033 LITERATURA DO ZABYTKËW TEL 601979100

033 LITERATURA DO ZABYTKËW TEL 601979100



Dla umożliwienia regulacji położenia wyjściowego jeden z końców pancerza opiera się o śrubę regulacyjną (rys. 16-22). Wkręcanie śruby — skraca, wykręcanie — wydłuża pozorną długość pancerza, przez co odpowiednio powiększa się lub zmniejsza luz między rączką a przepustnicą gaźnika.

Koła

Koła szprychowe mają obręcze o średnicy 19 cali i szerokości 43 mm; obręcze zwijane są z taśmy stalowej spawanej na końcach elektrycznie. Profil obręczy wgłębiony. Koła mają 36 szprych, wykonanych z drutu stalowego o średnicy 3,1 mm. Szprychy są dwóch długości. Krótsze 186 mm łączą obręcze z bębnem hamulcowym, a dłuższe 220 mm — obręcz z kołnierzem piasty. Połączenie obręczy z piastą jest wykonane w ten sposób, że w płaszczyźnie prostopadłej do koła szprychy tworzą trójkąt usztywniający koło przy naciskach bocznych. Ze względu na występujące podczas jazdy siły, dążące do ugięcia obręczy w miejscu oparcia koła o ziemię, układ musi być tego rodzaju, żeby szprychy pracowały na rozciąganie, a w żadnym przypadku nie na uginanie. Jednocześnie szprychy rpuszą być wplatane na przemian w obu kierunkach, ponieważ w obu kierunkach są przenoszone naprężenia, co ma miejsce zwłaszcza przy kole tylnym podczas przenoszenia sił napędzających i hamujących.

Piasty kół są wykonane z rury stalowej, na którą są wciśnięte, a następnie przypawane kołnierz a bęben hamulcowy. Do bębna hamulcowego koła tylnego jest przynitowany wieniec zębaty, na który zakłada się łańcuch napędowy.

Wewnątrz piasty znajduje się oś koła osadzona na dwóch łożyskach kulkowych, zabezpieczonych od błota i kurzu uszczelkami filcowymi.

Hamulce

Do zatrzymania motocykla służą hamulce typu szczękowego, osadzone na kołach. W bębnie hamulcowym o średnicy 125 mm obracającym się wraz z kołem są umieszczone szczęki w nieruchomej obsadzie hamulca. Szczęki są kształtu półpierścieniowego, wykonane z blachy stalowej i pokryte z zewnątrz okładzinami ciernymi z materiału specjalnego ,,ferodo“ odznaczającego się dobrymi właściwościami ciernymi i zapewniającego przez to większą siłę hamowania.

Szczęki są umocowane na pokrywie; jednym końcem opierają się o nieruchomy czop, drugim natomiast o rozpieracz, tworząc w ten sposób pierścień o średnicy mniejszej niż średnica bębna. Do utrzymania szczęk w położeniu ściśniętym służą założone na nie sprężyny oraz sprężyna agrafkowa, nałożona zewnątrz pokrywy na dźwigni rozpieracza.

3 Motocykl SHL

33


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
034 LITERATURA DO ZABYTKËW TEL 601979100 Hamowanie następuje po obróceniu dźwigni rozpieracza, (któr
049 LITERATURA DO ZABYTKËW TEL 601979100 Rys. 35. Regulacja cięgła hamulca tylnego Po wyregulowaniu
062 LITERATURA DO ZABYTKËW TEL 601979100 ściśle poziomo do cylindra, przy czym dla wyrównania jego p
017 LITERATURA DO ZABYTKËW TEL 601979100 Stopa korbowodu obrobiona termicznie i szlifowana stanowi b

więcej podobnych podstron