Posadzka w kuchni

Menu


Posadzka w kuchni





seven - 05-07-2005 10:15
Witam
Mam zamiar wykonać wylewkę betonową w kuchni na drewnianym stropie. Zastanawiam się jak to zadanie najlepiej wykonać i jakich materiałów użyć ?. Strop będzie obliczony przez fachowca czy wytrzyma taki ciężar, po wstępnym oglądnięciu , raczej wytrzyma.
Deski podłogowe zostały ściągnięte (wymagały tego). Zostały odkryte legary.Pomieszczenie ma ok 2,4 x 2,4 m. Legary co ok. 80, 90 cm. Między legarami jest coś nasypane (widocznie taka izolacja), trochę jej wybrałem.
Mam zamiar pomiędzy te legary położyć styropian lub wełnę mineralną, niewiem co lepsze, na to folia i posadzka betonowa gr. 2 cm a w niej kratka zbrojeniowa. Na to terakota.
Czy taka wylewka nie będzie się zapadała podczas robienia jej w miejscach gdzie będzie wełna ? Czy to prawda, że styropian po pewnym czasie ulega biodegradacji ? Czy legary jakoś zabezpieczyć dodatkowo, może je posmarować jakimś drewnochronem ?
Napiszcie jak tą posadzkę wykonać, żeby nie było niespodzianek w przyszłości i jakich materiałów użyć.

Pozdrawiam

Zapomniałem dodać, że jest różnica w poziomie na legarach ok 3 cm między pierwszym a ostatnmim, jak taką nierówność zniwelować pod wylewkę ??



aru - 05-07-2005 14:39
aż tak 'ciężko'? nie wystarczy jakiś plyt osb lub w tym stylu?
wylewka oprze się na legarach, jedyna możliwość to przelamanie się na nich wylewki, pod samą wełną lub styropianem się nie zapadnie (zbrojenie)
posadzki betonowej ze zbrojeniem 2cm raczej dobej nieuzyskasz

może dodatkowe legarki?



seven - 05-07-2005 17:41
Jednak będę robił wylewkę. Właśnie odebrałem ekspertyzę badania stropu. Pozwala ona na wylewkę 5 cm. A co do 2 cm to jeżeli będzie zbrojona to ponoć wystarcza.
Planuje zrobić to tak: (napiszcie, czy tak można ????)
Między legary dam styropian na równo z legarami i co ok 40-50 cm prostopadle do legarów przykręce na równo z górną powierzchnią legarów deskę ok 2-3 cm grub ( taką zdjętą z podłogi ), po to by się wylewka nie zapadała. Na to dam folię (chyba 0,2 ) i wylewka na ok 2-3 cm a w niej zatopiona siatka.

Ważne:
-czy może być zwykły styropian, czy musi być twardy ?
- jakie zbrojenie użyć (rozm. oczka, średn. pręta)?
- jaką grubą folię budowlaną ?



seven - 05-07-2005 20:06
Niech mi ktoś pomoże/odpisze/doradzi.

Please



invx - 05-07-2005 20:38
:roll:

izolacje dajesz w strop zapewno po to, aby go wygluszyc ?? Wiec styropian odpada tylko welna, i nie lamelowa :wink:. Jak bys jednak z jakis powodow zdecydowal sie na styropian to zdecydowanie FS-20 (twardy). Najlepiej wybierz wszystko to co pomiedzy tymie legarami jest. Leagary zaimpregnuj, nie zaszkodzi :wink: Kompletnie mi sie nie widzi pomysl z tymi deskami, chyba tylko po to aby gnily w srodku. Nie widzi mi sie takze wylewka betonowa gr 2cm, to zdeecydowanie za malo !!!, takiej grubosci mozna stosowac specjalne jastrychy, np ATLAS SAM. ( poczytaj o szczegolach na www.atlas.com.pl w podkladach podlogowych). Wylewke najlepiej zbroic wloknami a nie siatka, jednkaze jest to zbrojenie skurczowe a nie konstrukcyjne :) Przychylam sie do wypowiedzi kolegi wyzej, zeby na te legary dac OSB, i na to plytki. :wink:



seven - 05-07-2005 22:01
Te deski po to aby wylewka nie zapadała na samym styropianie. Chyba, że styropian to wytrzymuje.Nie wiem nie znam się. Przypomne, że pomieszczenie to ma 2,4 x 2,4 m i jak przykręcę deski prostopadle do legarów co 40 cm na równi z ich górną powierzchnią a resztę miejsca wypełnie styropianem FS 20 to wydaje mi się że będzie to stabilniejsze podłoże niż na samym styropianie. A może się mylę ? sam już nie wiem. A te deski dlaczego mają gnić ? przecież cały strop z drewna (belki, deski ślepego pułapu, podsufitka)
Ta polepa co jest między legarami to planuję troche jej zostawić, na tyle że jak położe styropian 10 to żeby był na równi z legarami. Tej polepy będzie ok 2 cm.
A co do wylewki to wszędzie czytam, że minimum to 3 cm (i to żadko spotykane) a z autopsji wiem, że takie na 2 cm dobrze się mają, oczywiście zbrojone.
Im więcej czytam tym mniej wiem.

Pozdrawiam



invx - 05-07-2005 22:18
na styropianie FS20, robi sie wylewki i nic nie peke, wytrzyma :). deski pomiedzy legarami zbedne !. Wylewka betonowa 2 cm, jak juz mowilem to zbrodnia :wink: jednakze nie doskonala i jej efekty wyjda zaraz. Drewno pozatym pracuje, i nie moze go ot tak zabetonowac, przydal by sie jakis pasek 2cm, nad tymi legarami styropianu polozyc tez. I przy 10cm styropianu min. grubosc wylewki betonowej to 6-7cm. Tylko czy jak styropian zacznie przejmowac obciazenia z wylewki, czy to nie pier....ie, w dol ?? czy podbitka z desek to wytrzyma ? jesli wylewka miala by sie wspierac tylko na legarach to juz trzeba robic prawie ze zbrojony strop monolityczny :)



seven - 05-07-2005 22:40
W takim razie dobrze by chyba było gdybym spowrotem nabił deski na legary ? I na to folia i wylewka ? Ale to za bardzo podniesie mi podłogę-tak nie mogę zrobić.
Będę chyba musiał wzmocnić podbitkę i w tedy powinno być ok. Jak już posadzka zwiąże,a będzie zbrojona, to nie powinna zbyt obciążać podbitki ?
Albo może między legary wełne lub styropian a nad tym przymocować na równo z górną powierzchnią belek szczelnie deski prostopadle do nich ? Tak żeby był równy poziom i na to folia, zbrojenie i wylewka ?

Co lepsze wzmocnienie podbitki czy to drugie ?
A może jakieś inne pomysły ?



invx - 06-07-2005 19:37
no ja mam inny pomysl na legary plyta OSB, i na to albo od razu plytki, albo, wylewka ATLAS SAM, i dopiero plytki :wink:.

posadzka bedzie zbrojona skurczowo nie konstrukcyjnie, wlokna, czy siatka, nie utrzymaja wylewki gr. 2cm podpartej co 85 cm. Wylewka aby nie popekala, musi cala powierchcnia rownomiernie obciazac podloze.

Jak tak bardzo upierasz sie przy wylewce betonowej, to najlepiej bylo by nabic te deski spowrotem na to folia jako warstwa oddzielajaca, i wylewka 5-6cm, zbrojona, moze nie popeka, ale nie 2 !!

to juz cos w miare przypomina :), tylko wylewka tez min. 5-6 cm. :)



seven - 06-07-2005 20:11
Zrobiłem tak:
Pomiędzy legary, prostopadle przymocowałem deski (grub. 2,5 cm ), gęsto (prześwity pomiędzy deskami max 10 cm - takie wzmocnienie, żeby styropian pod wpływem ciężary nie pier...ną w dół :wink: , na to pójdzie styropian- fs 20, który będzie wystawał ponad legar ok. 3 może 5 mm. Na legary cienka gąbka (taka pod panele, żeby zrównała się mniej więcej z styropianem - na to wylewka.

Bardzo bym prosił o ocenę tego "podkładu" pod wylewkę.

Pytania:

Jeżeli będę kładł folię budowlaną jako izolacje na styropian i wywijał ją na ściany to czy potrzeba dawać na ścianę cienki pasek styropianu żeby odgradzał wylewkę od ściany, czy taka folia będzie wystarczającą dylatacją ?

Jako zbrojenie dam jednak siatkę o oczkach 5 x 5 cm nie pamiętam średnicy. Czy można siatkę zbrojeniową poziomować na kawałkach potłuczonych kafelek, nie mam dystansów czy jak to się tam nazywa.



invx - 06-07-2005 20:25
no to juz calkiem dobre jest :)

ta folia nie bedzie jako izolacja tylko jaka warstwa poslizgowa, oddzielajaca styropian od wyleki. Jako izolacje, wodna nalezalo by zastosowac pape termo :) ale to sie stosuje w jastrychach na gruncie, tutaj taka izolacja jest zbedna :) wystarczy polozenie foli. Pasek ze styropianu, lub pianki (kupuje sie taka zwinieta tasme dylatacyjna na metry) jest niezbedny.

znacznie lepsze byly by jako zbrojenie wlokna polipropylenowe, no i do betonu koniecznie plastyfikator :wink:

I wylewka min. 4 cm, !!



seven - 06-07-2005 21:17
No to się cieszę :D

A czy zamiast tej cienkiej, zwiniętej taśmy dylatacyjnej mogę powycinać ze zwykłego styropianu takie paski ? Czy to musi być super równe i na całej długości nie przerwane ?. I jakiej grubości powinny być ? Przypomnę, że posadzka będzie miała ok. 6 m2. Bo wysokość takiego paska to tyle co wylewka ?

Pozdrawiam



invx - 06-07-2005 21:22
moga byc rowniez paski styropianu, 1cm spokonie wystarczy, taka pianka ma zazwyczaj ok 7-8 mm, ale bywaja inne :) Najlepiej sobie utnij, szersze te paski, i po wyschnieciu wylewki, je na rowno obetniesz. I przy ukladania plytek, tez od sciany pare mm luzu zostaw, i potem to masa elastyczna wypelnij :wink:



seven - 06-07-2005 21:38
A plastyfikator to jaki byś proponował ? Jak się go używa, czy proporcje muszą być dokładnie wymierzane. Bo zaprawa na wylewkę będzie mieszana wiertarką w jakimś większym "garze". Jak możesz to napisz ile będzie potrzeba takiego plastyfikatora, albo zużycie na m3 beonu tak "pi razy drzwi". Drogie takie coś jest ?



invx - 06-07-2005 22:07
plastyfikator nie jest drogi, wydatek paru zl. Trudno podac jakas konkretna nazwe tego jest pelno, sa w plynie w proszku ... :wink: Tak obrazowo powiem ze taki maly woreczek 7x7 byl na 50 kg cementu. Dokladne proporcje zawsze sa padne przez producenta na opakowaniu, i raczej nalezy sie ich trzymac, bo mozna przedobrzyc :wink:. PLastyfikator nalezy najpierw rozmieszac z woda zarobowa, zwlaszcza tez w proszku, i dolac do suchej mieszanki, inaczej ryzyko ze sie nie wymiesza.



seven - 06-07-2005 22:34
invx - ostatnie pytanie na dziś.
Chodzi mi o paski styropianu w dylatacji między wylewką a ścianą. Czy ma to być tak:
wylewka-styropian-folia-ściana
Czy:
wylewka folia styropian ściana
Bo rozumiem, że folie ucinam też na wysokości wylewki ?

Dzisiaj przy okazji, zapytałem w sklepie budowlanym o koszt plastyfikatora do betonów i krzyknęli pięć dych za 5 l. ale nie wiem nawet jakiego producenta.
A tu w sieci widze, że saszetka na 100 kg cementu około 1 zł , może wydajność tamtego była na więcej kg. Ale nie ważne. Jutro z rana przed wylewką obskocze hurtownie, może coś w niższej cenie znajdę.

Dzięki bardzo invx za fachowe porady, bardzo mi pomogłeś.

Pozdrawiam



invx - 06-07-2005 22:41
folie ucinasz potem na rowno z wywlewka. :wink:. Kolejnosc ulozenia psakow styropianu jako dylatacji w zasadzie dowolna, jednak ze wskazniem na wylewka-folia-styropian. Ale wiekszego znaczenia to nie ma :)

w/w przezemnie to troche wiecej kosztowala :)

Milego wylewania :)

Sitedesign by AltusUmbrae.