histologia wyk³ad6

histologia wyk³ad6



Przyczyny anomalii sercowo - naczyniowych

Ocenia siÄ™, że 8% jest spowodowanych czynnikami genetycznymi, 2% - czynnikami Å›rodowiskowymi, a olbrzymia wiÄ™kszość skomplikowanÄ… grÄ… czynników genetycznych i Å›rodowiskowych.

Klasycznymi przykÅ‚adami teratogenów Å›rodowiskowych sÄ… wirus różyczki i lek Thalidomid, a także witamina A. WÅ›ród czynników wpÅ‚ywajÄ…cych na rozwój ukÅ‚adu. sercowo -naczyniowego wymieniany jest również alkohol i inne substancje. Choroby matki - cukrzyca inuiinozależna lub nadciÅ›nienie też sÄ… zwiÄ…zane z powstaniem wad serca u potomstwa. wadami serca zwiÄ…zane sÄ… aberracje chromosomowe. Od 6 do 10% noworodków noworodków wadami serca wykazuje zaburzenia chromosomowe. Ponadto spoÅ›ród wszystkich dzieci z wadami chromosomowymi aż 33% wykazuje wady serca, a u dzieci z trisomiÄ… chromosomu 18 wady serca wystÄ™pujÄ… w blisko 100%. Wreszcie wady serca wystÄ™pujÄ… w wielu zespoÅ‚ach uwarunkowanych genetycznie, w tym w zespoÅ‚ach DiGeorge, Goklenhara i Downa.

Anomalie przegrody miedzy komoro wej

UwzglÄ™dniwszy skomplikowany sposób powstawania części bÅ‚oniastej przegrody miÄ™dzy komoro wej, można zrozumieć Å‚atwość, z jakÄ… dochodzi tu do powstania zaburzeÅ„ rozwojowych. NajpowszechniejszÄ… wrodzona wadÄ… serca, spotykanÄ… z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… 12 przypadków na 10000 urodzeÅ„, jest wada przegrody miÄ™dzykomorowej. Wada ta może wystÄ™pować jako pojedyncza anomalia, ale czÄ™sto towarzyszÄ… jej zaburzenia różnicowania stożka i pnia tÄ™tniczego. W zależnoÅ›ci od wielkoÅ›ci ubytku przepÅ‚ywu krwi przez tÄ™tnice pÅ‚ucne może być 1,2 do 1,7 razy wiÄ™kszy niż przepÅ‚yw przez aortÄ™. Zdarza siÄ™, choć bardzo rzadko, że ubytek nie ogranicza siÄ™ tylko do części bÅ‚oniastej, ale dotyczy także części mięśniowej przegrody.

Anomalie w obrębie pnia letniczego tętniczego stożka tętniczego

Najczęściej spotykanÄ… wadÄ… tej okolicy serca jest nierównomierne rozdzielenie stożka, spowodowane przemieszczeniem ku przodowi przegrody stożkowo — pniowej. Doprowadza to do zwężenia okolicy ujÅ›cia komory prawej, tj. do zwężenia pnia pÅ‚ucnego pÅ‚ucnego do dużego ubytku w przegrodzie miÄ™dzykomorowej. Aorta uchodzi z obu komór bezpoÅ›rednio ponad ubytkiem przegrody komór, a wywoÅ‚any tym wzrost ciÅ›nienia po prawej stronie prowadzi do przerostu prawej komory. Zaburzenie to, zwane tetralogiÄ… Fallota, jest najpoważniejszÄ… wadÄ… wrodzonÄ… serca, prowadzÄ…cÄ… do sinicy. Tetralogia Fallota wystÄ™puje z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… 9,6 przypadków na 10000 urodzeÅ„, nie jest jednak wadÄ… Å›miertelnÄ….

Jeżeli nie nastÄ…pi fuzja i przemieszczenie siÄ™ w kierunku komorowym grzebieni stożka tÄ™tniczego i pnia tÄ™tniczego, to powstaje anomalia, zwana przetrwaÅ‚ym pniem tÄ™tniczym. W takich przypadkach wystÄ™pujÄ…cych z czÄ™stotliwoÅ›ciÄ… 0,8 na 10000 urodzeÅ„, odejÅ›cie tÄ™tnicy pÅ‚ucnej zaczyna siÄ™ w pewnej odlegÅ‚oÅ›ci ponad poczÄ…tkiem nierozdzielonego pnia. Ponieważ w wytwarzaniu przegrody miÄ™dzykomorowej biorÄ… udziaÅ‚ Także grzebienie stożka tÄ™tniczego i pnia tÄ™tniczego, stanowi przetrwaÅ‚ego pnia zawsze towarzyszy ubytek w przegrodzie miÄ™dzykomorowej. Nierozdzielony pieÅ„ Å‚Ä…czy siÄ™ z oboma komorami i otrzymuje krew z obu komór.

Niekiedy przegroda aortalno - pÅ‚ucna nie przebiega spiralnie, lecz schodzi prosto ku doÅ‚owi. KonsekwencjÄ… tego jest odejÅ›cie aorty z prawej komory, a tÄ™tnicy pÅ‚ucnej - z lewej. Stan ten, zwany transpozycjÄ… wielkich naczyÅ„, wystÄ™puje w 4,8 przypadków na 10000 urodzeÅ„. Niekiedy towarzyszy mu ubytek w części bÅ‚oniastej przegrody miÄ™dzykomorowej. ZwykÅ‚e natomiast wada ta wystÄ™puje wraz z przetrwaÅ‚ym przewodem tÄ™tniczym.

2


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
SNC01904 Układ krążenia cd PRZYCZYNY ANOMALII SERCOWO-NACZYNIOWYCH Ocenia się, że 8% nieprawidłowośc
wykłady1 (2) Układ krążenia cd PRZYCZYNY ANOMALII 3ERCOWO-NACZYNIOWYCH Ocenia się, że 8% nieprawidł
kości Choroba Pageta a Występuje po 40 r.ż. a Zakłada się, że jest spowodowana zakażeniem wirusowym
folder seksuologii9 ZABURZENIA EREKCJI NA TLE NACZYNIOWYM • Obecnie ocenia się, że ponad połowa prz
histologia wyk?ad8 Rozwój pÅ‚uc W rozwoju pÅ‚uc wyróżnia siÄ™ 4. stadia: 1.    stadiu
histologia wykład2 ^3 -vdzielmy (ncarosckret) komórek nerwowych przedostaje się do krwioobiegu (k
histologia wykład7 -przed okresem dojrzewania nabłonek wielowarstwowy płaski nierogowaciejący jes

więcej podobnych podstron