4006

4006



pień oczyszczania ścieków nieorganicznych pochodzących z produkcji nawozów azotowych (tab. 4.4). Jest on o 90% tańszy niż konwencjonalne usuwanie azotu metodą nitry-fikacji i dcnitryfikacji.

Tabela 4.4. Transformacje azotu w systemie SHARON-anammox (mg N/l)

SHARON    Anammox

Stężenie azotu w ściekach    po reakcji SHARON po reakcji anammox

nh4'

584 (100%)

267 (46%)

(5%)

NO?

<1

227 (39%)

1,4

N03'

<1

64 (11%)

83 (14%)

N?0

<1

4

<1,0

N2

<1

<1.0

476 (82%)

4.3.4. CANON (completely autotrophic nitrogen rcmoval process over nitrite). Znaczne ilości traconego azotu cząsteczkowego obserwowano w ściekach zawierających duże ilości amonu oraz mały ładunek zanieczyszczeń organicznych. Za zjawisko to są odpowiedzialne mikroorganizmy chemolitoautotroficzne, które mają zdolność do denitryfi-kacji w obecności tlenu w małych stężeniach. Proces ten zyskał określenie CANON, będące skrótem jego angielskiej nazwy. Jest on prowadzony w hodowlach mikroorganizmów przy małym stężeniu tlenu w pojedynczym bioreaktorze mieszanym lub w mikroflorze tworzącej biofilm. Ogólnie reakcje CANON polegają na częściowej nitryiikacji amonu do azotynów w warunkach mikroaerofilnych i jednoczesnym jego utlenianiu.

Przy ograniczonym nasyceniu podłoża hodowlanego w tlen (<0,5%) w biorcakto-rze namnażają się kokultury mikroorganizmów zdolne do tlenowego i beztlenowego utleniania amonu. W skład kokultuiy wchodzą dwie populacje chemolitotroficznych mikroorganizmów: tlenowe nitrozobakterie i beztlenowa należące, odpowiednio, do rzędu Planctomycetes: Brocadia (B. anammońdans) i Kuenenia (K. stuttgartiensis). Przy ograniczeniu tlenu mikroorganizmy tworzące naturalne kokultury bezpośrednio prowadzą konwersję amonu do azotu cząsteczkowego, z azotynami będącymi produktami pośrednimi. Reakcje CANON mogą być wykorzystywane jako technologia usuwania amonu ze ścieków w pojedynczym autotroficznym bioreaktorze. Populacje tworzące kokultury prowadzą jednocześnie reakcje tlenowego i beztlenowego utleniania amonu, z wydzieleniem azotu cząsteczkowego:

NH4+ + 1,5 O; -> N02 + 2 H+ + H:0 NliC + 1,3 N02-    1,02 N2 + 0,26 NOjf + 2 H20

Sumarycznie te dwie reakcje można zapisać następująco:

Nł-ŁC + 1,3 NO:- -> 0,435 N2 + 0,13 NO_r + 1,3 H20 + 1,4 H+

Tlen w stężeniu dochodzącym do 0,5 mg/1 nie ma ujemnego wpływu na utlenianie amonu, ilość ta powoduje zaś inhibicję utleniania azotynów do azotanów przez nitrobak-terie. W tych warunkach wytworzone azotyny są konkurencyjnymi akceptorami elektronów. Z danych uzyskanych z hodowli kokultur prowadzonych w dwóch typach bio-reaktorów: SBR (sequencing batch reactor) i chemostacie wynika, że reakcje zachodzą stechiometrycznie, jeśli ładunek amonu w ściekach nie jest mniejszy niż I g N/bdoba'1, a wydajność procesu wynosi 92%. Przy mniejszym dobowym ładunku amonu wydajność maleje do 57%. Z badań prowadzonych z użyciem SBR i ścieków zawierających duże ilości amonu w warunkach limitacji tlenem wynika, że szybkość usuwania azotu z zastosowaniem reakcji CANON dochodziła do 0,3 g N/bdoba-1. W innym typie bioreaktora (gas-lift reaclor) wydajność procesu zwiększyła się do 1,5 g N/bdoba-1.

Usuwanie azotu ze ścieków o niewielkim ładunku zanieczyszczeń organicznych z zastosowaniem reakcji CANON jest ekonomicznie uzasadnione, gdyż proces jest autotroficzny i nie wymaga dodatkowego wzbogacania w związki organiczne, a jedynie nieznacznych ilości tlenu (37% zapotrzebowania tlenowego do nitryfikacji).

4.4. Podsumowanie

W tabeli 4.5 porównano nowe technologie usuwania azotu na tle konwencjonalnej metody nitryfikacji i denitryfikacji, zaś w tabeli 4.6 - tempo konwersji azotu w hodowlach bakterii chemolitotroficznych w różnego typu biorcaktorach.

Tabela 4.5. Porównanie nowych technologii usuwania azotu ze ścieków do konwencjonalnej metody nitryfikacji i denitryfikacji (wg: Jetten i wsp., 2002)

System

Metoda

konwencjonalna

SHARON

Anammox

CANON

Liczba reaktorów

2

1

1

i

Podłoże

ścieki

ścieki

NH4+ + NO?

ścieki

Usuwanie N

NO?". NO3 N2

NH4' i NO?"

no3 'n2

NO3- i N?

Warunki hodowli

tlenowe i beztlenowe

tlenowe

beztlenowe

limitacja O2

Wymagania 02

duże

małe

brak

matę

Korekta pH

tak

nie

nie

nie

Zatrzymywanie biomasy bakterii

nie

nie

tak

tak

Wymagane CZT

tak

nie

nic

nie

Produkcja osadu

duża

mata

mata

mata

Tabela 4.6. Tempo konwersji azotu w g N/l doba

1 w hodowlach bakteni

chemolitotroficznych prowadzonych w różnego typu bioreaktorach

Proces

Typ reaktora

Tempo konwersji N-catkowitego

Anammox

FBR

4,8

Anammox

SBR

7,0

Anammox

gas-lift reactor

8,9

Nitryfikacjab

BAS

5.0

CANON

SBR

0.07

CANON

gas-lift reactor

1.5

SHARON

CSTR ->

SBR

1,0

Nitryfikacja-denitryfikacja BAS

3.75

r ea*t0rV stosowane do hodowli mikroorganizmów złoże fluidalne FBR (fluidized bed reactor): system sekwencyjnych statycznych bio-^aktorów ~ S3R (sequencing bateń reaclor). reaktory mieszane mieszadłem CSTR (cominuous stirred tank reactor). zloze rotacyjne -L C (rotating óological contactor); złoże z wynoszonym biofilmem - BAS (biofilm airlift system), b - tylko utlenianie amonu bez usuwania **** » ścieków. '

7!


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
scan0164 266 Poza usunięciem z oczyszczonych ścieków zawiesin osadu czynnego, istotną funkcją osadni
;]5 s. PODAJ 2 PRZYKŁADY, KIEDY URZĄD PATENTOWY UDZIELI PATENTU NA PRODUKT WIEDZĄC., ZE NIE JEST ON
DSC00797 1. WSTĘP TEORETYCZNY: W procesie oczyszczania ścieków ubocznym produktem są osady, które po
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA - MŁODYM OKIEM TOM 5,2014 Produktem oczyszczania ścieków, powstającym na skute
Ostatnim - chemicznym - etapem oczyszczania ścieków jest usuwanie z nich substancji nieorganicznych.
produkty miasta0005 18 Florian Kuźnik komunalne: oczyszczanie ścieków, dostarczanie wody, gazu itp.1
224 225 (8) Biologiczna oczyszczalnia ścieków typu 3K Plus firmy ENV .ON Nadal spora część ścieków p
produkty resztkowe w postaci oczyszczonych ścieków chlorkowych (2-3%CaCI2) i osadu Metoda dwualkalic
skanuj0035 (79) 11.5. Gospodarka wodna653 91/271/EWG z 21 maja 1991 roku w sprawie oczyszczania ście

więcej podobnych podstron