ciągle się powtarzają. I nie miej pretensji, że tak jest a walcz z tym aby był jakiś porządek. Nie masz racji - jak ja szukam SLOWA to zadaniem wyszukiwarki jest mi zwrocic POST zawierajacy TO slowo a nie WATEK!! taka mala zmiana a ulatwi wyszukiwanie niesamowicie.



Wojtek62 - 17-06-2004 11:45
hej, forumowicze uspokójcie się!!!
mdzalewscy w dużym stopniu ma rację, bo temat jest częto poruszany nie tylko na tym forum ale w różnych tytułach budowlanych.
problemy z wyszukiwarką wynikaja też z tego, że tworzymy co chwilę nowe posty i w pewnym sensie zaśmiecamy całe forum.
ale nie zmienia to faktu, że mdzalewscy wyrasta nam na głównego decydenta, jaki temat trzeba rozwijać a jaki jest do d..., choć pierwsze pytania też były prostackie



mdzalewscy - 17-06-2004 11:46
oj przesaadzasz, dokładnie to ja C++ i np. SQL, ale informatyk to poprawne określenie, lekarz to lekarz, czy od razu rządać aby pisał ginekolog. Jaki masz zawód ?

To nie tak, jak ktoś ma 10 postów to O.K ale jak 100,200,300 to już trzeba trochę wymagać. Bo będzie (jest) straszny bałagan.

Ale pozytywnie myśląć. Gabriela otrzymała odpowiedz na pytanie

- ścianę można zmiejszyć do 18cm, ale pod pewnymi warunkami, nośność i użyty materiał
- minimum ocieplenia to 9cm




neptunek - 17-06-2004 11:48

oj przesaadzasz, dokładnie to ja C++ i np. SQL, ale informatyk to poprawne określenie, lekarz to lekarz, czy od razu rządać aby pisał ginekolog. Jaki masz zawód ? Ja? bezrobotny bo za leniwy jestem do pracy :wink:

Co do lekarza to nikt ci nie powie ze jest np dentysta a zoperuje ci wyrostek - subtelna roznica w pojmowaniu nazw.



mdzalewscy - 17-06-2004 11:53
musimy się przenieść na inny dział bo "afe" aby tutaj na ogólnym tak się sprzeczać o to kto jakim lekarzem. Wstyd mi za siebie. Bo zaczynam łamać zasadę tematowości tego forum (budownictwo), dobrze, że przynajmniej padła odpowiedz na jej pytania.



Wojtek62 - 17-06-2004 12:30
Gabrieo, a jak masz w projekcie?
uważam, że 5cm styropianu jest za mało, nie wiem czym sie kierował architekt ale min. winno byc 10.
sprawdź jakie masz szerokie ławy i jeśli jest możliwe zostań przy 24cm ale dołóż styropianu.



Qgiel - 17-06-2004 13:34
Gabrielo, musisz wiedzieć, że ściana osłonowa służy li tylko jako ochrona ocieplenia od uszkodzen mechanicznych i może mieć walory estetyczne.
Na izolacyjność cieplną, szczególnie podczas mroźnej zimy ma wpływ minimalny. Dlatego 5 cm ocieplenia to niebezpiecznie mało, bo oprócz strat cieplnych można mieć kłopoty z wykraplaniem się pary wodnej w takiej ścianie i to w dość szerokim zakresie temperatur. Jestem przekonany, że nie tylko należy pozostawić 24 cm gazobetonu, ale zrobić warstwę ocieplenia min 10cm, ze wskazaniem na 12. Natomiast ściankę osłonową możesz zrobić cieńszą, np. 9cm.
I jeszcze jedna uwaga ogólnej natury. Jeśli piszemy o wszelkiego rodzaju materiałach porowatych typu gazobetony, BK i podobne, powinno sie dodawać gęstość materiału lub jego odmiane katalogową. Asortyment jest dość szeroki a za nim wartości współczynników które go opisują. Różnice są dość znaczne.



gabriela - 17-06-2004 16:04
Do mdzalewscy: Twoje laskawe odpowiedzi nie sa mi potrzebne, na forum jest dosc innych forumowiczow, ktorzy chetnie odpowiedza na pytania blondynki.
Dziekuje wszystkim innym za zyczliwe posty. Nie myslalam, ze wywolam tu taka dyskusje, ale po to chyba istnieje forum. A jezeli kogos pytania draznia, niech je ignoruje i laskawie nie odpowiada.



Wojtek62 - 17-06-2004 16:10
to co zwiększasz grubość styropianu czy rozważasz może inny rodzj ściany np nie 3W a 2W
możesz jeszcze rozpatrzyć wariant zamiany styropianu na wełnę ale w obydwu przypadkach 5cm to za mało



neptunek - 17-06-2004 16:15
A moze od razu zrobic diametralny krok i z 3 na 1 W?? ;)

Ale na powaznie jak sie upierasz przy 3 W to ocieplenia minimum 10 cm (welna czy styropian to samo wyjdzie - cenowo troche inaczej, welna drozsza)



gabriela - 17-06-2004 16:18
Wojtek 62, wielkie dzieki, najprawdopodobniej zostaniemy przy 24 cm i 10 cm styropianu, tak jak radzicie ( 24-10-12), jest to mozliwe ( konsultacja z projektantem). Lawy zewnetrzne maja szerokosc 100 cm.
A tak na marginesie: w projekcie mamy pierwotnie 24-4-12, ciekawe, co? Projekt indywidualny!!!!!!!



Wojtek62 - 17-06-2004 16:25
to porozmawiaj z architektem czy nie pomylił się, chyba, że budujesz domek letniskowy ...
sprawdż sobie, czy masz odpowiednio szerokie ławy i ściane fundamentową na zwiększenie grubości ścian zewnętrznych, bo może Twój architekt od samego dołu założył sobie taka a nie inna grubość ścian.
a mdzalewscy jak sobie przeananlizujesz jego wypowiedzi z ostatnich 2 tyg. to sporo osób strofuje



Tomasz M. - 17-06-2004 16:29
Gabriela, Twojemu architektowi chyba zginęła jedynka przed tą czwórką oznaczającą grubość ocieplenia :wink: . U mnie np. jest 14 cm.



gabriela - 18-06-2004 11:04
No to juz dom spaprany! Wlasnie w maju oblozylismy dolna czesc budynku klinkierem (wysoka piwnica) i dalismy tylko 5 cm styropianu, tzn: 24 cm BK - 5 cm styrop. i 12 cm cegla klinkierowa. Doswiadczony majster i nasz kierownik budowy nie mieli nic przeciwko temu. A ja nie zagladalam wczesniej do tego tematu, sadzac, ze jest o.k. W lipcu mamy zamiar ciagnac dalej ( parter i poddasze) i tu zaproponowal murarz wersje jak wyzej. Nie moge o niczym innym teraz myslec, tym bardziej, ze w tej wysokiej piwnicy beda dwa pokoje. Jestem zdruzgotana!! Bedzie cholernie zimno i moze wilgotno!!! Ale nic nie da sie juz zrobic. Czy inwestor musi byc budowlancem?

Jednak budowa domu to zrodlo dodatkowych stressow!!



Qgiel - 18-06-2004 12:30
Gabriela, nie tragizuj.
Ta ściana w zależności, jaki BK byl zastosowany będzie miala U od 0.42 do 0.49 bez tynków.Jak na trójwarstwową ścianę trochę malo ( norma to U=0.3), ale znow nie tak tragicznie.
Zastanawiające tylko jest ze ludzie odpowiedzialni za ta budowe tak
niefrasobliwie ja traktuja ?
Nie probuj tylko niczym ocieplac od wewnatrz, bo wtedy dopiero " spaprzesz" sciane.
Pamietaj o dobrej wentylacji i wszystko bedzie dobrze, a roznica w kosztach ogrzewania z pewnoscia Cie nie zrujnuje.



Wojtek62 - 18-06-2004 13:52
Gabrielo,
by poprawić troszkę ciepłotę w tych pokojach w piwnicy proponuję zrobić w nich boazerię, zmiejszysz o jakieś 6cm pokój ale będzie cieolej.
a co na to Twój architekt?



KrzysiekS - 18-06-2004 13:59
Gabriela,

to ciągnij dalej poddasze, a piwnicą sie nie przejmuj i daj sobie raczej spokoj z ocieplaniem, nie bedziesz tam miala przeciez chyba salonu, ani lazienki.

Dalej buduj 24cm BK plus 8cm styropian plus 9cm BK lub inny material i bedzie calkiem ok.



Jasiu - 18-06-2004 14:20

Nie masz racji - jak ja szukam SLOWA to zadaniem wyszukiwarki jest mi zwrocic POST zawierajacy TO slowo a nie WATEK!! taka mala zmiana a ulatwi wyszukiwanie niesamowicie. Jak szukasz SŁOWA i chcesz znaleźć POST, a nie WĄTEK to w parametrach szukania ustaw RadioButton
"Pokaż wyniki jako: (*) Posty ( ) Tematy"

PS. Informatyk (od franc.: "Information" i "Automatiqe") zajmuje się automatyzacją przetwarzania informacji. Informatyk może zajmować dowolną kombinacją "hardware" (sprzęt), "software" (oprogramowanie) i "orgware" (tym co otacza i łączy te dwie rzeczy).

PS.2 W dyplomie mam cybernetyk ;)



Jasiu - 18-06-2004 14:33

Bedzie cholernie zimno i moze wilgotno!!! Ale nic nie da sie juz zrobic. Czy inwestor musi byc budowlancem? Grubośc ocieplenia nie decyduje o temperaturze tylko o stratach ciepła. W tych pomieszczeniach może być normalna temperatura tylko będzie to ciebie drożej kosztowało. Ale nie oznacza to od razu, że zbankrutujesz na ogrzewaniu. W końcu piwnica to tylko częśc budynku.

Pomyśl o takim wykorzystaniu tych pomieszczeń, aby nie przeszkadzało utrzymywanie tam zimą niższych temperatur (18-19 st.C).

Z wilgocią jest podobnie. Przy dobrej wentylacji i utrzymywaniu temperatur >18 st.C nie masz się czego bać.

BTW. Skoro wiadomo, że ogrzewanie tej piwnicy będzie Ciebie drogo kosztować pomyśl o zmniejszeniu pozostałych strat (rekuperator ?) i/lub tańszym źródle ciepła (kocioł kondensacyjny, etc...)



KrzysiekS - 18-06-2004 14:39
Gabriela,

lepiej daj sobie spokoj ze zmartwieniami na wyrost. Po pierwszym sezonie zobaczysz jak sie ta sciana bedzie zachowywac. Moim zdaniem bedzie w porządku, tym bardziej, że wiele osob buduje sciany o gr. 36 cm z BK jednowarstwowo i sobie chwali.

Nie piszcie, że tutaj są inne warunki, owszem są inne, ale i tak ta sciana jest, moim subiektywnym zdaniem, lepsza od 1W.



Pawel P. - 18-06-2004 15:20
Witam Gabriela!
Nie przejmuj się - mogę Cie pocieszyć!
Dom moich rodziców (A.D.1996) w którym mieszkałem był (i jest) bardzo podobnie wykonany. BK 24cm 5-6cm styropianu (nie pamiętam) i BK 12cm. Oczywiście stropy (dom ma piwnicę i jest piętrowy) są ocieplone warstwą 8cm stropianu. Okna drewniane z Sokółki 3 szybowe.
Jak się mieszkało? Uważam, że nie odczuwalne były ABSOLUTNIE ŻADNE różnice z domem gdzie teraz mieszkam - BK24 + 12cm styropian.
Mikroklimat (w każym pomieszczniu wentylacja grawitacyjna) był wspaniały - latem przyjemny chłodek - tak, że w upały nie otwierałem okien, zimą było ciepło, a dom miał dużą akumulacyjność ciepła.
Co najważniejsze ogrzewany jest (260 m2) ELEKTRYCZNYM ogrzewaniem podłogowym (tak, tak) i kominkiem Jotul 18kW Harmony z DGP * 9.
Ekonomicznie jest to do przyjęcia - oczywiście przy dużym "udziale" Jotula :)
Nie dramatyzuj - taki dom jest naprawdę OK! :D
Pozdrawiam - Paweł.

Sitedesign by AltusUmbrae.