a7

a7



Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii”...

jest jednak rozwinąć owej pełnej indywidualności, nie dane im jest zrealizować podmiotowość (jej kwintesencją w poemacie jest miłość). Opowiada o tym pieśń druga. Poprzedza ją epigraf wyjęty z utworu poety współczesnego, najbardziej romantycznego z romantycznych, ale i jednocześnie obcego. Tekst tego epigrafu, również w obcej tylko mowie podany, mówi o konkretnej indywidualności, o odrętwiałej duszy Konrada - o zdruzgotanej podmiotowości, zabitym człowieczeństwie. A imiona potomków Wojewody i Miecznika?

litery tych imion odpowiednio powtarzają inicjalne litery imion rodziców,31 jest prostym i znakomitym zasugerowaniem bodaj tego przede wszystkim, że w losie i


Imię „Wacław” było nie tylko imieniem rzadkim, ale także o częściowo właśnie obcym rodowodzie (co mógł Malczewski przeczytać, a wiadomo, że go pilnie czytał, u Lindego). Imienia „Maria” do połowy XVIII wieku w Polsce raczej nie nadawano, przez cześć dla Maryi; w XVII zaś wieku żaden miecznik chyba nie nazwałby tak córki. Związana też była z tym imieniem w sposób oczywisty świętość i czystość; ale także pewien fatalizm.30 I otóż postaci, które noszą takie właśnie imiona, istotnościowo należą do współczesności, do XIX wieku. To, jak brzmią (pewna obcość „Wacława), i jakie treści (świętość i zarazem fatalizm „Marii”) związane są z tymi imionami, sytuuje ich właścicieli w perspektywie -podobnie jak ojców, inna tylko jest tutaj treść - metaforycznej. Fakt zaś, iż inicjalne

30 Imię córki Miecznika, takiego właśnie „miecznika”, w pewnym sensie jakby streszcza istotę dawnej tradycji: „maryjną” religijność Polaków, połączoną z patriotyczną i chrześcijańską powinnością (przedmurze chrześcijaństwa) oraz rycerskim zapałem. Nie jest to też przypadek, że Malczewski daje obszerny przypis dotyczący szabli Miecznika, szabli tureckiej z wyrytym przy rękojeści wizerunkiem Najświętszej Panny. Zważywszy rzadkość imienia „Maria” w czasie, kiedy nadawnł je Malczewski bohaterce, zauważyć by trzeba, że właściwie tylko z perspektywy początków XIX wieku można było z tym imieniem tak „naocznie” wiązać podobne mataforyczne sensy.

Na temat imienia „Maria”, jego popularności, wiązanych z nim przesądów etc. zob. J- S. Bystroń, Księga imion w Polsce używanych, Warszawa 1938, s. 44-45, 85-86, 267-269.

Jak nieoczywiste było to imię jeszcze głęboko w wiek XIX (jego kariera zaczyna się w istocie właśnie od bohaterek Malczewskiego i Mickiewicza), świadczy np. artykuł Stefana Witwickiego (O przenajświętszym imieniu Maryi, w: Wieczoty pielgrzyma..., Lipsk 1866, t. d, s. 157-163), gdzie autor grzmi na lafiryndy i lafiryndów (też określenie Witwickiego, w osobnym artykule zdefiniowane), którzy ośmielają się nadawać to imię dziewczynkom.

ożna dziś - pisze - tam (tzn. po domach naszych lafiryndów i lafirynd - J. B.) usłyszeć na Pokład: „Panna Marya skłamała; panna Mary a złośnica; pannę Maryę posadzić na yycie? panna Marya szła do Panny Maryi (do kościoła Panny Maryi), i tym podobne żjr|^eri'a> jakich uszy polskie przez wieki nie słyszały. Niemasz-że w tym profanacji, i p ty16-!’ profanacji najświętszego imienia, za którego cześć i sławę dawny każdy uczciwy 3i°p ^'Cle by sto razy gotów był ważyć?...” (s. 158).

0mantycy lubili takie ortograficzne, i w ogóle „etymologiczne” paralelizmy. Zupełnie ^ ^as anegdotycznie można by napomknąć, że inicjalne litery imion bohaterów poematu > tak rzec, graficznie odwracalne, i że współbrzmi to z antytetycznością postaci znik a Wojewoda, Miecznik i Maria a Wacław i Wojewoda etc.).


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
a7 Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii ”... w tej postaci „czarne widmo zemsty”, jakim pędzon
a4 Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii ”... 2. Nota pierwsza: O wielkich literach W Marii gęst
a3 Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii”... Jacek Brzozowski (Łódź)O PACHOLĘCIU W MARII RAZ
a9 Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii: Bardzo wiele uwagi poświecił pacholęciu. w Narodzinach
a3 Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii należą na trwałe do „mariologii”. Chciałbym mieć

więcej podobnych podstron