Geodezja i Kartografia

Geodezja i Kartografia



a w bardziej rozbudowanych odbiornikach:

•    wyświetlanie map i nawigacja na mapach warstwowych

•    komunikacja przez port szeregowy (RS232/USB) i Bluetooth z innym sprzętem elektronicznym (PC, PPC, Palm, elektroniczna mapa morska ECDIS)

•    autorouting (wyznaczanie automatycznej trasy "po drogach")

Wersje przeznaczone do eksploatacji na statkach posiadają bardzo rozbudowane możliwości nawigacyjne. Wersje lądowe mogą być wyposażone w cyfrowe mapy terenu (takie urządzenia są często instalowane w samochodach) oraz lekkie odbiorniki przenośne zasilane bateriami lub akumulatorami. Niektóre odbiorniki pozwalają na określanie pozycji z innych systemów, jak GLONASS, czy Loran C

Odbiorniki cywilne są wyposażane w zabezpieczenia uniemożliwiające zastosowanie ich w niektórych dziedzinach. W szczególności, przestają działać po przekroczeniu pewnej prędkości - starsze odbiorniki 160 km/h, nowsze rzędu 1665 km/h.

Dokładność [edytuj]

Dokładność urządzeń GPS to temat wzbudzający wiele emocji ze względu na brak jednolitego systemu pomiaru tego parametru. Popularny wskaźnik CEP odnosi się do statystycznego udziału punktów o zadanej dokładności w całym ich zbiorze. Innymi słowy CEP (80%) 1-3 m oznacza, że 80% uzyskanych pomiarów mieści się w zakresie błędu 1-3 metra, przy czym nie wiadomo nic o pozostałych 20% pomiarów. W praktyce więc niewiele wiadomo o rzeczywistych osiągach urządzenia. Dodatkowo sytuację komplikuje definicja błędu pomiaru, którą producenci wykorzystują przy podawaniu parametrów urządzeń.

Kolejny problem to różnica pomiędzy laboratoryjnym pomiarem a rzeczywistym użytkowaniem urządzenia. Ze względu na fakt, że pomiar zależy od widoczności satelitów na niebie jakie ma dane urządzenie oraz ich konstelacji w danym momencie, dokładność realnych pomiarów może znacznie odbiegać od tego, co deklaruje producent. Jest to spowodowane tym, że w niesprzyjających warunkach coraz większego znaczenia nabierają te punkty, które nie są uwzględniane przez wskaźnik CEP.

Sytuacji nie ułatwia fakt, że producenci często podają parametry samego modułu GPS, a nie końcowego urządzenia Nie uwzględnia się więc zastosowanych komponentów RF oraz samej anteny. W efekcie popularne gotowe urządzenia oparte na tym samym układzie GPS mogą różnie się zachowywać w rzeczywistych warunkach pracy.

Dominującym poglądem wśród użytkowników jest stwierdzenie, że im większa czułość urządzenia, tym większa jest jego dokładność.1*’001”’' źrtBoJ Nie uwzględnia się jednak elementu skoków pozycji przy pomiarach stacjonarnych lub w tzw. trudnych warunkach. Problem ten jest efektem zjawiska, które można zobrazować analogią występującą w aparatach cyfrowych - wraz ze zwiększaniem czułości ISO, zwiększa się ziarno (w przypadku aparatów cyfrowych lepszym określeniem wydaje się "szum"). Ten "szum" rośnie również wraz ze wzrostem czułości odbiorników GPS. Jest to szum radiowy, który algorytmy zastosowane w oprogramowaniu układu starają się odfiltrować i nie uwzględniać przy podawaniu pozycji. Jest to znacznie łatwiejsze, jeżeli obiekt porusza się, ze względu na możliwość wyeliminowania punktów nie spełniających pewnych założeń co do możliwości fizycznych obiektu (przyśpieszenie, prędkość, itd). W przypadku pomiaru stacjonarnego lub


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Geodezja i Kartografia •    cena jednego odbiornika nie może przekraczać 10000 USD w
Geodezja i Kartografia czasu. W efekcie odbiornik GPS podaje nie tylko pozycje, ale również bardzo
amat urz kr154 14.18. Wzmacniacz m. cz. odbiornika krótkofalowego W bardziej rozbudowanych odbiornik
Geodezja i Kartografia Odbiorniki multi-channel i multi-plexing [edytuj] Dla jednoczesnego odbioru
Geodezja i Kartografia Global Positioning System Morski przenośny odbiornik GPS w kokpicie jachtu G
CRS: PUWG2000 / Podkład mapowy i NMT: Główny Urząd Geodezji i Kartografii; Wody Polskie / Wykonanie
Kartografia matematyczna - matematyczne podstawy tworzenia map 1. Pomiary geodezyjne na f.p.Z. (fizy
CCF20110124010 3, GEODEZYJNO-KARTOGRAFICZNE PODSTAWY NAWIGACJI 106. Różnica długości geograficznej&
CCF20110124011 3. GEODEZYJNO-KARTOGRAFICZNE PODSTAWY NAWIGACJI 124. W odwzorowaniu gnomonicznym&nbs
CCF20110124012 3. GEODEZYJNO-KARTOGRAFICZNE PODSTAWY NAWIGACJI 139.Zbieżność południków w odwzorowa
eguipment and safety Systems GEODEZJA i KARTOGRAFIA •    Usprawnienie sporządzania ma
WYDZIAŁ NAWIGACYJNY KIERUNEK - GEODEZJA I KARTOGRAFIA SPECJALNOŚĆ - GEOINFORMATYKA (2012) 1A.
WYDZIAŁ NAWIGACYJNY KIERUNEK - GEODEZJA I KARTOGRAFIA SPECJALNOŚĆ - GEOINFORMATYKA

więcej podobnych podstron