0000028 (16)

0000028 (16)



dzielone na dwie grupy. W skład pierwszej wchodzą nukleony (protony i neutrony) oraz ich antycząstki. Do drugiej grupy zalicza się tzw. hiperony, występujące w wielu odmianach różniących się masami i ładunkiem. Masy hiperonów leżą w zakresie od 2181 Mdo 2580 Me. Są to również cząstki nietrwałe, a ich rola w strukturze materii nie została dotąd dostatecznie wyjaśniona.

Badania procesów promieniotwórczych dostarczyły dowodów na istnienie jeszcze innego rodzaju cząstek elementarnych, tzw. leptonów, do których oprócz elektronów dodatniego i ujemnego należą również inne, których masa jest zerem lub prawie zerem. Właściwościami tych cząstek zajmiemy się podczas opisu rozpadu promieniotwórczego. W skład grupy leptonów wchodzi również cząstka p., która ma wprawdzie masę zbliżoną do mas mezonów lekkich (207 Me), jednak ze względu na inne właściwości zaliczana jest do leptonów.

Dużo informacji o cząstkach elementarnych dostarczają badania promieniowania kosmicznego oraz cząstek sztucznie przyśpieszanych do wysokich energii. Obecnie znanych jest już kilkaset cząstek elementarnych, których właściwości nie są w pełni zbadane, a klasyfikacja ich i systematyka tych cząstek jest przedmiotem licznych prac badawczych. Antycząstki i antymateria. Podczas badań promieniowania kosmicznego wykryto (Anderson) cząstki o masie spoczynkowej równej masie elektronu i o dodatnim ładunku jednostkowym, a więc przeciwnego znaku do ładunku zwykłego elektronu. Cząstkę tę nazwano pozytonem lub elektronem dodatnim dla odróżnienia od negatonu — elektronu ujemnego. Fakt istnienia tej cząstki potwierdzony został również w niektórych procesach promieniotwórczego rozpadu jądra.

W przeciwieństwie do elektronów ujemnych pozytony „giną" stosunkowo szybko w przypadku spotkania się pozytonu z elektronem. Tch masy i energie zostają wówczas przekazane powstającym w tym procesie dwóm kwantom gamma. Schematycznie proces anihilacji elektronów ujemnych i dodatnich można przedstawić następująco:

e_ 4- e+ —* 2y

przy czym energia kwantu y wyniesie: E.( = /iv = m0c2 = 0,511 MeV (/>in oznacza masę spoczynkową elektronu, m0 — 9,1 • 10-31 kg, muc2 jest równoważnikiem energetycznym masy spoczynkowej elektronu).

Znane jest również zjawisko odwrotne, zwane tworzeniem par, polegające na tym, że w pewnych przypadkach współdziałania kwantu energii promieniowania y z jądrem może powstać para negaton-pozyton. Z zasady zachowania energii wynika, że energia takiego kwantu nie może być mniejsza od energii utworzonych cząstek, czyli Er — hv musi spełniać związek /iv > 2m0c2.

Proces tworzenia par można schematycznie zapisać następująco:

y —► e+ 4 e~

Cząstki, które oddziałując z odpowiednią cząstką powodują wzajemną anihilację, zwane są antycząstkami. Okazuje się, że cząstki elementarne mają swoje antycząstki, które w pewnych okolicznościach mogą powstawać, jak też w innych zanikać. Niektóre z nich można wytwarzać sztucznie za pomocą największych akceleratorów, przyśpieszających cząstki do energii miliarda elektronowoltów, to jest do energii porównywalnej

34


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Wolicjonalizm dzieli się na dwie grupy teorii. Według pierwszych (wolicjonalizm konstytutywny) wolic
Wymagane przez banki zabezpieczenia kredytów dzielone są na dwie grupy: 1.    zabezpi
Zdjęcie0615 (2) S.A. ArrHenius (1887) podzielił substancje chemiczne na dwie grupy: elektrolity
Slajd11 (119) Rejestr wskaźnikowy mikroprocesora S086 Wskaźniki można podzielić na dwie grupy: 1.
IMGP1455 Operacje na relacjachOperacje na relacjach można podzielić na dwie grupy: 1.Operacje mnogoś
i Hepatitis E virus (HEV).. Pięć wymienionych wirusów zapalenia wątroby można podzielić na dwie grup
IMGd51 FIZYCZNE WSKAŹNIKI JAKOŚCI WODY ^ zależności od pochodzenia zapachy wody dzieli sit; na dwie
File0320 Wytnij obrazki. Podziel je na dwie grupy przedstawiające przetwory z owoców i przetwory z w
sposobu wypowiedzi podmiotu cykl Trenów dzieli się wyraźnie na dwie części. W części pierwszej (Tren
fotografowanie architektury dzielić na dwie grupy: lcwozbleinc (■) i prawozblelne (b). Punkt zb.ega
Języki wysoko poziomowe dzielimy na dwie grupy: ® interpretowane, 9 kompilowane. Języki interpretowa
IMG130
DSC00053 Wszystkie akty komunikacji można1 podzielić na dwie grupy: ■    Zachowania t
DSC00136 (21) Tynki cienkowarstwowe ■    Dzielimy na dwie grupy: mineralne i żywiczne

więcej podobnych podstron