Tajny referat


Tajny referat
Nikita S. Chruszczow,
O kulcie jednostki i jego następstwach, 25 II 1956 r.
(tajny referat wygłoszony na XX Zjeździe KPZR, cyt. za: Biblioteka Historyczna, b.m., 1980, s. 19 i n.)
I właśnie w owym okresie (lata 1935-1937-1938) przyjęła się praktyka masowych represji po linii państwowej, najpierw wobec przeciwników, od dawna już politycznie rozgromionych, przez partię, a następnie również wobec wielu uczciwych komunistów, wobec tych kadr partyjnych, które dźwigały na swoich barkach wojnę domowa oraz pierwsze, najtrudniejsze lata industrializacji i kolektywizacji, które aktywnie walczyły przeciwko trockistom i prawicowcom o leninowska linię partii.
Stalin wprowadził pojęcie "wróg ludu". Ten termin od razu uwalnia od konieczności wszelkiego udowadniania błędów ideologicznych człowieka albo ludzi, z którymi polemizowano; umożliwiał on zastosowanie najokrutniejszych represji, wbrew wszelkim normom praworzqdności rewolucyjnej, wobec każdego, kto w czymkolwiek nie zgadzał się ze Stalinem, kto był tylko podejrzany o wrogie zamiary, kto został po prostu oszkalowany. To pojęcie "wróg ludu" w gruncie rzeczy już samo wykluczało możliwość jakiejkolwiek walki ideologicznej lub wyrażania swych poglqdów na to lub inne zagadnienie nawet o charakterze praktycznym. Jako główny i w gruncie rzeczy jedynny
dowód winy traktowano, wbrew wszelkim normom współczesnej nauki prawa, "przyznanie się" samego oskarżonego, przy czym to "przyznanie się", jak stwierdziła później kontrola, uzyskiwano przez fizyczne środki oddziaływania na oskarżonego.
Samowola jednej osoby zachęcała do samowoli również innych oraz umożliwiała ja. Masowe aresztowania i deportacje wielu tysięcy ludzi, egzekucje bez sadu i normalnego śledztwa wywoływały stany niepewności, strach, a nawet rozjatrzenia. [...]
Komitet Centralny Partii rozpatrzył ostatnio, zwłaszcza po zdemaskowaniu bandy Berii, szereg spraw sfabrykowanych przez tę bandę. Odsfonił się przy tym bardzo brzydki obraz brutalnej samowoli zwiazanej z niewłaściwym postępowaniem Stalina. Jak dowodza fakty, Stalin, korzystajac ze swej nieograniczonej władzy, pozwalał sobie na wiele nadużyć, działajac w imieniu KC, nie pytajac o zdanie członków KC i nawet członków Biura Politycznego KC, częstokroć nie powiadamiajac ich o swoich indywidualnie podejmowanych decyzjach w bardzo ważnych sprawach partyjnych i państwowych. [...]
Jednoosobowa władza Stalina doprowadziła do ciężkich następstw w czasie Wielkiej Wojny Narodowej.
Jeśli wzuć liczne nasze powieści, filmy i "studia naukowe" historyczne, to w sposób wprost nieprawdopodobny przedstawia się w nich rolę Stalina w Wojnie Narodowej. Kreśli się zazwyczaj następu jacy schemat: Stalin wszystko przewidział, Armia Radziecka, omal że na podstawie z góry opracowanego przez Stalina planu strategicznego, prowadziła taktykę tzw. "aktywnej obrony", tj. taktykę, która, jak wiadomo, dopuściła Niemców pod Moskwę i Stalingrad. Stosujac taka taktykę Armia Radziecka, rzekomo tylko dzięki geniuszowi Stalina, przeszła do ofensywy i rozgromiła wroga. Epokowe zwycięstwo, odniesione przez siły zbrojne Kraju Rad, przez nasz bohaterski naród, przypisuje się w tego rodzaju powieściach, filmach i "studiach naukowych" całkowicie geniuszowi Stalina.
Jakie sa fakty w tej sprawie2
Przed wojna w naszej prasie i w całej pracy polityczno-wychowawczej górował chełpliwy ton: jeśli wróg napadnie na święta ziemię radziecka, to na cios wroga odpowiemy potrójnym ciosem, a wojnę będziemy prowadzić na terytorium wroga i wygramy ja ponoszac nieduże straty. Ale te deklaratywne oświadczenia bynajmniej nie we wszystkich dziedzinach poparte były konkretnymi czynami, które by rzeczywiście zapewniły nietykalność naszych granic.
W toku wojny i po wojnie Stalin wysunał tezę, że tragedia-która przeżył nasz naród w pierwszym okresie wojny, jest rzekomo wynikiem "niespodziewanej" napaści Niemców na Zwiazek Radziecki. Ale przecież, towarzysze, to całkowicie nie odpowiada rzeczywistości. Hitler natychmiast po dojściu do władzy w Niemczech postawił sobie zadanie rozgromienia komunizmu. Faszyści mówili o tym otwarcie, nie ukrywajac swych planów. Dla zrealizowania tych agresywnych celów zawierano wszelkiego rodzaju pakty, bloki, osie, takie jak osławiona oś Berlin-Rzym-Tokio. Liczne fakty z okresu przedwojennego wymownie świadczyły, że Hitler poświęca wszystkie swe wysiłki temu, by rozpętać wojnę przeciwko państwu radzieckiemu i że skoncentrował wielkie jednostki wojskowe, w tym także pancerne, w pobliżu granic radzieckich.
Z opublikowanych obecnie dokumentów wynika, że już 3 kwietnia 1941 roku Churchill za pośrednictwem ambasadora brytyjskiego w ZSRR, Crippsa, uprzedzał osobiście Stalina, że wojska niemieckie rozpoczęły nowa dyslokację, przygotowujac się do napaści na Zwiazek Radziecki. Rozumie się
205

samo przez się, że Churchill nie zrobił tego bynajmniej z powodu przyjaznych uczuć wobec narodu radzieckiego. Miał on w tym swoje imperialistyczne cele - zderzyć Niemcy i ZSRR w krwawej wojnie i umocnić pozycje imperium brytyjskiego. Niemniej jednak Churchill stwierdzał w swym piśmie, że prosi o "ostrzeżenie Stalina, by zwrócić jego uwagę na grożace mu niebezpieczeństwo". Jednakże Stalin nie brał pod uwagę tych ostrzeżeń. Co więcej, Stalin polecał, by nie dowierzano informacjom tego rodzaju, by rzekomo nie sprowokować rozpoczęcia działań wojennych. [...]
A do czego doprowadziła taka niefrasobliwość, takie ignorowanie oczywistych faktów2 Doprowadziła do tego, że już w pierwszych godzinach i dniach wróg zniszczył w naszych nadgranicznych rejonach olbrzymia ilość lotnictwa, artylerii i innego sprzętu wojskowego, unicestwił znaczna liczbę naszych kadr wojskowych, zdezorganizował kierowanie wojskami; toteż nie byliśmy w stanie zagrodzić mu drogi w głab kraju. [...]
Towarzysze! Sięgnijmy do niektórych innych faktów. Zwiazek Radziecki słusznie uważany jest za wzór państwa wielonarodowego, albowiem w praktyce zapewniona została u nas równość i przyjaźń wszystkich narodów, zamieszkujacych nasza wielka Ojczyznę.
Tym potworniejsze sa akcje, których inicjatorem był Stalin i które stanowia brutalne pogwałcenie leninowskich zasad polityki narodowościowej państwa radzieckiego. Mowa jest o masowym przesiedlaniu z miejsc ojczystych całych narodów, w tym również wszystkich komunistów i komsomolców bez żadnego wyjatku, przy czym tego rodzaju akcja wysiedleńcza nie była dyktowana żadnymi względami wojskowymi.
Tak więc już pod koniec 1943 roku, gdy na frontach Wielkiej Wojny Narodowej nastapił trwały przełom na rzecz Zwiazku Radzieckiego, powzięto i zrealizowano decyzję w sprawie wysiedlenia z zajmowanego terytorium wszystkich Karaczajewców. W tym samym okresie, w końcu 1943 r., taki sam los spotkał cała ludność Autonomicznej Republiki Kałmuckiej. W marcu 1944 roku wysiedlono wszystkich Czeczeńców i Inguszów, zaś Autonomiczna Republika Czeczeńsko-Inguska została zlikwidowana. W kwietniu 1944 r. z terytorium Autonomicznej Republiki Kabardyjsko-Bałkarskiej wysiedlono do odległych miejsc wszystkich Bałkarów, sama zaś Republika przemianowana została na Autonomiczna Republikę Kabardyjska. Ukraińcy uniknęli tego losu dlatego, że jest ich zbyt wielu i nie było ich dokad wysłać. W przeciwnym razie wysiedliłby on również ich.
Przypominam sobie pierwsze dni, gdy sztucznie zaczęto rozdmuchiwać konflikt między Zwiazkiem Radzieckim a Jugosławia.
Pewnego razu, gdy przyjechałem z Kijowa do Moskwy, zaprosił mnie do siebie Stalin i wskazujac na kopię listu, niedawno wysłanego do Tito, zapytał:
- Czytałeś2
I nie czekajac na odpowiedź powiedział:
- Kiwnę małym palcem - i nie będzie Tito. Zleci [...].
Ale z Tito tak się nie stało, bez względu na to, ile kiwał Stalin nie tylko małym palcem, ale i wszystkim, czym mógł, Tito nie zleciał. Dlaczego2 A dlatego, że w tym sporze z towarzyszami jugosłowiańskimi Tito miał za soba państwo i naród, który przeszedł surowa szkołę walki o swa wolność i niepodległość, naród, który udzielał poparcia swym przywódcom. [...]
Należy również przypomnieć "sprawę lekarzy-szkodników". W istocie rzeczy żadnej "sprawy" nie było, poza oświadczeniem lekarki Timoszuk, która być może pod czyimś wpływem lub z czyjegoś polecenia (wszak była ona
206

nieoficjalnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwowego) napisała do Stalina list, w którym oświadczyła, iż lekarze stosujq rzekomo niewłaściwe metody leczenia.
Wystarczył taki list, aby Stalin od razu wyciqgnctł wniosek, że w Zwic~zku Radzieckim sq lekarze szkodnicy, i wydał polecenie aresztowania grupy wybitnych specjalistów medycyny radzieckiej. Osobiście udzielał on wskazówek, jak należy prowadzić śledztwo, jak przesłuchiwać aresztowanych. Powiedział on: akademika Winogradowa zakuć w kajdany, a takiego to bić. Obecny tu jest jako delegat na Zjazd były minister bezpieczeństwa państwowego, tow. Ignatjew. Stalin powiedział mu wręcz:
- Jeśli nie uzyskacie przyznania się lekarzy, to skrócimy was o głowę. Stalin osobiście wzywał sędziego śledczego, udzielał mu instrukcji, wskazywał metody śledztwa, a metody te były jedne - bić, bić i jeszcze raz bić.
W pewien czas po aresztowaniu lekarzy, my członkowie Biura Politycznego, otrzymaliśmy protokoły z przyznaniem się lekarzy do winy. (...] Po rozesłaniu tych protokołów Stalin mówił do nas:
- Slepi jesteście, jak kocięta, cóż będzie beze mnie - zginie kraj, gdyż nie potraficie rozpoznawać wrogów. (...]
Albo weźmy sprawę nagród stalinowskich. Nawet carowie nie fundowali nagród, które nazwaliby własnym imieniem.
Sam Stalin uznał za najlepszy taki tekst hymnu państwowego Zwictzku Radzieckiego, w którym nie ma ani słowa o partii komunistycznej, jest natomiast następujctce bezprzykładne wychwalanie Stalina:
"Wychował nas Stalin w wierności ludowi, Do wielkich zapalił nas trudów i dzieł" [...].
A czyż to bez wiedzy Stalina nadawano jego imię wielu największym przedsiębiorstwom i miastom, czyż bez jego wiedzy w całym kraju wznoszono pomniki Stalina - te "pomniki za życia"2 Przecież to fakt, że sam Stalin 2 lipca 1951 roku podpisał uchwałę Rady Ministrów ZSRR w sprawie zbudowania na Kanale Wołga-Don monumentalnego pomnika Stalina, a 4 września tegoż roku - wydał dyspozycję w sprawie przeznaczenia na budowę tego monumentalnego pomnika 33 ton miedzi. Ktokolwiek był w okolicach Stalingradu, widział, jak olbrzymi posqg tam się wznosi i to w takim miejscu, w którym bywa mało ludzi. A na jego budowę wydano ogromne sumy i to w okresie, kiedy nasi ludzie na tych terenach mieszkali po wojnie jeszcze w lepiankach. Pomyślcie sami, czy słusznie pisał Stalin w swym życiorysie: "że nie pozwalał sobie... nawet na cień zarozumiałości, pychy, samouwielbienia"2 [...]
W sytuacji, jaka wówczas się wytworzyła, rozmawialiśmy nieraz z Nikołajem Aleksandrowiczem Bułganinem. Pewnego razu, kiedy jechaliśmy we dwójkę samochodem, powiedział mi:
-- Oto zdarza się, że człowiek jedzie do Stalina, zaproszony do niego jak przyjaciel. A gdy siedzi u Stalina, nie wie, dokctd go od niego zawiozq: do domu czy do więzienia. (...]
Towarzysze - Musimy zdecydowanie raz na zawsze obalić kult jednostki, wysnuć odpowiednie wnioski w dziedzinie pracy zarówno ideologiczno-teoretycznej, jak i praktycznej [...].
W zwiqzku z tym będziemy musieli dokonać wielkiej pracy, aby z pozycji marksizmu-leninizmu krytycznie rozpatrzyć i skorygować szeroko rozpowszechnione błędne poglctdy zwiqzane z kultem jednostki w dziedzinie historii, filozofii, ekonomii i innych nauk, jak również w dziedzinie literatury i sztuki. Należy w szczególności w najbliższym czasie opracować pełnowartościo
207
Kult osoby Stalina osictgnctł apogeum w czasie obchodów siedemdziesicttych urodzin wodza

wy, zredagowany z naukowym obiektywizmem marksistowski podręcznik historii naszej partii, podręczniki historii społeczeństwa radzieckiego, ksiqżki dotyczqce dziejów wojny domowej i Wielkiej Wojny Narodowej.
Po drugie, konsekwentnie i wytrwale kontynuować prowadzona w ostatnich latach przez Komitet Centralny Partii pracę nad jak najściślejszym przestrzeganiem we wszystkich organizacjach partyjnych, od góry do dołu, leninowskich zasad kierownictwa partyjnego, a przede wszystkim naczelnej zasady kolegialności kierownictwa, nad przestrzeganiem norm życia partyjnego, zawartych w statucie naszej Partii, nad rozwijaniem krytyki i samokrytyki.
Po trzecie, w pełni przywrócić leninowskie zasady radzieckiego demokratyzmu socjalistycznego wyrażone w Konstytucji Zwiqzku Radzieckiego, zwalczać samowolę osób nadużywajqcych władzy. Należy do końca naprawiać zło spowodowane aktami gwałcenia rewolucyjnej praworzqdności socjalistycznej, jakie nagromadziło się przez dłuższy czas wskutek ujemnych następstw kultu jednostki.

Nikita Chruszczow (1894-1971), IX 1953-1964 pierwszy sekretarz KC KPZR


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Referaty
Obciążęnia podatkowe i ubezpieczeniowe referat
Referat Bermana
Referat
Tajny program rolny PSL – zabrać rolnikom, dać urzędnikom
uslugi wet referat
Referat kult ped
poranny krag referat
referat alkohole
Sytuacja instytucji bankowych na polskim rynku 2011 (referat)
Analiza ilościowo jakościowa procesów projektowania REFERAT
referat red hat
referat fizjo oddychanie na duzych wys i głębokościach
referat
Katyń [referat]

więcej podobnych podstron