img084

img084



84

Powyższy związek umożliwia wyznaczenie wartości próbki sygnału jako liniowej kombinacji wartości pozostałych próbek; nie było to możliwe w przy padku próbkowania dokładnie z częstotliwością Nyquista.

Przedstawiliśmy nieomalże najprostszą wersję twierdzenia o próbkowaniu Twierdzenie to było uogólnione na szereg różnych sposobów, więcej szcze-*-gółów można znaleźć w [10, 2, 12].

Twierdzenie o próbkowaniu sugeruje sposób transmisji sygnałów informacyjnych według schematu przedstawionego na rysunku 1.25.

6T (t)

o


__Ai!ll

x(t)


TRANSMISYJNY


FILTR DOLNO-PRZEPUSTOWT


x(t)


8

NADAJNIK'


ODBIORNIK'

Rys. 1.25. Schemat blokowy przekazywania sygnału informacyjnego poprzez transmisję jego próbek

Z wielu względów powyższy system jest mocnp wyidealizowany. Zauważmy przede wszystkim, że transmisja w systemie z rysunku 1.25 wymaga stosowania impulsowego sygnału nośnego c(t) = <$T (t) składającego się z ciągu jednakowo odległych impulsów Oiraca. Taki °sygnał nośny nie może być wytworzony w urządzeniu technicznym. W rozwiązaniach praktycznych możemy stosować sygnał nośny składający się z ciągu takich czy innych impulsów, zazwyczaj prostokątnych, rys. 1.26.

Rys. 1.26. Impulsowy (prostokątny) sygnał nośny


Czas trwania elementarnego impulsu wynosić; okres powtarzania jest równy Tq i musi być co najwyżej równy odstępowi Nyęuista, Tq< -jr/ coQ. Sygnał nośny możemy zapisać w postaci


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
img084 84 9.6. CIEPŁO SPALANIA I FART Co 5 OPAŁOM GAZÓW Ciepło epsltniB 1 wartość cpałow* paliw gazo
skanuj0605 Może się zdarzyć, że w serii pomiarów, dla których chcemy wyznaczyć wartość średnią, wszy
img012 12 J .2. JB22?OSrKX I1IA2 (iilARY) Scśwledczaloe wyznaćzenie wartości liczbowych pewnej rlolk
img012 (71) 12 3.3. JBISrOSrKI >ilA2 (HlfiRY) Scś wic. doza loe wyznaczenie wartości liczbowych p

więcej podobnych podstron