197 12




B/197: I.Swann - Penetracja







Wstecz / Spis
Treści / Dalej
Rozdział dwunasty
Księżyc
wyzwanie dla “podkrÄ™caczy" ?
Głównym celem tej książki nie jest wykazanie, że dowód istnieje, ale, że tak naprawdę nie ma on dużego znaczenia.
Odpowiedź, DLACZEGO nie ma on znaczenia niezwykle trudno wyłuskać z zamieszania towarzyszącego temu tematowi.
Dowodów dotyczących Księżyca jest bardzo dużo, nawet jeśli są to dowody dziwne.
Ale skoro same dowody nie mają znaczenia, nie musimy ich wszystkich badać, aby ustalić, że są pozbawione znaczenia.
Powyższe zdanie brzmi prawdopodobnie nieco beÅ‚kotliwie. BeÅ‚kot staÅ‚by siÄ™ jednak bardziej zrozumiaÅ‚y, gdybyÅ›my przybliżyli nieco koncepcjÄ™ czegoÅ›, co można by nazwać “zarzÄ…dzaniem informacjÄ…".
Zarządzanie informacją ma ścisły związek z ustanawianiem czegoś, co tworzy strukturę społeczeństw i grup społecznych.
Wystarczy powiedzieć, że kreowanie rzeczywistości i zarządzanie informacją wiąże się ze sobą
a to dlatego, że nie można skonstruować żadnej rzeczywistości, jeśli istotna dla niej informacja nie jest osiągalna w ten czy w inny sposób.
Proces kreowania rzeczywistości wymaga trzech rzeczy, a wszystkie one wiążą się z umiejętnością zarządzania informacją.
1. Fakty, dowody i informacje, które mogłyby wesprzeć pasujący nam obraz rzeczywistości (udowadniając w ten sposób, że jest prawdziwa) trzeba wyodrębnić i wyuczyć się ich jak tabliczki mnożenia;
2. Fakty, dowody i informacje, które podkopują pasujący nam obraz rzeczywistości, trzeba w jakiś sposób pomniejszyć i unieważnić;
3. Istotna jest też prezentacja użytecznych dla naszych dziaÅ‚aÅ„ iluzji, jeÅ›li punkty 1. i 2. trudno zrealizować. Każdy, kto czuje, że może stać siÄ™ ekspertem w realizowaniu powyższych punktów, odnajdzie w sobie również talent “podkrÄ™cacza"
czyli kogoÅ›, kto steruje informacjÄ…. Termin “podkrÄ™casz", to termin bardzo Å›wieży, jednak to, co reprezentuje, jest stare i ma dÅ‚ugÄ… tradycjÄ™. Zasady opisane powyżej wydajÄ… siÄ™ bardzo proste, dlatego też aktywność “podkrÄ™caczy" widać czasem w mediach.
W rzeczywistoÅ›ci, czym ZAJMUJE SIĘ “podkrÄ™casz", jeÅ›li wÅ‚aÅ›nie nie zarzÄ…dzaniem informacjami wedÅ‚ug przytoczonych zasad?
O “podkrÄ™caczach" wspomina siÄ™ zazwyczaj jedynie w zwiÄ…zku z politycznymi intrygami, szczególnie tymi, które pojawiajÄ… siÄ™ w najwyższych sferach rzÄ…dowych Waszyngtonu.
Ważny jest jednak fakt, że nauka, filozofia, ekonomia i socjologia również zaÅ›miecone sÄ… “podkrÄ™caniem" lub jego konsekwencjami.
By zrozumieć szersze znaczenia powyższych rozważań, musimy zgłębić ten temat nieco bardziej.
Można uznać, przynajmniej hipotetycznie, że przeciętny człowiek nie potrafi dobrze funkcjonować w kilku rzeczywistościach, z których wszystkie wydają się tak samo prawdopodobne.
Innymi słowy, zawsze istnieje pewien rodzaj niepewności, a grupy ludzi osiągające taki stan znane są z tego, że ich działanie w wielu sytuacjach cechuje duża szkodliwość.
Aby unikać niepowodzenia w działaniu, informację TRZEBA zdobywać.
Ta naturalna i wieczna POTRZEBA wymaga automatycznie zawodu “podkrÄ™cacza". Gdyby ludzie nie potrafili przetwarzać danych na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™, to stary jak Å›wiat zawód “podkrÄ™cacza" nie byÅ‚by potrzebny.
A jednak tak siÄ™ skÅ‚ada, że ludzie potrafiÄ… przetwarzać informacje. Jest to w efekcie przyczynÄ… powstawania różnorodnych problemów, które z kolei napÄ™dzajÄ… kreatywne energie “podkrÄ™caczy".
RozpatrujÄ…c tego typu kwestie odnajdujemy jednak dwa bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwa, które uÅ‚atwiajÄ… “podkrÄ™caczom" pracÄ™. Pierwsze z nich sprowadza siÄ™ do tego, że wielu ludzi, od narodzin aż do Å›mierci, tak naprawdÄ™ nie wymaga dużych iloÅ›ci informacji.
Drugie błogosławieństwo polega na tym, że ludzie zaakceptują każdą iluzoryczną informację, ponieważ trzeba by dużych ilości danych, aby oddzielić iluzję od prawdy.
“PodkrÄ™cacze" byli najwyraźniej Å›wiadomi tych bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stw już w starożytnoÅ›ci. Od dawna rozumiano, że iluzoryczne informacje mogÄ… stanowić doskonaÅ‚e cele, skoro wiÄ™kszość spoÅ‚eczeÅ„stw wcale nie wymaga innych rodzajów informacji.
Należy tu wymienić jeszcze jeden znaczÄ…cy czynnik, który nie tylko uÅ‚atwia pracÄ™ “podkrÄ™caczy", ale także daje jej swego rodzaju moc.
Powszechnie wiadomo, że człowiek jest jednostką przetwarzającą informacje. Każdy z nas jest jednak również MECHANIZMEM przetwarzającym informacje.
To drugie nie powinno w żaden sposób umniejszyć znaczenia pierwszego.
Informacja obejmuje wiele bitów danych, które składają się na jej całość.
Jeden fakt ma więc zwykle małe znaczenie, chyba że porówna się go i powiąże z wieloma innymi faktami. W tym znaczeniu jeden fakt (a nawet dziesięć) dodanych zostanie do malutkiego kosmosu informacji.
Poza tym doskonale wiadomo, że jednostka ludzka, uniwersalnie i generalnie, dzieli siÄ™ swoim “mentalnym wyposażeniem" z jednostkami sobie podobnymi.
Może Å‚atwiej byÅ‚oby to zrozumieć wyobrażajÄ…c sobie nasze ogólne “wyposażenie mentalne" jako oprzyrzÄ…dowanie komputera, czyli hardware, a informacjÄ™ (prawdziwÄ…, sztucznÄ… czy iluzorycznÄ…) jako wprowadzony do komputera program, czyli software.
Trzeba powiedzieć (komputerowcy to zrozumieją), że informacja, która nie pasuje, jest automatycznie odrzucana, podczas gdy informacja, która współgra z całością, zyskuje akceptację.
Rozważywszy wszelkie zawiÅ‚oÅ›ci ludzkiego aparatu mentalnego moglibyÅ›my uznać to porównanie za zbyt uproszczone. Ale to jest oczywiÅ›cie dodatkowy plus dla “podkrÄ™caczy", lub przynajmniej dla osób biegÅ‚ych w manipulowaniu informacjÄ….
Tak naprawdę wszystko co konieczne do utrzymania kontroli nad mentalnymi programami sprowadza się do: 1. Wprowadzenia i utrzymania pewnych informacji danych uznawanych za istotne dla naszych celów. A także: 2. Wymazania i pozbycia się informacji
danych uważanych za zagrożenie dla naszych celów.
Już dawno, jak siÄ™ wydaje, wiÄ™kszość ludzi stworzyÅ‚a sobie coÅ›, co można by nazwać “strefÄ… informacyjnego komfortu". Co wiÄ™cej, wszystko wskazuje na to, że wiÄ™kszoÅ›ci ludzi PODOBA SIĘ ta strefa
i nie chcą, by zakłócały ją jakieś niewygodne dla niej informacje.
Tak więc, nieznana, naruszająca komfort informacja, w zestawieniu z dobrze znaną i wzmacniającą komfort informacją, przegrywa.
ZresztÄ… Å‚atwo zrozumieć DLACZEGO informacjÄ™, która mogÅ‚aby naruszyć “strefÄ™ komfortu informacyjnego", postrzega siÄ™ z takim obrzydzeniem. Nikt nie lubi być zaskakiwany.
Po wszystkich tych rozważaniach możemy zaÅ‚ożyć, że źródÅ‚em głównych zniszczeÅ„ w “strefie komfortu informacyjnego" mógÅ‚by być fakt pojawienia siÄ™ obcych istot.
Doskonale wiemy, że ziemskie rzeczywistości SĄ konstruowane. Uważne studia w tym zakresie jasno pokazują, że ludzie, czasy i miejsca korzystają z różnych konstrukcji rzeczywistości.
Główny problem tkwi w pytaniu: KTO buduje te rzeczywistości? Ziemianie zakładają oczywiście, że to oni są ich autorami.
Ale jeśli zbierzemy i ustawimy w szeregu ODPOWIEDNIO dużo informacji, opartych na dowiedzionych faktach, okaże się, że odpowiedź na pytanie, KTO konstruuje rzeczywistości, nie jest wcale tak jasna.
Wszystko to oczywiście grzęźnie w trzęsawisku pozorów i niejasności, które paraliżują nasze zdolności logicznego myślenia i wywołują dyskomfort.
Wiele wskazuje jednak na to, że stresy jakie przeżywamy pojawiają się głównie dlatego, że większość ludzi nie konstruuje rzeczywistości w oparciu o własne spostrzeżenia, lecz w mniejszym lub większym stopniu adaptuje to, co dostaje na widelcu.
Tak naprawdę ludzie są zbyt leniwi, by kreować siebie i otaczającą ich rzeczywistość.
A to oczywiÅ›cie sprawia, że wspaniaÅ‚y i uÅ›wiÄ™cony tradycjÄ… zawód “podkrÄ™cacza" daje możliwość ogÅ‚upienia wiÄ™kszoÅ›ci dla celów garstki wybranych.
Wydaje siÄ™, że Księżyc nie mógÅ‚by “korzystać" z usÅ‚ug kogoÅ›, kto “zarzÄ…dza rzeczywistoÅ›ciÄ…, kto jÄ… “podkrÄ™ca". Czy zresztÄ… można zafaÅ‚szować coÅ›, co noc w noc widzÄ… wszyscy?
A jednak, jeÅ›li zgromadzi siÄ™ i uporzÄ…dkuje fakty, to okaże siÄ™, że nasz satelita staÅ‚ siÄ™ celem szeroko zakrojonej akcji propagandowej “podkrÄ™caczy".
Musi wiÄ™c istnieć powód, dla którego to wÅ‚aÅ›nie Księżyc, ze wszystkich możliwych rzeczy, zostaÅ‚ “wziÄ™ty na warsztat" przez “podkrÄ™caczy". Co usiÅ‚ujÄ… oni ukryć? I na czyje zlecenie?



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
248 12
Biuletyn 01 12 2014
12 control statements
Mazowieckie Studia Humanistyczne r2000 t6 n1 2 s187 197
Rzym 5 w 12,14 CZY WIERZYSZ EWOLUCJI
12 2krl

więcej podobnych podstron