040 (7)

040 (7)



Zbigniew Żmigrodzki

z e.o., darów czy wymiany. Przy nieostrych kryteriach doboru prowadzi to do pozbywania się również tego, co za jakiś czas może być lub będzie poszukiwane. Zdarza się, że w sytuacji, gdy w rocznikach czasopisma brakuje kilku numerów, całość tytułu, nieuwzględnionego w katalogu, spoczywa w magazynie. Także w magazynach druków zbędnych można znaleźć niekiedy to, czego czytelnicy, a wraz z nimi i bibliotekarze z agend udostępniania i informaq'i nadaremnie szukają.

Zawężenie oferty czytelniczo-informacyjnej tłumaczą biblioteki rutynowo niedostatkiem środków finansowych. Nie jest to wszak we wszystkich przypadkach prawda, a jeżeli nawet tak bywa, trzeba skromnym funduszem mądrze dysponować, gromadząc piśmiennictwo tematycznie właściwe i światopoglądowo zróżnicowane. Trudno też oprzeć się przekonaniu, że bibliotekarze odpowiedzialni za gromadzenie zbiorów nie są dostatecznie zorientowani w bieżącej produkcji piśmienniczej, nie wykazują należytego zainteresowania bibliografią, nie dysponują zorganizowanym aparatem bibliograflczno-informacyjnym. Nierzadko dowiadują się o ważnych pozycjach dopiero od czytelników, co stanowi wyjątkową kompromitację.

Główne jednak zagrożenie - nie tylko dla bibliotek, ale i dla kultury społecznej - przyniosło pojawienie się począwszy od połowy lat 90. nieformalnej cenzury ideologicznej, określanej mianem „politycznej poprawności”. Powoduje ona eliminowanie ze zbiorów książek pewnych autorów i wydawców, usuwanie z prenumeraty i czytelń, nawet w bibliotekach naukowych, czasopism źle widzianych przez rządzący establishment. Zjawisko to dostrzegli najwcześniej i zidentyfikowali bibliotekarze amerykańscy: trzeba tu wymienić przynajmniej artykuł A. Hudson,1 a przy tym odpowiednie postanowienia IFLA2 i bibliotekarskie kodeksy etyczne. Stosowanie się do tej nowej formy cenzury oznacza nie tylko przekreślenie moralnych powinności bibliotekarzy, ale sprzeczne jest z wielowiekową tradycją obrony wolności słowa i myśli, jakiej byli wierni nasi poprzednicy do czasu nadejścia ustrojów totalitarnych.

Problemy, które przedstawiłem, nie są tylko „zagrożeniem” dla polskich bibliotek i placówek kształcenia bibliotekarzy; fakty, o których mowa, występują dość powsżechnie i nie od dziś. Od nas wszystkich zależy, czy zdołamy to smutne „anty-dobrodziejstwo” komunistycznego inwentarza przezwyciężyć.

1

   A. Hudson, Political correctness in libraries, „Librarians’ World” 1998, vol.7, nr 3, s. 42-44.

2

   IFLA'sprofessionalpriorities: adopted by the Professional Board of IFLA, December 2000, Inter. Cat. Bibliogr. Control 2001, vol. 30, nr 4, s. 73-74.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
21 źlicy, następnie przy gruźlicy płuc z przebiegiem powolnym, z dążnością do zabliźniania się
DSC00 (13) tego okresu - zalew nazywania, który prowadzi niektórych do zastanawiania się, czy histo
img098 przed oceną terapeuty czy innych rodziców zmniejsza otwartość rodziców na to, co dzieje się p
§11 Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne
IMG?47 (2) Egz. nr 1 gazem czy kierowania 0^......przy" 1 punktu widzenia Mariusza< zarządza
page0838 830Somnas — Sonata gowie jak i ludzie. Mieszkał w świeeie podziemnym, czy tez przy wejściu
RECENZJE I SPRAWOZDANA 169 przyznawaniu renty oraz innych świadczeń, czy wreszcie przy pełnieniu fun
orla czy reszki przy rzucie monetą p = —, wyciągnięcia jednej z n kart —itd. Wartość licz- 2
12 ZBIGNIEW BLOCKI czyli twierdzenie zachodzi przy założeniu, że Zq £ T. Jeżeli zq e T, to dzieląc T
20780 skanuj0035 (24) 158 4. Przyrodnicze aspekty turystyki zrównoważonej czy Białowieskiej), przy c
strona7 Próbka Wielkość skończonej robótki zależy od tego, czy ścieg jest luźny, czy ciasny. Przy
44 (111) Co widzisz na zdjęciu? Czaszkę czy 2 kobiety przy stole?

więcej podobnych podstron