36 (54)

36 (54)



Konstytucja i inne źródła prawa konstytucyjnego


skich. Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (ari. 202-215). Rozdziały X i XI dotyczą szczególnych dziedzin życia państwowego - finansów publicznych (ait. 216-227) oraz stanów nadzwyczajnych (art. 228-234). Rozdział XII (art. 235) określa procedurę zmiany konstytucji. Rozdział XIII (art. 236-243) zawiera przepisy przejściowe i końcowe, określające porządek wchodzenia konstytucji w życie.

Konstytucja zachowała, jak dotąd, swe pierwotne brzmienie, bo w pierwszym dziesięcioleciu jej obowiązywania poddano ją tylko jednej zmianie, dostosowując konstytucyjne ujęcie zakazu ekstradycji obywateli polskich (art. 55) do - obowiązującej w ramach Unii Europejskiej - procedury europejskiego nakazu aresztowania.

24.    Szczególna forma konstytucji polega między innymi na jej szczególnej nazwie - tylko ten akt określany jest mianem „konstytucja". Sprawą zasadniczą jest jednak specyfika trybu powstawania konstytucji i trybu jej zmiany.

Nowe konstytucje powstają zazwyczaj w szczególnym trybie, w sposób istotnie odróżniający się od trybu powstawania ustaw zwykłych. Tryb ten bywa niekiedy przedmiotem odrębnej regulacji konstytucyjnej i wtedy procedura uchwalania nowej konstytucji jest świadomie odróżniona od procedury dokonywania zmian w konstytucji obowiązującej.

Najczęściej konstytucja jest przygotowywana w ramach parlamentu - historyczne już tylko znaczenie ma procedura oktrojowania konstytucji (tzn. nadania jej jednostronną decyzją władcy) - choć i współcześnie bywają wypadki pominięcia parlamentu (np. rosyjska konstytucja z 1993 roku, została przedstawiona przez prezydenta i potwierdzona przez naród w referendum; we Francji konstytucja z 1958 roku została opracowana przez rząd i potwierdzona w referendum, ale tryb taki został przyjęty przez francuski parlament, który jak gdyby dobrowolnie zrzekł się udziału w tworzeniu konstytucji).

Projekt konstytucji jest często przygotowywany przez specjalne ciało polityczne pozostające poza systemem komisji parlamentarnych - może to być nadzwyczajna komisja konstytucyjna (jak w Polsce), może to być też gremium polityków i ekspertów, powołanych spoza parlamentu.

Uchwalenie konstytucji przez parlament wymaga zwykle uzyskania szczególnej większości i szczególnego kworum, te wymagania są na ogół podobne do stawianych procedurze zmiany konstytucji. Niekiedy też konstytucja uchwalona już przez parlament musi zostać poddana pod referendum w celu jej ostatecznego zatwierdzenia. Taki tryb przyjęto w wielu krajach postkomunistycznych, w taki sposób powstała tez polska konstytucja z 1997 roku.

25.    Szczególny tryb zmiany konstytucji jest jedną z podstawowych przesłanek jej sztywności - procedura zmiany konstytucji jest odrębna (trudniejsza) od procedury uchwalania (zmiany) ustaw zwykłych. Tym samym zmiana konstytucji nie może być dokonana w drodze ustawy zwykłej - zawsze konieczne jest uchwalenie ustawy o zmianie konstytucji, często zwanej ustawą konstytucyjną. Odrębność proceduralna zmian konstytucji wyraża się współcześnie w:

1) ustanowieniu szczególnych wymogów większości i kworum, a czasem także

w ustanowieniu udziału innych podmiotów w uchwalaniu poprawki konstytucyjnej.


moj.

potv

moż


dział

popu

w ka.

niecz

ludne

w Ro:

niektć


ferenc (Szwa łiarlan' ^ibowi; ściowy w sytu;


te mog. odróżni prawe k (rozumi


wiązywa



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
. Pozycja ustrojowa i zadania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji KRRiT jest organem konstytucyjnym
31 (70) VKonstytucja i inne źródła prawa konstytucyjnego I. Istota i pojęcie terminu „ konstytucja ”
32 (72) 32 Konstytucja i inne źródła prawa konstytucyjnego znaczenie konstytucji jako aktu
40 (47) 40 Konstytucja i inne źródła prawa konstytucyjnegz usunął w cień koncepcje prawa natury: kol
46 (43) 46_Konstytucja i inne źródła prawa konstytucyjnego Model amerykański (którego podstawą pozos
47 (50) IV. Inne źródła prawa konstytucyjnego 47 Wspomniany wyjątek stanowią tzw. ustawy konstytucyj
49 (41) IV. Inne źródła prawa konstytucyjnego 49 IV. Inne źródła prawa konstytucyjnego
34 (59) Konstytucja i inne źródła prawa konstytucyjnego poprawek do konstytucji, z tego jedenaście j
42 (42) 42 Konstytucja i inne źródła prawa konstytucyjnego 42 Konstytucja i inne źródła prawa
44 (47) 44 Konsty tucja i inne źródła prawa konstytucyjnego normą konstytucyjną a postanowieniami us

więcej podobnych podstron