Wentylacja grawitacyjna - nawiewniki i kratki wentylacyjne

Menu


Wentylacja grawitacyjna - nawiewniki i kratki wentylacyjne





edzia_niedzwiedzia - 31-07-2008 10:10
Czy ktoś z Was wie, jak prawidłowo rozmieścic kratki i nawiewniki? Co dać w pokojach, co w kuchni, co w łazienkach?
Szczególnie chodzi mi teraz o łazienkę. Czy zamontować tam kratkę wentylacyjną i dać kratki bądź dziurki w drzwiach, czy może jednak nawiewniki w oknach?
Co innego twierdzą specjaliści od wentylacji, co innego producenci okien... :/



DeeM - 31-07-2008 14:38
W klasycznej instalacji powietrze poprzez nawiewniki w pomieszczeniach czystych (salon, sypialnie) wędruje do kratek (wyciągów) w pomieszczeniach brudnych (łazienka, kuchnia). To tak w skrócie, dotyczy zarówno went. grawitacyjnej jak i mechanicznej, Pozdrowienia



edzia_niedzwiedzia - 01-08-2008 09:19
No więc właśnie. Ja tez tak sądziłam. To znaczyłoby, że w łazience nie daje się nawiewników, robi się natomiast kratkę wentylactjną i otwory w drzwich (żeby powietrze docierało z innych pomieszczeń).

A czy na poddaszu obowiązuja te same ogólne zasady, czy fakt że kanały wentylacyjne odprowadzające powietrze z pomieszczeń na poddaszu są krótsze, coś zmienia?



DeeM - 01-08-2008 09:47
Na poddaszu zasada jest ta sama tylko wszystko działa jakby słabiej (jeśli w ogóle). Dlatego często wspomaga się went. grawitacyjną wentylatorami montowanymi w wyciągach (łazienka). Ewentualny nawiew w łazience może usprawnić wymianę powietrza w łazience, ale co z resztą pomieszczeń?

Można zrobić też nawiewy i wyciągi w każdym pomieszczeniu oddzielnie (niezależnie), bez szczelin w drzwiach/pod drzwiami, ale czy to coś pomoże?
Niech siÄ™ wypowiedzÄ… ci co tak majÄ…...



pablitoo - 01-08-2008 10:03

Na poddaszu zasada jest ta sama tylko wszystko działa jakby słabiej (jeśli w ogóle). Dlatego często wspomaga się went. grawitacyjną wentylatorami montowanymi w wyciągach (łazienka). Ewentualny nawiew w łazience może usprawnić wymianę powietrza w łazience, ale co z resztą pomieszczeń?

Można zrobić też nawiewy i wyciągi w każdym pomieszczeniu oddzielnie (niezależnie), bez szczelin w drzwiach/pod drzwiami, ale czy to coś pomoże?
Niech siÄ™ wypowiedzÄ… ci co tak majÄ…...
Nie wolno mieszać wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną - jak w budynku jest wentylacja grawitacyjna nie wolno w żadnych pomieszczeniach montować wentylatorków wyciągowych na kanałach wentylacyjnych .
Spowoduje to bowiem deficyt powietrza w budynku i wówczas powietrze z zewnątrz bedzie zaciągane którymś z przewodów wentylacyjnych w jakimś z pomieszczeń .
W lecie nie ma z tym wiekszego problemu ale zimÄ… zaczynajÄ… siÄ™ schody i posty typu " w Å‚azience wiucha mi zimnym powietrzem z wentylacji - dlaczego " i tym podobne ...
Przy wentylacji grawitacyjnej podstawowa zasada - w każdym z pomieszczeń osobny kanał wentylacyjny , na poddaszu również jak ktoś chce wentylację na poddaszu . Drzwi w pomieszczeniach nie mogą być szczelne - prześwity pomiedzy podłogą a skrzydłem konieczne - celem wymiany powietrza . W dobie superszczelnych okien i drzwi zewnętrznych powinno się instalować okna z nawiewnikami lub same nawiewniki solo - musi do budynku być dostarczane powietrze w ilości takiej samej jak wyciągane przez przewody wentylacyjne - w przeciwnym razie zawsze będzie zaciągać powietrze z zewnątrz budynku przez kanały wentylacyjne które stawiają najmniejszy opór przepływowi powietrza ...

Poza tym druga sprawą jest problem przy odbiorze kominiarskim kanałów wentylacyjnych - już nawet przy zamontowaniu okapu nad kuchenką z wentylatorkiem kominiarz może / nie powinien / dokonać odbioru kanałów .



DeeM - 01-08-2008 10:13
pabilitoo zimą to akurat wentylacji graw. nie trzeba niczym wspomagać :wink:



pablitoo - 01-08-2008 10:30
Właśnie zimą - w przypadku wadliwego wykonania instalacji wentylacji grawitacyjnej / bądź pomieszania jej z mechaniczną / zaczynają się problemy - zawsze zimą przez forum przetacza się nawał wątków o tematyce którą wczesniej przytoczyłem - bo właśnie zimą zamyka się szczelnie okna i drzwi / bo przecie zimno / i wówczas wnętrze budynku pracuje na podciśnieniu - więcej powietrza jest usuwane przez kanały wentylacyjne niż dostarczane przez nawiewniki czy inne otwory dostarczające powietrze do budynku ...



am76 - 01-08-2008 10:34

Nie wolno mieszać wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną No jak to - a te wszystkie nasady kominowe z silniczkiem i sterowaniem? No chyba że wtedy to już nie wentylacja grawitacyjna tylko mechaniczna.


Przy wentylacji grawitacyjnej podstawowa zasada - w każdym z pomieszczeń osobny kanał wentylacyjny Chyba nie. Zasada z tego co wiem jest raczej taka, że kratki (przewody wentylacyjne) są w łazienkach, kuchni, pralni, pomieszczeniach gospodarczych a w pomieszczeniach mieszkalnych nawiewniki w oknach/ścianach.


Poza tym druga sprawą jest problem przy odbiorze kominiarskim kanałów wentylacyjnych - już nawet przy zamontowaniu okapu nad kuchenką z wentylatorkiem kominiarz może / nie powinien / dokonać odbioru kanałów . Przecież tak są robione standardowo projekty przez architeków - okap kuchenny wpuszcza się do komina. Na 100% jest to zgodne z polskim prawem. Kominiarz raczej nie może działać poza prawem.



pablitoo - 01-08-2008 11:07
Jestem świeżo po odbiorze kominiarskim - kominiarz bardzo grzecznie na wstepie uświadomił mnie co do mieszania wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej .

Odnośnie montażu kratek i nawiewników oczywiście masz rację - poszedłem zbyt na skróty moim stwierdzeniem .



Przecież tak są robione standardowo projekty przez architeków - okap kuchenny wpuszcza się do komina. Na 100% jest to zgodne z polskim prawem. Kominiarz raczej nie może działać poza prawem.
Oczywiście - okap można wprowadzić do komina ale nie można wspomagać go wentylatorem - tylko wyciąg grawitacyjny albo wentylator plus filtr węglowy i wyrzut spowrotem do pomieszczenia kuchni .



aru - 01-08-2008 11:36
tak trochÄ™ off topic

może jeszcze wrócą czasy (lub nadejdą) że i grawitację będzie się projektowało
(mocne słowo - raczej analizowało w projekcie)
wtedy uniknie się pewnych problemów

bo skoro przy mechanicznej liczy się jakieś tam opory, przepływy itp, to dlaczego przy tak delikatnym ustrojstwie, tak podatnym na "proste" zakłócenia, wystarczy tylko wp... kratkę w pion i ewentualnie nawietrzak w okolicach, lub w samym oknie
:roll:



pablitoo - 01-08-2008 11:40
W zupełności się z Tobą zgadzam - stan faktyczny jest taki że teraz się wentylacji grawitacyjnej w budynku wogóle nie projektuje . Projektancji budynków umieszczają tylko kanały wentylacyjne w kominach do pomieszczeń i koniec - zadnego bilansu powietrza a co za tym idzie żadnych zaprojektowanych nawiewników czy innych rozwiązań doprowadzających powietrze do budynku - bo przecie zawsze mozna otworzyć okno ...



edzia_niedzwiedzia - 01-08-2008 12:54
Dzięki, ale proszę jeszcze o podsumowanie tej gorącej dyskusji :)

W łazience na poddaszu zrobię kratkę wentylacyjną - z osobnym kanałem oczywiście. Okno będzie szczelne. Powietrze będzie się dostawało przez otwory w drzwiach. Czy tak będzie dobrze?



pablitoo - 01-08-2008 12:58
Będzie dobrze - ja tak mam i jest dobrze - tylko w łazience na poddaszu mam podwójne okno dachowe Veluxa z nawiewnikami .



aru - 01-08-2008 13:00
pewnie tak, jeżeli kanał w pionie bedzie miał tak z min. 2m,
dodatkowo na ostatnich kondygnacjach zaleca się większe przekroje kanałów wentylacji, powierzchnia otworu w drzwiach łazienkowych to min 200cm2 (o ile dobrze pamiętam) i pewnie jeszcze parę innych szczególików

ale pewnie bedzie działać



DeeM - 01-08-2008 13:06

Będzie dobrze - ja tak mam i jest dobrze - tylko w łazience na poddaszu mam podwójne okno dachowe Veluxa z nawiewnikami . A powietrze nawiewane do sypialni dokąd wędruje?



pablitoo - 01-08-2008 13:16

Będzie dobrze - ja tak mam i jest dobrze - tylko w łazience na poddaszu mam podwójne okno dachowe Veluxa z nawiewnikami . A powietrze nawiewane do sypialni dokąd wędruje? Jak to dokąd ??
Do sypialni powietrze mam nawiewane przez takiż sam nawiewnik w oknie dachowym / jednym / plus przez nawiewnik umieszczony w ościeżu drzwi balkonowych , natomiast usuwane jest z sypialni poprzez szczelinę pomiędzy drzwiami i podłogą do haalu na poddaszu gdzie mam drzwi do łazienki z otworami wentylacyjnymi . Generalnie przekrój kanału wentylacyjnego w łazience mam odpowiadający przekrojom nawiewników w łazience i dwóch sypialniach na poddaszu.
Mniej wiecej mówię gdyż mój projekt domu po macoszemu potraktował wentylację i sam dobierałem przekroje przewodów wentylacyjnych i w stosunku do nich ilość nawiewników na danej kondygnacji ...



am76 - 01-08-2008 13:25

Będzie dobrze - ja tak mam i jest dobrze - tylko w łazience na poddaszu mam podwójne okno dachowe Veluxa z nawiewnikami . A dlaczego tym nawiewnikiem w oknie powietrze ma wlatywać a nie wylatywać? Ja mam taki u siebie i jak go otworzę to powietrze mi nim wylatuje. Efekt łatwy do przewidzenia - wykrapla się woda i leje się do środka po całym oknie. Wydaje się więc że nawiewniki powinny być jakieś takie wrażliwe na podciśnienie i przepuszczać tylko w jedną stronę. A poza tym to chyba dobrze to podciśnienie wspomóc jakąś nasadą kominową ze sterowaniem.



DeeM - 01-08-2008 13:28
Pablitoo jak to działa w takie upały?



pablitoo - 01-08-2008 14:17

A dlaczego tym nawiewnikiem w oknie powietrze ma wlatywać a nie wylatywać? Ja mam taki u siebie i jak go otworzę to powietrze mi nim wylatuje. Efekt łatwy do przewidzenia - wykrapla się woda i leje się do środka po całym oknie. Wydaje się więc że nawiewniki powinny być jakieś takie wrażliwe na podciśnienie i przepuszczać tylko w jedną stronę. A poza tym to chyba dobrze to podciśnienie wspomóc jakąś nasadą kominową ze sterowaniem.
Pablitoo jak to działa w takie upały? Oczywiście ideałem byłyby nawiewniki ciśnieniowe - niestety Velux w swoich oknach takich nie montuje.
Odnośnie kierunki przepływu powietrza - hmmm - jak to w wentylacji grawitacyjnej w takie upały to różnie bywa - kiedy powietrze na zewnatrz jest cieplejsze od powietrza wewnątrz często pojawia się tzw ciąg zwrotny i kanałami wentylacyjnymi powietrze jest zasysane i nawiewane do wnętrz budynku - wówczas przez nawiewniki jest ono wydmuchiwane .
U mnie nie zaobserwowałem skraplania wogóle i lania się skroplin do środka .

Jak to działa w takie upały - czyli jak działa wentylacja grawitacyjna ?? - jak to bywa - nieprzewidywalnie - ale teraz nie jest to problemem gdyż i tak uchylam okna dachowe jak i zwykłe celem wywołania łagodnego przedmuchu wnętrza domu - no i mieszkam na wsi - las pachnie przepieknie :)

Ważniejsze jest jej działanie w zimie - kiedy zamyka i uszczelnia się wszystkie okna / bo zimno / - wówczas prawidłowy ciąg powietrza jest niezmiernie ważny bowiem w wypadku zasysania powietrza do domu kanałami wentylacyjnymi w chałupie pizga zimnem że hej :D



am76 - 02-08-2008 18:47

U mnie nie zaobserwowałem skraplania wogóle i lania się skroplin do środka . W lecie to na pewno nie zaobserwujesz.


Ważniejsze jest jej działanie w zimie - kiedy zamyka i uszczelnia się wszystkie okna / bo zimno / - wówczas prawidłowy ciąg powietrza jest niezmiernie ważny bowiem w wypadku zasysania powietrza do domu kanałami wentylacyjnymi w chałupie pizga zimnem że hej :D No nie wiem - w lecie też jest ważne.

Zawsze gdześ będzie pizgać - powietrze które wyleci kominem musi jakąś inną dziurą (nawiewnikiem) wlecieć.



3glo - 07-01-2009 22:11
Jdno pytanko - nawiewniki wykorzystują nacięcie w stolarce okiennej. Więc de facto rozszczelniają okno. I z tego co wiem to nie można ich całkowicie zamknąć. Więc czy nie tracimy wtedy ciepła??

Dlatego
1 czy nie lepiej używać tylko opcji rozsczelnienia okna co jakiś czas?

2 albo czy nie powinno się dokładnie określić ile nawiewników w domu i na których okna by nie dać ich za dużo?



edzia_niedzwiedzia - 08-01-2009 09:00
Nawiewniki maja więcej przeciwników niz zwolenników. To chyba z ostrozności.
Fakt, że nie da się całkowicie uszczelnic nawiewnika w razie potrzeby. Nawet nasz sprzedawca okien odradzał nam nawiewniki.

Jeśli chodzi o okna ścienne nawiewniki sa z reguły dodatkowa opcją. Z kolei producenci okien dachowych wyposażaja w nie większość modeli.

Duży problem to ustalenie, ile i jakich nawiewników powinno być. Przyznam, że my postepowaliśmy intuicyjnie. Na poddaszu są praktycznie wszedzie - po części narzucił to producent okien. Na parterze wogóle mamy mało okien. Nawiewniki ograniczyliśmy do 2 - w kuchni i pokoju goscinnym. Zobaczymy jak zadziałają. W razie czego nie ma problemu, by je dorobic - trudniej byłoby natomiast je zlikwidować.
Na dzien dzisiejszy wiem, że tynki schły szybciej na scianach naprzeciw okien z nawiewnikami.

Sitedesign by AltusUmbrae.