10

10




specyficznych sytuacjach. Elastyczność myślenia i zachowania pozwala odpowiedzieć na to, co nieprzewidziane i dokonywać ponownej oceny tego, co się planowało.

Postawa twórcza i inwencja. Umożliwia ona unikanie stereotypów, reagowanie na nieprzewidziane sytuacje i nagłe wymagania, ciągłe, nastawione ku przyszłości odnawianie wizji problemów i sytuacji.

Szczególnie ważna w pracy animatora jest wiedza o tworzeniu się stereotypów. Musi on sobie zdawać sprawę z głęboko zakorzenionych lęków i uprzedzeń istniejących w każdej społeczności lokalnej. Dzieli się ona często na różnego typu grupy, które w różny sposób nawzajem się postrzegają, czasem pozytywnie, a czasem negatywnie. Animator krąży w świecie stereotypów kontaktując się z dużą ilością osób w danym środowisku. Musi umieć je zauważyć i świadomie sprawować nad nimi kontrolę, zarówno u siebie jako osoby, a także u innych w danej społeczności. Często właśnie główną funkcją czy rolą animatora jest walka z przyzwyczajeniami, głęboko zakorzenionymi nawykami w danej wspólnocie.

Przykładem jest praca prowadzona przez pracowników socjalnych na jednym z osiedli na warszawskim Żoliborzu. W jednym osiedlu mieszkali tzw. „normalni mieszkańcy" oraz ci biedniejsi - trudne rodziny korzystające z pomocy społecznej. W czasie wspólnego zebrania obie strony, które bardzo szybko zidentyfikowały się po dwóch stronach barykady, poświęciły dużo czasu na znajdowanie różnic i win po drugiej stronie niż podobieństw, które umożliwiłyby podjęcie wspólnego działania. Wtedy rola animatora ma charakter funkcji mediacji, która ma rozładować napięcie między różnymi stronami. Aby doprowadzić do działania na rzecz wspólnego dobra. Stereotyp jest to generalizacja tego, co dotyczy grupy ludzi, gdzie identyczna charakterystyka jest przypisana zasadniczo wszystkim jej członkom, niezależnie od rzeczywistych różnic między nimi. Raz sformułowane stereotypy są odporne na zmianę pod wpływem nowej informacji. Konsekwencją stereotypu, czyli naszego konstruktu w umyśle jest zjawisko „etykietowania", czyli naznaczania określonych osób przez postrzeganie ich poprzez sposób ubierania, zachowania, wyglądu, zawodu itp. Bardzo sprzyjające w tworzeniu stereotypów jest wytworzenie tzw. własnej grupy odniesienia, która umożliwia ustawienie się na pozycji MY - ONI - na grupę własną i grupę obcą.

Animator społeczny działa w określonym środowisku lokalnym. Staje się w ten sposób swoistym katalizatorem zmiany lokalnej, zwłaszcza w sytuacji permanentnej transformacji, jakiej doświadczamy we wszystkich dziedzinach życia, w tym także w naszym najbliższym otoczeniu. Poniżej prezentujemy najczęściej pojawiające się trudności, zagrożenia w pracy animatora:

trudności z uzyskaniem szybkich i łatwo mierzalnych efektów swych działań, niełatwe chwile związane z usamodzielnianiem grup, z którymi był związany („zdrajca"),



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PZK080 80 PSYCHOLOGIA ZACHOWAŃ KONSUMENCKICH Odpowiedź na to pytanie uwarunkowana jest celem, który
Drzewo życia0 wisku, pozwala odpowiedzieć na pytanie, czym były dla ludzi, których fragment świata
19620 skanuj0011 Rodzina w sytuacji choroby przechodzi przez fazy odpowiedzi na chorobę, zależne od
Kuratela 3 9) Postawa i sposób myślenia. (Sposób myślenia i zachowania się, podatność na wpływy, zdo
Zdefiniowane wcześniej mierniki pozwalają odpowiedzieć na następujące pytania: •    o
ekonomia Saldo krajowe - jest to saldo ogólne skorygowane o budżetowe rozliczenia z zagranicą. Pozw
skanuj0012 (193) że bałam się z tym wyjawić, gdyż mógłbyś mi odpowiedzieć na to negatywnie, że nie.
skanuj0035 272 język nowych mediów > operacje > Odpowiadając na to pytanie, posłużę się zestaw

więcej podobnych podstron