a0

a0



Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii”...

Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii”...


5. Nota czwarta: O pacholęciu

Na podobnych zasadach obecne jest w poemacie pacholę. Jest więc również tylko „pacholęciem” - oczywistym, prozaicznym i zwyczajnym mieszkańcem tego świata, jaki pojawia się w pieśni drugiej. Należy do jego codzienności. Jest, podobnie jak kozak w pieśni pierwszej, emblematem miejsca, gdzie dzieją się teraz wydarzenia. Tylko że teraz już nie o istotę kolorytu chodzi, ale o wewnętrzną, głębinową treść tego miejsca (nie jest to przypadek, że pacholę od razu, bez jakiegokolwiek wprowadzenia, wygłasza monolog, czyli w jakimś stopniu ujawnia swoją treść, podczas gdy kozaka, pędzącego przez step kozaka, wystarczyło tylko opisać, pokazać). Idzie więc nie tyle o realia miejsca, ile przede wszystkim o sens tego miejsca jak gdyby w idei poematu, idei opowieści. Miejsca, mówiąc w skrócie, w którym swój finał znajduje istota tradycji wyrobionej przez ojców. Jest to, oczywista, miejsce utrzymane w tonacji i realiach - pacholę znakomicie się tu mieści - świata przedstawionego, w tonacjach i realiach XVII wieku. W rzeczy samej jednak wychylone jest maksymalnie w przyszłość, ku współczesności, ku XIX stuleciu, ku późniejszemu niż sama owa tradycja, innemu, jakby nieznanemu jej jeszcze (choć nie wyrastającemu), a więc poniekąd obcemu, inną też mową posługującemu się światu.

Motto z Byrona, epigraf przytoczony w innej niż język rodzimej tradycji (Kochanowskiego; także „dumek o kozaku”) mowie, i w tym sensie „obcej”, ale i zarazem współczesnej w stosunku do momentu mówienia - pozwala tak to widzieć. Podobnie konstrukcja poematu. Mianowicie pełna wizja przeszłości oraz Ukrainy mieszczą się w pieśni pierwszej rozpisanej na dziewiętnaście fragmentów. Pieśń druga nie jest symetryczna, jest dłuższa, ale też o jeden tylko fragment. Wystarczająco to wiele, ażeby zaznaczyć dysharmonię (o totalnej dysharmonii ta pieśń też mówi). Ale także i wystarczająco niewiele, czyli znacząco w tym sensie, by zapytać dalej: dlaczego właśnie tak? I otóż akcja poematu kończy się, analogicznie jak pełne jej zawiązanie w pieśni pierwszej, również i tu na fragmencie dziewiętnastym. Kończy - się na wymownym otwarciu perspektywy: jedyny właściwie z ocalałych bohaterów, Wacław, rozpoczyna jazdę w cwał. Na początku kozak, jego kozak, pędził po stepie. On, w finale, zaczyna jakże inaczej: nie ma stepu, me ma drogi ani bezdroża, jest tylko prędka jak lot jazda w jakąś - to tylko wiadomo -przyszłość. Fragment ostatni, dwudziesty, stanów jedynie dopowiedzenie, jakby postscriptum: mówi o całkowitej ruinie, o absolutnej śmierci tego wszystkiego, co w tradycji było sensowne i budujące, i co żadnej kontynuacji mieć nie będzie.

Pozostał więc tylko Wacław, wychylony ku jakiejś przyszłości. Nie pozo-stał jednak sam, towarzyszy mu pacholę. Ono też pozwala to, co rysuje się tutaj jako tylko „jakaś przyszłość”, w miarę dokładnie określić. I zarazem samo „pacholę” można w tym miejscu bliżej oznaczyć.

Narrator zadaje teraz właśnie, w samym finale właściwej opowieści, szereg pytań o kondycję pacholęcia: „Czy Duchem jego losu? Aniołem? Szatanem? Czy szczerze drażni męki, lub smutek z nim dzieli?”, i odpowiada krótko: „Nie wiem ■


'J. w



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
a0 Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii Przytoczony przed chwilą fragment szkicu z 1980 roku tr
a3 Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii”... Jacek Brzozowski (Łódź)O PACHOLĘCIU W MARII RAZ
a9 Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii: Bardzo wiele uwagi poświecił pacholęciu. w Narodzinach
a3 Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii należą na trwałe do „mariologii”. Chciałbym mieć
a7 Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii”... jest jednak rozwinąć owej pełnej indywidualności, n
a4 Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii”... świata. To zjawienie zdaje się być na kształt świat
a6 Jacek Brzozowski * O pacholęciu w „Marii ”... Zdaniem Józefa Ujejskiego (1921) treści personifik

więcej podobnych podstron