Choroby lasu0053 jpeg

Choroby lasu0053 jpeg



ais gigantea, w zbiorowiskach grzybów7 izolowanych z korzeni sosny w takich drzewostanach jeszcze przed 20 laty nie był wysoki lub grzyb ten lokalnie nie był w ogóle stwierdzany. Z chwilą wprowadzenia w latach osiemdziesiątych preparatu Pg-IBL z grzybem P. gigantea, udział tego pożytecznego saprotrofu w7 środowisku leśnym znacznie w7zrósł.

W starszych drzewostanach drzewa mogą być infekowane w7 sposób analogiczny jak w7 uprawach, zaś choroba staje się widoczna, gdy zamierające drzew7a tworzą ogniska chorobowa i luki. Drzewa o porażonych korzeniach przy silniejszych wiatrach latwTo ulegają wywrotom. W miarę zasiedlania przez owady, drzewa są zwykle szybko usuwane, zaś obraz drzewostanu bez drzew martwych nie odzwierciedla rzeczywistego rozwoju choroby w7 korzeniach. Przy dużym zagrożeniu infekcyjnym i sprzyjających chorobie warunkach środowiska ogniska choroby poszerzają się na skutek zamierania drzewz obrzeża, luki zaś łączą się, prowadząc do znacznego przerzedzenia drzewostanu, obniżenia przyrostu bieżącego (wbrew7 pozorom przyrost z prześwietlenia nie jest tak duży jak po trzebieży w drzewostanie zdrowym) oraz do spadku zadrzewienia. Zwiększa się zadarnienie powierzchni i postępuje dalsza degradacja siedliska. Na pniakach i w szyi korzeniowej drzew tworzą się owocniki patogenu, zwiększając zagrożenie infekcyjne. W drzewostanach świerkowych korzeniowiec zasiedla przede wszystkim część twardzielową korzeni i strzały, powodując zgniliznę wewmętrzną niejednokrotnie na wysokość wielu metrów w7 górę drzewa, bez żadnych zmian morfologicznych w koronie. Owocniki H. annosum tworzą się dopiero po ścięciu drzewa na silnie już rozłożonych lub dziuplastych pniakach.

W uprawach sosnowych i świerkowych zakładanych jako drugie pokolenie lasu na gruncie porolnym stwierdzane są podobne zagrożenia drzew, jak w7 uprawach pierwszej generacji. Odnosi się to przede wszystkim do deformacji systemów7 korzeniowych, w7 tym także wskutek niewłaściwego sadzenia. Częste są też przypadki masowego występowania pędraków, zwłaszcza w7 glebach nagrzewających się. Jednak infekcje pasożytnicze i dalszy rozwój choroby wynika przede wszystkim z bezpośredniego kontaktu korzeni wprowadzonych drzewek z korzeniami pniaków7 porażonych drzew z usuniętego drzewostanu. Choroba może być zapoczątkowana już w czwartym roku istnienia uprawy, równocześnie na wielu korzeniach tego samego drzewa. O dalszym rozwoju choroby i ogniskowym rozprzestrzenianiu się patogenu w7 drzewostanie decydują kolejne infekcje wtórne. Zamierające drzew7a zlokalizowane są zwykle w7 zasięgu systemów korzeniowych pniaków ze stwierdzoną obecnością Heterobasidion w7 korzeniach. Początkowa drzewa zamierają pojedynczo, następnie tworzą się typowre ogniska infekcyjne, które łącząc się formują lukę już w7 okresie uprawy, ze starymi pniakami w7 jej centrum.

Zwiększona niemal do 2 m odległość między rzędami drzew7 w7 uprawie drugiego pokolenia nie ma większego wpływu na infekcje korzeni i na ograniczenie rozprzestrzeniania się obecnego w7 uprawie patogenu. Wynika to przede wszystkim z dużej liczby korzeni rozwijających się w7 stoisku drzew7. W dwudziestocentymetrowej warstwie gleby w połowie odległości między rzędami drzew na 5-7-letniej uprawie, liczba korzeni może na odcinku 1 m wynosić ponad 50 szt. W takich warunkach drzcw7a mające kontakt z korzeniami zainfekowanego pniaka są porażane bardzo szybko, zwiększając areał występowania patogenu. Grzybnia korzenkwca, przez wiele lat pozostając w korzeniach zamarłych

i


7,52



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Choroby lasu0053 jpeg six gigantea, w zbiorowiskach grzybów izolowanych z korzeni sosny w takich drz
Choroby lasu0039 jpeg wrota do infekcji grzybów. Powierzchnia wystąpienia tego zjawiska wzrosła trzy
Choroby lasu0040 jpeg Jaki jest udziat grzybów w kształtowaniu stanu zdrowotnego lasu? Grzybów było
Choroby lasu0025 jpeg Zamieranie zakończone, czas na regenerację! grzybów endofitowych, zasiedlający
Choroby lasu0044 jpeg „I gniazdem są owadów, i gajów okrasą ” charakter bytowania grzybów endofitycz
Choroby lasu0073 jpeg Typowy owocnik Phlebiopsis gigantea Oioocniki grzyba tworzą się na czole pniak
Choroby lasu0001 jpeg Wydano na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Warszawa 2001 <£&g
Choroby lasu0002 jpeg Jesion.....................................................................
Choroby lasu0003 jpeg mm   WprowadzenieNie było nas, był las... - porzekadła część pierwsza
Choroby lasu0004 jpeg Luk gospodarczy może być różnorodny bie w celu określenia zagrożenia drzew czy
Choroby lasu0005 jpeg -zasadę równowagi ekologicznej, wskazującą na dynamiczny, oscylacyjny względem

więcej podobnych podstron