p49





Streszczenie









POWRÓT DO POPRZEDNIEJ STRONY



WYBRANE EFEKTY KRĄŻENIOWE I BIOCHEMICZNE PODAWANIA L-ARGININY U PACJENTÓW Z PIERWOTNYM NADCIŚNIENIEM TĘTNICZYM.
Malczewska-Malec Małgorzata, Leszczyńska-Gołąbek Iwona, *Kawecka-Jaszcz Kalina, *Czarnecka Danuta, Zdzienicka Anna, Dembińska-Kieć Aldona.
Z-d Bioch. Klinicznej, *I Klinika Kardiologii CM UJ, Kraków
Celem pracy była ocena wpływu przedłużonego, dożylnego podawania L-argininy ( L-arg) na wartości ciśnienia tętniczego, tętna oraz na wybrane parametry biochemiczne u pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym.
Metody: Badanie przeprowadzono w grupie 30 mężczyzn (średni wiek 51.5 lat, SD=7.3) z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym. W pierwszym dniu badania (dzień "0") pacjenci otrzymali dożylny wlew 300 ml 0.9% NaCl przez 180 min (kontrola), a w kolejnych 4 dniach (dni "I-IV") podawano L-arg 250 mg/kg/250 ml w czasie 180 min. W trakcie wlewów co 30 min rejestrowano ciśnienie tętnicze i tętno, i dwukrotnie: w dniach "O" i "II" przeprowadzono 24-godzinną automatyczną rejestrację ciśnienia tętniczego i tętna (ABPM). Oceniono wpływ L-arg na zdolność płytek do agregacji i aktywność fibrynolityczną osocza. Skuteczność generacji NO mierzono oznaczeniem stężenia azotynów/azotanów w moczu oraz stężenia cGMP w surowicy przed i po każdym wlewie.
Wyniki : W dniach podawania L-arg obserwowano znamienny spadek skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego (p < 0.001) z równoczesnym wzrostem częstości tętna (p < 0.001). Najsilniejszy efekt hipotensyjny obserwowano w około 90-120 min. wlewu oraz w pierwszym dniu podawania L-arg. W kolejnych dniach efekt ten zmniejszał się , chociaż nadal był znamienny. Zarejestrowano znamienne obniżenie zmienności skurczowego i rozkurczowego ciśnienia po L-arg. Wykazano istotny wzrost aktywności fibrynolitycznej osocza po podaniu L-arg (p < 0.05), oraz wzrost (chociaż nieznamienny) progowego stężenia ADP potrzebnego do wywołania agregacji płytek z 2.32 mmol/1 do 2.49 mmol/1. Obserwowano niewielki wzrost wydalanych z moczem azotynów/azotanów po infuzji L-arg, nie odnotowano natomiast zmian w stężeniu cGMP we krwi.
Wnioski: Wlew L-arg u pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym powoduje znamienne obniżenie ciśnienia tętniczego i jego zmienności oraz aktywację fibrynolizy. Wydaje się, że L-arg nawet stosowana okresowo może stanowić pomocniczy rodzaj terapii nadciśnienia związany z osłoną funkcji śródbłonka.




POWRÓT DO POPRZEDNIEJ STRONY



© Copyright by Polskie Towarzystwo Kardiologiczne 1998-2000










Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
p49
Row Rozn Fizyki Mat 06 Derezinski p49
p49
P49
P49
p49

więcej podobnych podstron