017 15





B/017: A.Dubrow, W.Puszkin - Parapsychologia i współczesne przyrodoznawstwo







Wstecz / Spis
Treści / Dalej

III.4. Podstawy teoretyczne nowej klasyfikacji zjawisk psi
Zagadnienia czynności psychicznych są integralnie związane z problemami ogólnobiologicznymi Jednym z najważniejszych z nich jest problem specyficznego charakteru biologicznego pola, energii, czasu i przestrzeni. Znane dziś takty dowodnie potwierdzają, że w układach biologicznych, a szczególnie podczas aktywności psychicznej, zachodzą niezwykłe procesy transformacji i inwersji energii, pól i materii.
Ta pozorna dziwność i niezwykłość fizycznego świata układów biologicznych uzyska jednak swe bezpośrednie wyjaśnienie, jeżeli dla jej zrozumienia zastosujemy dialektyczne podejście do zjawisk i taktów.
Materialistyczno-dialektyczne założenia niewyczerpalności materii oraz ruchu jako istoty czasoprzestrzeni stanowią tu fundament rozwiązania wszystkich wyłaniających się problemów. Istotnie, jeżeli uznamy realność zjawisk psi, podlegających weryfikacji i odpowiadających kryteriom naukowym, mimo krytycznego ustosunkowania się do całego szeregu wykonanych w tej dziedzinie prac, to zgodnie z podejściem materialistycznym -skoro istnieją w sposób pewny stwierdzone zjawiska, to istnieje także odpowiadający im ruch oraz materialny nośnik. Z tych wyobrażeń wynikają następujące istotne wnioski:
1. Istnieje subtelna głęboka struktura pól biologicznych i rozmaitość właściwych dla nich rodzajów materii i odpowiednich form ruchu.
2. Podczas czynności psychicznych powstają specyficzne rodzaje substancji psi: ruchów psi, przestrzeni psi, czasów psi oraz energii psi, posiadające szczególny charakter fizyczny i właściwości metryczno-topologiczne. Jedynie przy takim postawieniu sprawy możliwy jest dalszy rozwój badań zjawisk psi.
Głębsza analiza wykazuje, że nawet nowoczesne założenia fizyki kwantowej nie wystarczają do objęcia całego szerokiego zakresu obserwowanych zjawisk psi oraz wytłumaczenia mechanizmów tkwiących u ich podłoża, do przeniknięcia ich istoty. Wiąże się to z taktem, że, jak już pisaliśmy, fundament materii okazuje się jednocześnie fundamentem życia oraz fundamentem psychiki". Badanie zjawisk psi jest jednak absolutnie niezbędnym etapem w rozwoju nauki światowej, gdyż podnosi na nowy szczebel studia nad najwyższą formą ruchu materii i stwarza nową naukę fizykę zjawisk psychicznych, podstawową naukę przyszłości.
Nie należy jednak sądzić, że autorzy niniejszej pracy ważyli się jako pierwsi na stworzenie tej nowej dyscypliny nauki. Tak bynajmniej nie jest. Ta nowa nauka w istocie powstaje dopiero teraz jako wynik poważnej pracy wielotysięcznej rzeszy uczonych całego świata, którzy uświadomili sobie realność i złożoną istotę zjawisk psi. Przesłanki tej nauki zostały stworzone już dawno.
Obecnie uczeni powinni rozwinąć i poddać krytycznemu przeglądowi w świetle nowych odkryć fizycznych i biologicznych jej założenia i fakty, tym samym dokonując kolejnego kroku w poznaniu czynności psychicznych człowieka i rozwoju całego przyrodoznawstwa. Obecnie nauka dokonuje pierwszych prób głębszego przemyślenia i zbadania tej dziedziny wiedzy, którą można określić ogólnie jako niezwykłe czynności psychiczne człowieka. Sytuację w tej nowej nauce dobrze naszym zdaniem charakteryzują słowa znanego uczonego francuskiego Remy'ego Chauvina: Co może zmienić parapsychologia? Nie możemy jeszcze odpowiedzieć na to pytanie, istnieją jednak dwie możliwości. Pierwszą z nich widzę tak: zdołamy znaleźć, gdzie i w czym lokalizuje się psi" czyli luka, biała plama na mapie mózgu, przy czym potrafimy dokładnie zmierzyć czynnik psi oraz poddać go kontroli. Po drugie: zdołamy tylko stwierdzić, że psi wymyka się z czasu i przestrzeni całkowicie i nie są możliwe dokładne pomiary, a więc nigdy nie będziemy zdolni do porównania psi z innymi zjawiskami. Wydaje mi się, że mamy przed sobą te właśnie dwie ewentualności. Chciałbym, aby raczej zaistniała pierwsza, niż druga, ostateczne wyniki będą rewolucjonizujące w obydwu przypadkach".



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
15 3
017 10 (2)
15
Program wykładu Fizyka II 14 15
15 zabtechnŁódzkiego z
311[15] Z1 01 Wykonywanie pomiarów warsztatowych

więcej podobnych podstron