Znaczenie transportu dla rozwoju gospodarki


Znaczenie transportu dla rozwoju gospodarki.

We współczesnym świecie transport jest zajęciem na trwałe związanym ze sposobem bytowania człowieka, powtarzającym się w czasie i przestrzeni. Odnosi się to zarówno do przemieszczania się samych ludzi, jak i przenoszenia-transportowania przez nich rzeczy. Owo przemieszczenie-transport jest działalnością podejmowaną w celu zaspokojenia określonych potrzeb. Z biegiem lat czynności związane z transportem zostały wyodrębnione i od wielu setek lat świadczone są odpłatnie przez wyspecjalizowane podmioty gospodarcze.
Transport jako jeden z działów gospodarki narodowej może być czynnikiem przyczyniającym się do jej rozwoju, w tym każdego działu produkcji materialnej i usług. Do głównych zadań transportu jako czynnika tworzącego dochód narodowy należy między innymi: realizacja obrotu towarowego, kształtowanie ładu przestrzennego w gospodarce, oddziaływanie na dynamikę rozwoju produkcji różnych podmiotów gospodarczych. Rozwój transportu powinien wyprzedzać wzrost gospodarczy regionu i kraju oraz wynikające z niego potrzeby transportowe, by nie hamować rozwoju gospodarki. Każda bowiem działalność gospodarcza poprzedzana jest działalnością transportową, np. dowozem surowców, materiałów, powodując jednocześnie określone skutki transportowe-wywóz produktów, odpadów itp.

Potrzeby transportowe zalicza się do rodzajowych potrzeb instrumentalnych, związanych z realizacją określonych celów, zadań i zamierzeń. W odróżnieniu od podstawowych potrzeb natury biologicznej , socjologicznej czy też kulturalnej wiążą się one nierozerwalnie z funkcjonowaniem gospodarki narodowej i organizacją życia społecznego. Potrzeby transportowe w znacznej mierze realizowane są przez oferentów transportu, czyli przedsiębiorstwa transportowe i obsługujące transport bądź też w ramach transportu indywidualnego. Stanowią w swojej istocie spełnienie pożądanych przez gospodarkę i społeczeństwo oczekiwań, ofert i żądań kierowanych do tej sfery produkcyjnej.
Postęp techniczny i ekonomiczny ewoluujący równocześnie z rozwojem społeczno-gospodarczym społeczeństw, wykształcił potrzebę zorganizowanego i celowego przemieszczania ładunków, osób i informacji przez przeznaczone do tego celu środki i urządzenia transportowe.
Odzwierciedleniem wzrostu gospodarczego i dobrobytu społecznego są kształtujące się potrzeby transportowe wynikające z :
- zwiększonej ruchliwości społecznej i komunikacyjnej ludności,
- rozwoju gospodarki światowej, międzynarodowego podziału racy,
- procesów globalizacyjnych i integracyjnych gospodarki i społeczeństwa,
- ilości i zakresu informacji przepływających w społeczeństwie gospodarującym,
- powszechnego zapotrzebowania na różne formy zagospodarowania czasu wolnego,
- rozpowszechniania wiedzy w zakresie zapewnienia i możliwości realizacji określonych
wartości .
_________________________________________________________________________
www.wkuwanko.pl
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/wkuwanko/domains/wkuwanko.pl/public_html/tpl/plik.php:122) in /home/wkuwanko/domains/wkuwanko.pl/public_html/tpl/plik.php on line 124


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Rola dziedzictwa kulturowego i jego znaczenie dla rozwoju turystyki wiejskiej
Znaczenie polityki i strategii gminy dla rozwoju lokalnego
Materiały sensoryczne Montessori i ich znaczenie dla rozwoju dziecka (Wychowanie w przedszkolu, 5 20
znaczenie funduszy europ dla rozwoju regional polski
Modele wzrostu, rozwoju gospodarczego
rola i znaczenie literatury dla dziecka w wieku przedszkolnym
Znaczenie jodu dla zachowania dobrego
#08 Nexus 2 2008 znaczenie jodu dla zachowania dobrego stanu zdrowia
znaczenie chirotechniki dla pacjentow z RZS
lokalne strategie rozwoju gospodarczego
Znaczenie budzika dla negocjatora
Srebro w rozwoju gospodarczym świata
Instrukcja BHP przy recznych pracach transportowych dla pracowników kuchenki oddziałowej
Kapitał społeczny a skuteczne działanie dla rozwoju lokalnego

więcej podobnych podstron