CCI20101218023

CCI20101218023



24

hydrodynamicznego zmniejszono liczbę ciągów, niekiedy nawet o połowę, co wiąże się ze wzrostem wydajności procesu ciągnienia, dzięki zmniejszeniu liczby między operacyjnych obróbek cieplnych.

Obecnie, równolegle z badaniami nad doborem odpowiednich smarów, intensywnie pracuje się nad konstrukcją ciągadeł ciśnieniowych.

1.12.5. Ciągnienie wspomagane drganiami

Ciągnienie wspomagane drganiami polega na doprowadzeniu drgań mechanicznych do ciągadła z układu mechanicznego lub hydraulicznego - dla małej częstotliwości oraz z generatora piezoelektrycznego lub magnetostrykcyjnego - dla wielkiej częstotliwości. Stosowanie drgań małej częstotliwości obejmują zakres od 25 do 500 Hz, a wielkiej częstotliwości od 16 do 800 kHz.

W stosunku do kierunku ciągnienia ciągadło może wykonywać drgania osiowe, skośne poprzeczne lub skrętne (obrotowo-zwrotne). W przypadku ciągnienia rur na trzpieniu stałymi trzpień wykonuje jedynie drgania osiowe.

Ciągnienie w ciągadłach wspomaganych drganiami ma wiele zalet. W strefie odkształcenia ciągnionego metalu następuje znaczne zmniejszenie tarcia zewnętrznego i wewnętrznego (zanika umocnienie metalu), a powierzchnia odkształcanego metalu jest bardzo gładka. Zmniejsza się także siła ciągnienia od 20 % do 50 %. obniża temperatura ciągadła, maleje nierównomierność odkształcenia w przekroju ciągnionego metalu oraz zmniejsza się wielkość naprężeń własnych. Uzyskanie tych efektów zależy od częstotliwości i amplitudy drgań oraz kierunku działania drgań w stosunku do kierunku ciągnienia.

Przy zastosowaniu drgań ciągadła o małej częstotliwości, zarówno osiowych, jak i skrętnych, spadek siły jest tym większy im większa jest amplituda i częstotliwość drgań i im mniejsza jest prędkość ciągnienia.

W przypadku ciągnienia z wielkimi częstotliwościami drgań ciągadła, do którego zaliczamy ciągnienie z zastosowaniem ultradźwięków, mamy do czynienia z procesem falowym o znacznie większych zaletach w stosunku do drgań o małych częstotliwościach. Wśród tych metod najszersze zastosowanie znalazło ciągnienie z drganiami ciągadła wzdłuż osi ciągnienia, ale spotykamy również rozwiązania z draniami skośnymi, poprzecznymi i skrętnymi.

1.13. Maszyny ciągarskie - ciągarki

Ciągarkami nazywamy specjalne maszyny służące do realizacji procesu ciągnienia.

W zależności od zasady działania (sposobu realizacji siły ciągnienia) i przebiegu osi ciągnionego materiału ciągarki można podzielić na:

•    ciągarki ławowe,

•    ciągarki bębnowe (tarczowe).

W ciągarkach ławowych ruch ciągnionego materiału jest prostoliniowy. Oś materiału ciągnionego od momentu rozpoczęcia procesu ciągnienia do jego zakończenia jest linią prostą, nie zmieniającą położenia.

W ciągarkach bębnowych materiał nawija się na bęben lub tarczę. Siła ciągnienia jest przekazywana od bębna.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
LastScan24 (3) hydrodynamicznego zmniejszono liczbę ciągów, niekiedy nawet o połowę, co wiąże się ze
Comsol 3.4. Postanowiliśmy więc uprościć model i zmniejszyć liczbę płytek równoległych do procesora,
IMG?24 To. co wiąże się z „przyszłością”, filozof łączy z autonomiczną przyczynowością życia. Intenc
45361 P4250048 międzystopniowego leży nieco niżej, gdyż sprawność części niskoprężnej zmniejsza się
79190 IMG?24 (3) 100 100 zostawia wrażenie czasowej rozpiętości daleko większej- wydal się, że od pr
działające na koła, co wiąże się z możliwością podniesienia ciśnienia powyżej 50 atn, a nawet do 100
Zużycie narzędzi zmniejsza się ze wzrostem prędkości skrawania. Sialony znalazły także zastosowanie
•    poprawność, a nawet zakres matematyzacji w ekonomii, co wiąże się z
P4250048 międzystopniowego leży nieco niżej, gdyż sprawność części niskoprężnej zmniejsza się ze wzr
37662 Inga Iwasiów Gender dla średniozaawansowanych7 Lecz, powtórzmy, nawet jeśli wszystko kojarz
37682 Photo0141 Każdy rolnik zbiera inną liczbę ton z akra. Liczba zbieranych ton wiąże się jakoś z
P4250048 międzystopniowego leży nieco niżej, gdyż sprawność części niskoprężnej zmniejsza się ze wzr

więcej podobnych podstron