"Uszczelnienie" komina z dziurawki

Menu


"Uszczelnienie" komina z dziurawki





Bigbeat - 11-10-2007 16:11
Jak to już opisywano 100 razy na forum, u mnie też komin nad dachem wymurowali z cegły klinkierowej dziurawki (reszta poniżej to systemowy schiedel czy jak się to pisze ;) ).
Niby "załatali" dziury od wierzchu warstwą zaprawy, ale gdzie-niegdzie dziury zostały, poza tym niektóre nie są zasłonięte całkiem (przy okazji wydało się wreszcie, dlaczego zeszłej zimy mokra robiła się ściana w jednym z pokoi przylegającym do przewodu kominowego).
Nie bardzo chciałbym robić obróbki blacharskiej na kominie - mało czasu, zima za pasem, brak ekip, i pomyślałem, żeby zrobić mały szalunek okalający szczyt komina i wylać warstwę uszczelniającą. No i tu problem - jaką warstwę, tzn. z czego? czy może być wylewka samopoziomująca (taka do łazienki)? nie popęka w zimie?
czy lepiej dać beton?
Nie bardzo chciałbym smarować wierzchu komina jakimś asfaltem czy czymś podobnym, ze względu na to, że do komina mam przymocowany maszt antenowy i wygodnie jest czasem stanąć na kominie, żeby pogrzebać przy antenach - a na smole stawać nie bardzo bym chciał, bo potem żona mnie nie wpuści "na salony" ;)
Jeśli to istotne, to w kominie jest wylot przewodu spalinowego z kominka i dwóch kanałów wentylacyjnych (oczywiście z boku, nie na szczycie).



majki - 11-10-2007 20:53
A nie lepiej domurować 1-2 warstwy z tej samej cegły, tylko pełnej ?
Nie wiem, tak sobie myślę :roll:
Ja mam cały z pełnej, ale i tak mysle o tej końcowej warstwie, żeby zabezpieczyć jakimś środkiem np. do fug, cos w stylu "folia w płynie" czy jakoś tak. Są takie środki do zabezpieczania klinkieru ...

pozdrawiam, majki



kapusta - 11-10-2007 20:58
wykonac zelbetowa czapke kominową - bo za dwa lata nie będzie juz na czym stanąc poprawiać antenę



mako5 - 11-10-2007 21:20

wykonac zelbetowa czapke kominową - bo za dwa lata nie będzie juz na czym stanąc poprawiać antenę Fakt. Ja swoje czapy jeszcze "przejechałem" impregnatem do betonu. Na razie mają za sobą dwie zimy i nie widać aby mróz im zaszkodził. Jak będzie woda w nie wnikać to też mogą się rozpadać.



Bigbeat - 12-10-2007 10:20

wykonac zelbetowa czapke kominową - bo za dwa lata nie będzie juz na czym stanąc poprawiać antenę Jaką grubość powinna mieć taka czapka? Wystarczy 4...5 cm? Czy można ją zazbroić siatką metalową - taką do wylewek?
No i czy można ją zrobić z zaprawy do klinkieru, czy musi być beton (z wapnem)? Obawiam się zacieków na klinkierze...



Barbossa - 12-10-2007 12:13
nie godzien jam jest odpowiadać za kapustę, wiec tylko nieśmiało dokonam drobnych adnotacji:
- jak mały komin 5cm wystarczy
- siatka do zbrojenia posadzek jak najbardziej
- beton nie zawiera wapn- można czapke zrobic z zaprawy cementowej, tylko nie można przesadzić z cementem
- czapka powinna wystawać poza obrys komina, posiadać górą spadki na zewnątrz, po obwodzie musi być kampinos
-dla poprawy estetyki wygladu mozna "wygładzić" klejem do elewacji lub płytek
- można czapkę wykonać na ziemi i zapodać na dach (ale weź takie dźwignij)



mako5 - 12-10-2007 13:04

Jaką grubość powinna mieć taka czapka? Wystarczy 4...5 cm? Pewnie tak.


Czy można ją zazbroić siatką metalową - taką do wylewek? Taka siatka będzie ok. Dawaj jak najmniejsze oczko. Albo dwa kawałki jeden na drugi.


No i czy można ją zrobić z zaprawy do klinkieru, czy musi być beton (z wapnem)? Obawiam się zacieków na klinkierze... No tak na zdrowy rozsądek nie ma jakiś przeciwskazań poza kosztem. Zaprawa jest mocna i dodatkowo wodoodporna więc powinno być dobrze.

U mnie to wyglÄ…da tak:
http://img205.imageshack.us/img205/213/p5027918xa8.jpg
http://img408.imageshack.us/img408/2276/p9161236nz1.jpg
ale nie dam sobie nic uciąć za to że to jest dobrze zrobione :-)



ubek - 12-10-2007 15:13
Chmmm, wszyscy piszą o betonie .... De facto beton i tak całkowicie nie jest odporny na wodę. Skoro są już wykonane czapki z cegły (czyli mamy okap) może na górę dać po prosu blachę, kolorystycznie dobraną do komina? Ja tak mam już trzeci rok, i jak na razie wszystko ok. Nic nie zamaka. Wszelkie otwory zabezpieczyłem uszczelniaczem dekarskim. Z dołu tej blachy nie widać, choć jest wywinięta na boczne ścianki ostatniej warstwy cegły.



mako5 - 12-10-2007 15:33

Chmmm, wszyscy piszą o betonie .... De facto beton i tak całkowicie nie jest odporny na wodę. Skoro są już wykonane czapki z cegły (czyli mamy okap) może na górę dać po prosu blachę, kolorystycznie dobraną do komina? Ja tak mam już trzeci rok, i jak na razie wszystko ok. Nic nie zamaka. Wszelkie otwory zabezpieczyłem uszczelniaczem dekarskim. Z dołu tej blachy nie widać, choć jest wywinięta na boczne ścianki ostatniej warstwy cegły. Dobra blacha porządnie zabezpieczona fabrycznie przed warunkami atmosferycznymi zapewne też może być. Czapka betonowa to po prostu taki klasyczny sposób :). Kiedyś nie było blach powlekanych. Betonowe czapy są odporne na wodę ale mokre nie są odporne na mróz. Dlatego pisałem że przed zimą zapuściłem je impregnatem do betonu.



Ana27 - 12-10-2007 18:33
Jesli macie w poblizu kamieniarza to zapytaj sie ile kosztowalaby taka czapa z granitu - bedzie na wieki. Oczywiscie musi byc wysunieta o ok 3-5 cm. i miec tzw. kampinos ( frez)



Ana27 - 12-10-2007 18:34
zapomnialam dodac, ze taka czapa z granitu moze miec 3 cm grubosci



ZBYSZEK_SK - 14-10-2007 14:32

Jesli macie w poblizu kamieniarza to zapytaj sie ile kosztowalaby taka czapa z granitu - bedzie na wieki. Oczywiscie musi byc wysunieta o ok 3-5 cm. i miec tzw. kampinos ( frez) W mojej okolicy jest mnóstwo kamieniarzy.
Cena takiej czapki to jak cena parapetu w zależności od rodzaju kamienia - najtańsze ok. 200PLN.

Sitedesign by AltusUmbrae.