2015 03 19 51 58

2015 03 19 51 58



29


Definicje podstawowych wielkości występujących w reologii

Tutaj należałoby ostrzec czytelnika, że mimo iż dla wielu materiałów obserwujemy kierunek histerezy odwrotny do kierunku obrotu wskazówek zegara, to wcale nie oznacza to, że mamy do czynienia z cieczami reopektycznymi.

•    Wzrost lepkości wynikający z długiego czasu ścinania zauważa się wtedy, gdy podczas tego procesu ścinania ciecz zmienia swoje fizyczne albo chemiczne właściwości: ulega żelowaniu, utw ardzaniu lub zagęszczaniu przez odparowanie rozpuszczalnika. We wszystkich tych przypadkach zmiany właściwości cieczy są nieodwracalne, oznacza to, iż pozostawienie cieczy w spoczynku nie spowoduje powrotu jej do początkowego stanu o niskiej lepkości. Podczas gdy dla prawdziwych cieczy reopektycznych histereza krzywych płynięcia dla kilku przebiegów jest taka sama, to krzywe histerezy żelowania lub utwardzania zmieniają się coraz bardziej z każdym nowym przebiegiem.

•    Krzywe płynięcia i amplitudy histerezy mogą być także zależne od zaprogramowanych wzrostów i spadków prędkości obrotowej:

Jeśli się nie poczeka dostatecznie długo, aby osiągnąć stan stacjonarny dla zależności naprężenie ścinające - szybkość ścinania, to wówczas szybkość ścinania będzie wzrastała zanim osiągnięta zostanie odpowiednia wartość naprężenia ścinającego.

Dla każdej próbki i dla każdej ustalonej szybkości wirnika n, to jest określonej wartości szybkości ścinania y, przyrząd będzie mierzy! odpowiadające jej prawdziwe naprężenie ścinające t. Jeżeli szybkość wirnika, a więc i szybkość ścinania, jest poddana zaprogramowanym zmianom, to odpowiadające im wartości naprężenia ścinającego mogą być wyznaczane tylko z pewnym opóźnieniem czasowym. Im większa jest szybkość zmiany prędkości wirnika i im wyższa lepkość próbki, tym bardziej wzrasta opóźnienie czasowe.

W wyniku tego opóźnienia zaobserwowana krzywa wznosząca się będzie leżała poniżej, a zaobserwowana krzywa opadająca powyżej prawdziwej krzywej płynięcia. Stąd duża prędkość zmiany szybkości wirnika dla cieczy o dużej lepkości może symulować zachowanie typu płynięcia reopektycznego nie istniejące w rzeczywistości.

Uwaga: Mając wymienionych i objaśnionych sześć parametrów, które mogą wpływać na lepkość (S, T,P,y, t, V), można wyciągnąć ważny wniosek co do pomiaru lepkości:

Aby wyznaczyć lepkość jako funkcję jednego parametru, pozostałych pięć parametrów musi być znane i zachować stalą wartość podczas pomiaru.

Przykład:

Gdy mamy przetestować pięć różnych cieczy zdyspergowanych, na przykład majonezów, i porównać je pod względem lepkości, trzeba ustalić sztywne warunki doświadczalne dotyczące następujących parametrów:

a) Temperatura

Temperatura próbek musi być regulowana tak, aby jej wartość podczas pomiaru utrzymywaną była w granicach przynajmniej ± 0,1°C. W tym celu osłonięte układy pomiarowe lepkościomierzy rotacyjnych mogą być podłączone do łaźni cieczowej o stałej temperaturze. Próbka może być ogrzewana za pomocą cieczy o regulowanej temperaturze, lub jeżeli ciepło wytwarza się podczas badania, może być z niej odprowadzane.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
2015 03 19 52 13 31 Definicje podstawowych wielkości występujących w reologii 2. 9. 2. Przepływ sta
2015 03 19 52 51 206 Reołopa Podstawy i zastosowania krwane a pomocą różnych typów reometrów Popraw
2015 03 19 52 08 30 Reologia. Podstawy i zastosowania b)    Ciśnienie Można założyć,
2015 03 19 52 23 202 Reologia Podstawy i zastosowania dla punktów o tej samej szybkości ścinania po
2015 03 19 52 37 204 Reologia. Podstawy i zastosowania Równanie to może zostać skrócone przez zdefi
skanuj0010 (58) — 16 —    DEFINICJE I PODSTAWOWE POJĘCIA ZWIĄZANE Z TURYSTYKĄ d)
skanuj0010 (58) — 16 —    DEFINICJE I PODSTAWOWE POJĘCIA ZWIĄZANE Z TURYSTYKĄ d)
2015 03 19 52 28 203 Matematyczna obróbka wyników uzyskanych dla cieczy newtonowskich Prawdziwa szy
2015 03 19 52 42 205 Matematyczna obróbka wyników uzyskanych dla cieczy newtonowskich Przykład: Wyz

więcej podobnych podstron