Francuz10

Francuz10



90 PRAWDOPODOBIEŃSTWO I ZMIENNA LOSOWA

zjadaczy śniadań, konsumentów pączków itd. Zakres każdej populacji można w zasadzie dowolnie zawężać. Badacza niekoniecznie musi interesować potrzeba osiągania sukcesów u wszystkich ludzi. Dla niektórych ciekawsze jest mierzenie tej cechy u dzieci w młodszym wieku szkolnym, siedzących w klasie z reguły przy oknie.

TYPY POPULACJI W BAZIE Psyclnfo

W dobie powszechnej komputeryzacji i standaryzacji nie ma większego trudu ze znalezieniem badania, które dotyczyłoby jakiejś szczególnie Ciebie interesującej populacji. Na przykład w przedstawionej przez nas wcześniej bazie Psyclnfo opisy wszystkich eksperymentów zawierają też informacje dotyczące populacji, z jakiej pochodziły badane obiekty. W tabeli 4.1 podajemy listę tych populacji, tak jak są przedstawione w wersji oryginalnej, a także polskie tłumaczenia wszystkich terminów. Jeżeli więc interesują Cię jedynie badania, w których brała udział młodzież, wystarczy w odpowiednim miejscu ograniczyć przeszukiwanie bazy danych tylko do tych eksperymentów, które dotyczą populacji określonej jako ADOLESCENCE.


Tabe.a 4.1 Populacje w Psyclnfo


Humań    Ludzie

Animal    Zwierzęta

Małe    Mężczyźni

PpmalA    Kohipłv


Childhood (birth-12 yrs) Neonatal (birth-1 mo)

Infancy (2-23 mo)

Preschool Age (2-5 yrs) School Age (6-12 yrs) Adolescence (13-17 yrs) Adulthood (18 yrs & oider) Young Adulthood (18-29 yrs) Thirties (30-39 yrs)

Middle Age (40-64 yrs)

Aged (65 Yrs & older)

Very Old (85 yrs & older)


Dzieciństwo (od urodzenia do 12 r.ż.) Noworodki (od urodzenia do 1 m.ż.) Wczesne dzieciństwo (od 2 do 23 m.ż) Wiek przedszkolny (od 2 do 5 r.ż.)

Wiek szkolny (od 6 do 12 rż.)

Okres dojrzewania (od 13 do 17 r.ż.) Okres dorosłości (od 18 r.ż. do starości) Wczesna dorosłość (od 18 do 29 r.ż.) 30-latkowie (od 30 do 39 r.ż.)

Wiek średni (od 40 do 64 r.ż.)

Osoby starsze (od 65 r.ż. i starsze) Seniorzy (od 85 r.ż. i starsze)

-ROBA LOSOWA - PRÓBA PROSTA

Jak łatwo się domyślić, próba to część populacji podlegająca badaniu ze względu na daną cechę. Na przykład dla populacji osób o wysokiej potrzebie sukcesu próba będzie grupa takich osób biorąca udział w eksperymencie psychologicznym. Najlepiej oczywiście jest wtedy, gdy żadna ze zmiennych


ubocznych mogących mieć wpływ na wynik eksperymentu nie ma wpływu na to, jakie obiekty dostaną się do badanej próby. Warunek ten jest spełniony, gdy dobór do badanej grupy ma charakter losowy. Mówimy wtedy, że badana próba jest próbą losową.

* Zob. np. Greń. J. 1.1987) Sta-rysryka matematyczna Podręcznik programowany. Warszawa: PWN


W statystyce matematycznej funkcjonuje pojęcie próby prostej*. Jest to taka sytuacja, w której każdy element populacji jest losowany z całej populacji, indywidualnie i niezależnie od innych. Ponieważ jest to sytuacja modelowa, rozwińmy tę definicję.

• Po pierwsze, każdy obiekt musi być losowany bezpośrednio z całej populacji, czyli bez żadnych stopni pośrednich.

•    Po drugie, obiekty losowane są pojedynczo, a nie np. w grupach.

•    Po trzecie, wynik każdego losowania powinien być całkowicie niezależny od innych.

Ten trzeci warunek gwarantuje tzw. losowanie ze zwracaniem. To, że wylosowany został pewien obiekt „X”, nie powinno mieć wpływu na prawdopodobieństwo wylosowania jakiegokolwiek innego obiektu. Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy obiekt „X” po wylosowaniu jest „zwracany” do populacji, czyli prawdopodobieństwo wylosowania tego obiektu i każdego innego jest za każdym razem takie samo. Przy losowaniu bez zwracania po wylosowaniu każdego obiektu zwiększa się prawdopodobieństwo wylosowania innych obiektów, ponieważ zmniejsza się badana próba.

PRÓBA ZŁOŻONA - PRÓBA WARSTWOWA - LOSOWANIE GRUPOWE

W praktyce stosunkowo rzadko stosuje się próby proste. Inne próby noszą nazwę prób złożonych i mamy z nimi do czynienie wtedy, gdy w doborze obiektów nie został spełniony któryś z warunków próby prostej.

Typowym przykładem próby złożonej jest tzw. próba warstwowa. Jest to rodzaj próby często wykorzystywany w badaniach opinii publicznej. W takiej próbie nie losuje się obiektów badanych bezpośrednio z całej populacji, ale z pewnych jej podgrup, zwanych warstwami. Celem podziału populacji na warstwy jest zagwarantowanie, że skład próby będzie jak najbardziej zbliżony do składu populacji. Na przykład wykształcenie jest taką cechą, która może mieć wpływ na opinie wyrażane przez ludzi. Jeżeli więc badacze chcą. aby opinia badanej próby była reprezentatywna dla opinii całej populacji. to powinni najpierw podzielić cała populację na grupy, czyli warstwy, w zależności od wykształcenia. Jeżeli więc w danym społeczeństw ie jest 9% osób z wyższym wykształceniem, to także w badanej próbie powinno być 9% osób pochodzących z tej warstwy.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Francuz10 90    PRAWDOPODOBIEŃSTWO I ZMIENNA LOSOWA zjadaczy śniadań, konsumentów pąc
Francuz11 92 PRAWDOPODOBIEŃSTWO I ZMIENNA LOSOWA Inny przykład losowania, w wyniku którego mamy do c
Francuz12 94 PRAWDOPODOBIEŃSTWO I ZMIENNA LOSOWA dobierane do grupy badanej w sposób losowy. Ma to s
RAPIS026 RACHUNEK PRAWDOP^OBmŃmYA^TA^STYKA 1.    (5 pkt) Zmienna losowa X ma rozkład
10104 zad31 (2) Przykład 6.5. Zmienna losowaXma rozkład n(x, 0, <jx). Obliczyć prawdopodobieństwo
Zmienne losowe c.d. P(x7<X<x2) - prawdopodobieństwo, że zmienna losowa przyjmie wartości pomię
2009 11 28;54;59 wartości x prawdopodobieństwo, że zmienna losowa X przyjmuje wartość mniejszą lub
2009 11 28;54;59 wartości x prawdopodobieństwo, że zmienna losowa X przyjmuje wartość mniejszą lub
12 WYKŁAD i. PODSTAWY RACHUNKU PRAWDOPODOBIEŃSTWA Przykład 1.3.2. Niech zmienna losowa X będzie laka

więcej podobnych podstron