146

146



146

alnymi, równanie napięciowe obwodu ma postać;

R i + L H = mLrnsin(cJt+az).    (9.1)

Rozwiązaniem tego równania jest wyrażenie na przebieg prądu obwodu;

i ~    [ sin (eot+ oc^- cp) - sin (ocz™^) e”Ctg(pcotj    (9.2)

które obowiązuje dla obu półokresów napięcia zasilającego z tym, że w zakresie ujemnych półokresów prąd i ma wartości ujemne* Zatem prąd odbiornika jest ciągiem impulsów opisanych zależnością (9.2), przewodzonych na przemian przez oba tyrystory (rys. 9.4b), na którym przedstawiono także przebiegi napięć odbiornika u oraz tyrystora .

Przy określonej wartości kąta ot^ s az^r, kąt przewodzenia każdego z tyrystorów osiąga wartość = jr , czyli chwila wyłączenia poprzedniego tyrystora pokrywa się z chwilą załączenia następnego. Prąd odbiornika jest wówczas ciągły i sinusoidalny, czyli - ar jest (w stanie ustalonym) maksymalnym kątem przewodzenia, który nie może być zwiększony przez dalsze zmniejszanie az* Wynika stąd, że zakres sterowania układu wynosi:

azkr    ’

a krytyczna wartość kąta załączenia <Xz^r jest jego minimalną wartością, przy której możliwa jest regulacja prądu odbiornika. Z zależności (9.2) otrzymuje się:

*zkr = ‘P ‘

Dla zapewnienia przepływu symetrycznego prądu przemiennego odbiornika, szerokość impulsów bramkowych wyzwalających tyrystory nie może być mniejsza od różnicy (cp-oc )• W przeciwnym przypadku impuls wyzwalający podawany na bramkę tyrystora nieprzewodzącego zakończy się wcześniej, nim prąd w tyrystorze przewodzącym zmaleje do zera. Zatem tyrystor pierwszy nie przejdzie w stan przewodzenia, a na odbiorniku pojawi się składową stała napięcia.

Zmiana kąta a w całym zakresie sterowania (oc , „ 4 a ^ ar) umożliwia z    ZKr    z

ciągłą regulację wartości skutecznej napięcia, a tym samym wartości skutecznej prądu i mocy czynnej odbiornika od zera do wartości maksymalnej. Wartość skuteczna napięcia odbiornika określona jest wzorem:

/?p 1 ,1

[hJomsin2(wt+ccz) d(cot)]2 =UL| l[ap-sinapcos(2(X2+ ap)|2.(9.3)

Dla obciążenia RL - ze względu na uwikłaną postać równania (9.2) praktycznie niemożliwe jest analityczne określenie kąta przewodzenia ap " (oc^-c^), a samym wartości skutecznych napięcia i prądu oraz mocy czynnej odbiornika. W literaturze, m.in. [^20,24,33], podawane są wykresy Oc^ » f(cxz) oraz U,I,P » f(C;2) dla tg ^ jako parametru, na podstawie których można wyznaczyć wartości cXp,U,I oraz P.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Równanie stanu obwodu ma postać dx, I 1 1 * dr 0 c *1 dx2 1 R dr
Obraz4 (146) Równanie k-tej gałęzi ma postać: Uk + ek ~^kdi.dt 1 <•+ R,h + — I Ck (5.1) lub, po
P1020660 (4) Równanie mchu masy m ma postać>»
IMG21 (17) a) Dla h<H/2 Równanie powierzchni swobodnej ma postać (z0 = 0) Z = ■rW 2g a w punkcie
new 85 174 7. Zasady obliczeń wytrzymałościowych śrub i stąd równanie rozkładu nacisków ma postać 17
new 85 (2) 174 7. Zasady obliczeń wytrzymałościowych śrub i stąd równanie rozkładu nacisków ma posta
stany nieustalone str11 (92) Prawo Kirchhoffa bilansu transformat napięć w oczku ma postać przy czym
463 (5) Załącznik 3 463 Równanie kanoniczne elipsy ma postać: gdzie: (7) a a 6. Parabola jest zbiore
Równanie charakterystyczne macierzyA ma postać [6 sir. 65}: det{A —Al] * Oi czyli [~2_A _A_^] «= 0 l

więcej podobnych podstron