0000014 (10)

0000014 (10)



Claude Lćvi-Strauss • Trójkąt kulinarny 251

Zachodu. Demokratyczna Encyklopedia Diderota i D’Alemberta uprawia istną apologię potraw gotowanych: „Gotowana strawa jest z pożywienia ludzkiego pokarmem najbardziej soczystym i posilnym... Można by rzec, że pokarm gotowany jest w stosunku do innych potraw tym, czym jest chleb w stosunku do innych rodzajów pożywienia” (art. Bouilli). Dokładnie odwrotną argumentacją posłuży się pół wieku później dandys Brillat-Savarin: „Profesorowie nigdy nie jadają gotowanego, obwieścili z wysokości swych katedr tę niezaprzeczalną prawdę: gotowane jest mięsem, ale pozbawionym soku... Prawda ta poczyna przenikać do świadomości i gotowane mięso znika z obiadów naprawdę wyszukanych: zastąpiły je befsztyk z polędwicy, turbot lub ryba na winie” (Brillat-Savarin 1967).

Jeżeli więc Czesi uważają jadło gotowane za pożywienie męskie, to prawdopodobnie dlatego, że ich tradycjonalne społeczeństwo ma charakter bardziej demokratyczny niż ich sąsiedzi słowaccy czy polscy. W ten sam sposób można by interpretować rozmaite postawy wobec „pieczonego” i „gotowanego” u Greków, Rzymian i Hebrajczyków, przytoczone niedawno przez Piganiola w artykule Le róti et le bouilli.

Inne społeczeństwa wykorzystują tę opozycję w zupełnie inny sposób. Ponieważ „gotowane” ulega przetworzeniu, nie tracąc nic ze swej substancji, i pozostaje w obwodzie zamkniętym, doskonale może symbolizować całość kosmiczną. Zarówno w Gujanie, jak też na obszarze wielkich jezior Ameryki Północnej, panuje to samo przekonanie, że gdyby kocioł, w którym umieszczono zwierzynę do ugotowania, choć troszeczkę wykipiał, wszystkie zwierzęta należące do tego gatunku przeniosłyby się gdzie indziej i łowca nie miałby na co polować. „Gotowane” symbolizuje życie, „pieczone” - śmierć. Czyż folklor całego świata nie dostarcza niezliczonych przykładów kociołka nieśmiertelności? Natomiast o rożnie nieśmiertelności nigdzie się nie mówi. Jeden z obrzędów Indian Cree z Kanady znakomicie wyraża ów charakter całości kosmicznej, przypisywany gotowanemu pożywieniu. Wedle tych Indian pierwszy człowiek otrzymał od Stwórcy polecenie, by pierwsze zbierane co roku jagody były gotowane. Czarę wypełnioną tymi jagodami wystawiano na słońce, by mogło ono dopełnić swego obowiązku, polegającego na umożliwieniu jagodom dojrzewania, następnie powierzano ją grzmotom, od których oczekuje się deszczu, wreszcie nachylano ku ziemi, by prosić ją o rodzenie owoców.

Docieramy w ten sposób do symboliki bardzo odległej przeszłości indoeuropejskiej, tak jak ją odtworzył Georges Dumezil: „Do Mitry należy to, co łamie się samo, co ugotowane na parze, co odpowiednio złożone w ofierze, mleko itp. Do Warany natomiast to, co porąbane siekierą, co przypieczone na ogniu, źle złożone w ofierze, upajająca soma itp.” (Dumezil 2006: 73). Dość zaskakujące - lecz jakże znamienne - jest znalezienie w pełni XIX stulecia, u uroczych filozofów kuchni, nienaruszonej świadomości tego samego kontrastu między wiedzą a natchnieniem, łagodnością a gwałtem, miarą a nadmiarem, kontrastu symbolizowanego zawsze przez opozycję między „gotowanym” a „pieczonym”: „Można stać się kucharzem, ale pasztetnikiem trzeba się urodzić” (Brillat-Savarin) - „Pieczenie to niby nic, a zarazem wszystko” (Markiz de Cussy).

Do podstawowego trójkąta kulinarnego, utworzonego przez kategorie „surowego”, „wa rzonego” i „zepsutego”, wstawiliśmy więc już dwa terminy, z których jeden: „pieczone” - sąsiaduje z „surowym”, a dragi: „gotowane” - z „zepsutym”. Brakuje trzeciego terminu, który by obrazował konkretną formę przygotowywania jedzenia, najbliższą abstrakcyjnej kategorii warzenia. Formą tą zdaje się być wędzenie, które podobnie jak pieczenie implikuje operację niezapośredniczoną (bez naczynia i bez wody), lecz w odróżnieniu od niego,


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
0000016 (10) Claude Levi-Strauss • Trójkąt kulinarny 253 pliwie „wędzone” zbliża się najbardziej do
0000018 (12) Claude Levi-Strauss • Trójkąt kulinarny 255 Kiedy schemat zostanie już opracowany w ten
0000012 2 Claude Levi-Strauss • Trójkąt kulinarny 249 Krajowcy z Nowej Kaledonii, którzy aż do przyb
0000018 2 Claude Levi-Strauss • Trójkąt kulinarny 255 Kiedy schemat zostanie już opracowany w ten s
0000010 (11) Claude Levi-StraussTrójkąt kulinarny Dzięki osiągnięciom i oddziaływaniom językoznawstw
Levi Strauss Kultura i język Claude LĆVI-STRAUSS — Jest to dla etnologa nie zasadnicze i często w

więcej podobnych podstron