208

208



208 Najważniejsza zasada analizy wykresów odwrócenia głównego trendu. Diagram 11.12 przedstawia lukę ucieczki, ukształtowaną dokładnie w dniu maksimum. Luka ta została zapełniona zaledwie dwa dni później, co było wczesnym sygnałem odwrócenia trendu, które zniosło znaczną część poprzedniego wzrostu, zanim stwierdziłyby to bardziej konwencjonalne metody rozpoznawania trendu.

Diagramy 11.13-11.15 ukazują przykłady zapełnionych luk spadkowych jako fałszywych sygnałów. Na diagramie 11.13 widzimy, że szeroka luka spadkowa tworząca dołek została zapełniona zaledwie dwa dni później (następnego dnia po ukształtowaniu się dołka), dając niezwykle wczesny sygnał odwrócenia głównego trendu. (Kolejny przypadek zapełnienia luki wzrostowej zdarzył się trzy miesiące później). Diagram 11.14 przedstawia zapełnienie luki przez dzień o szerokim zakresie cenowym, co było podwójnym sygnałem na jednej sesji. Jak widać, po tym sygnale nastąpił od razu ostry wzrost.

Diagram 11.15 przedstawia dwie kolejne luki spadkowe, które zostały zapełnione. Wprawdzie takie zachowanie cen precyzyjnie sygnalizowało ukształtowanie się istotnego dna cenowego, ale ceny najpierw cofnęły się, zanim podjęły stabilny wzrost. Wynika stąd, że nawet gdy mamy faktyczny fałszywy sygnał, przed spodziewanym ruchem cenowym może wystąpić jeszcze korekta. W przypadku luk spadkowych fałszywość sygnału można uznawać za obowiązującą, dopóki ceny nie zamkną się poniżej luki (lub najniższej luki, jeśli jest ich więcej). Podobnie w przypadku luk wzrostowych, fałszywy sygnał jest faktem, dopóki ceny nie zamkną się powyżej luki (lub najwyższej luki, jeśli jest ich więcej).

RUCH POWROTNY DO EKSTREMUM

Jak pamiętamy z rozdziału szóstego, odwróceniami istotnych trendów są często szpikulce cenowe. A zatem powrót cen do ekstremum szpikulca pozwala potraktować tę formację jako fałszywy sygnał. Im ostrzejszy szpikulec, to znaczy im bardziej wykracza poza względne szczyty (lub dołki), tym większe znaczenie ma przebicie jego poziomu. Znaczenie takich fałszywych sygnałów wzrasta, jeśli od powstania pierwotnej formacji upłynęło przynajmniej kilka tygodni, a jeszcze lepiej - kilka miesięcy.

Na diagramie 11.16 widać, że powrót do lipcowego szczytu w cztery miesiące później doprowadził do znaczącego wzrostu. Diagram 11.17 pokazuje, że przełamanie poziomu szpikulca doprowadziło niemal siedem miesięcy później do dużego wzrostu. Diagram 11.18 ukazuje przykład przełamania poziomu ostrego dołka, które doprowadziło w konsekwencji do dalszych poważnych spadków. Na diagramie 11.19 mamy przykłady przełamania poziomów szpikulca na szczycie i w dołku. W obu wypadkach doszło potem do silnych ruchów cenowych.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
194 Najważniejsza zasada analizy wykresów Diagram 11.3 Pułapka bessy, srebro, lipiec 1993. Kryterium
214 Najważniejsza zasada analizy wykresów Przełamanie poziomu lipcowego szczytu widoczne na diagrami
242 Najważniejsza zasada analizy wykresów Przełamania formacji podwójnych szczytów i podwójnych den
Czy analiza wykresów ma sens? 145 Diagram 7.2 Fałszywe sygnały wybicia, eurodolar, wrzesień
Czy analiza wykresów ma sens? 147 Diagram 7.4 Wykres długoterminowy jako element analizy całościowej
bio2 b) Na podstawie analizy wykresu sformułuj wniosek. 44. Uzi 41. Poniżej przedstawiono kilka stw
023 2 Wykresy punktowo-symboliczne 23 Diagram 2.11 Wykres słupkowy odpowiadający wykresowi
Diagram 11.44 Fałszywa odwrócona formacja głowy i ramion, eurodolar 1995. 240 Najważniejsza zasada
ibm2 Plik Edycja Widok Dane Przekształcenia Analiza Wykresy Narzędzia Okno Pomoc tr- H Lni-fl ■ .
Laboratorium Elektroniki cz I 7 170c)    d) Rys. 8.12. Zasada wyznaczania charakter

więcej podobnych podstron