K 198a

K 198a



1 28-kamałowy system sterujący z PC

Nowy Elektronik 198-K

Lwia cześć sterowników do PC wykorzystuje port LPTr który w prosty sposób umożliwia sterowanie ośmioma kanałami. Prezentowany układ umożliwia sterowanie do 128 różnych urządzeń poprzez port szeregowy COM.

HftMtCjI

JV»1

#VlJ

twi

SW4

f

orr

ort

orr

O"

2

CN

orr

orr

0’t

2

Ott

CN

ort

0»r

4

CN

CN

orr

orr

s

0*f

orr

ON

ort

6

ON

err

CN

orr

7

ott

CN

CN

orr

«

ON

CN

CN

orr

9

ort

orr

orr

CN

10

CN

orr

orr

CN

11

on

CN

ort

CN

12

CN

CN

orr

CN

U

orr

ort

ON

CN

14

CN

orr

ON

CN

11

ort

CN

CN

CN

14

CN

CN | CN

CN


Blok konwertera RS232C na pętlę prądową

Wyrażenie pętla prądowa me jest zbyt trafne w tym przypadku. pon eważ moduły wykonawcze są podłączane równolegle, a nie szeregowo Konwerter składa się z układu MAX232 dopasowującego wyjście RS komputera PC do poziomu umożliwiającego sterowanie transoptorami Wyjście transopto-ra U3 steruje bramką tranzystora VMOS z kanałem R Układ MAX232 jest zasilany napięciem 5V dostępnym na złączu klawiatury komputera.

IJklad wzmacniacza mocy jest za


. : .....: . ...:

* ...... » ............

:.r:\

r.    ......


r. . 'r...

X f.'.    'f'. Y'S/',V. •,


Prezentowany w opisie system sterowania jest przeznaczony do zarządzania pracą urządzeń, które można włączyć lub wyuczyć przy użyciu zwykłego przekaźnika. System może mieć zastosowanie w domku jednorodzinnym do zdalnego sterowania załączaniem oświetlenia posesji, sterowania nawadnianiem, ogrzewaniem, wentylacją itd. System sHada się z trzech bloków. Pierwszym z nich jest program sterujący pracujący pod systemem operacyjnym Windows 95 lub 98. Drugi blok to konwerter sygnału RS232C na pętlę prądową, a trzeci blok to układ wykonawczy sterujący wybranym urządzeniem elektrycznym. Układ wykonawczy jest podłączony do konwertera linią dwuprzewodową o długości do 300 metrów.

System został zaprojektowany w taki sposób, aby możliwe było niezależne sterowanie 128 urządzeniami końcowymi. W bloku wykonawczym znajduje się 8 przekaźników dużej mocy. Do konwertera sygnału można podłączyć do 16 bloków wykonawczych. Każdy blok wykonawczy jest wyposażony w przełącznik, przy pomocy którego wybiera się adres modułu.

Przełącznik posiada cztery krzywki, które umożliwiają ustawienie 16 różnych adresów, co przy 8 wyjściach na moduł daje w sumie możliwość sterowania 128 różnymi wyjściami.

Trzeba nadmienieć. Ze dwa różno moduły mogą mieć ustawiony ten sam adres, co będzie skutkowało identycznym działaniem Moduły wykonawcze są podłączane do linii transmisyjnej w sposób równoległy, ą nie szeregowo jak sugeruje nazwa pętli prądowej. Prędkość transmisji jest ograniczona do 3D0 bitów na sekundę, dzięki czemu możliwa jest łatwa transmisja na odległości rzędu 200 - 300 metrów przy zastosowaniu zwykłych kabli. Układy modułów wykonawczych są izolowane galwanicznie, co zwiększa bezpieczeństwo systemu.

Opis działania poszczególnych bloków

Blok wykonawczy

Blok wykonawczy zbudowany jest na mikroprocesorze 8 bitowym 89C2051 firmy Atmeł. Jego głównym zadaniem jest odbieranie danych przysyłanych przez komputer sterujący i jeśli ustawiony adres modułu jest identyczny z przesyłanym adresem po magistrali danych, następuje włączenie odpowiednich przekaźników. Dane przesyłane po magistrali danych są doprowadzone za pośrednictwem rezystora R5 ograniczającego prąd do transaptora Ul. Zadaniem transoptora IJI jest galwaniczna separacja bloku wykonawczego od magistrali danych. Wyjście transoptora jest podłączone do wejścia RXD procesora.

Procesor wystawia na wyjście TXD potwierdzenie odebranego rozkazu i 2a pośrednictwem transoptora U2 potwierdzenie jest transmitowane w sieć. Ze względów ekonomicznych. aby nie .ciągnąć" dodatkowo dwóch przewodów, zrezygnowano z wykorzystania potwierdzeń Tak więc ostatecznie nie trzeba montować elementów RB. R8 i układu U2 Brak potwierdzeń transmisji jest rorwiązaniem nie eleganckim, ale ponieważ układ ma być użytkowany w domu. można sobie na to pozwolić.

Do wejść P3.3. P3.4. P3.5. i P3.7 jest podłączony przełącznik wyboru adresu. Możliwe jest ustawienie 16 różnych adresów.

Dc portu PI podłączonych jest 8 wzmacniaczy tranzystorowych sterujących przekaźnikami KI - K8 Dany przekaźnik jest załączony wtedy, gdy dana końcówka portu jest w stanie logicznym niskim. Załączenie przekaźnika sygnalizowane jest świeceniem diody LEO. Diody podłączona równolegle do cewek przekaźników zabezpieczają tranzystory przed udarem napięciowym powstającym podczas wyłączania tranzystorów. Identyczną rolę spełniają kondensatory podłączone do baz tranzystorów. Ograniczają one prędkość zmian prądu w cewce przekaźnika.

Układ jest zasilany napięciem 5V Pobór prądu zależy od ilości włączonych przekaźników i waha się od 2DmA do 800mA Generator mikroprocesora pracuje na częstotliwości 11.592MHz stabilizowanej rezonatorem kwarcowym silany napięciem stałym lub przemiennym 12V z zewnętrznego zasilacza. Pobór prądu zależy od ilości podłączonych modułów wykonawczych i dla jednego modułu wynosi średnio 3CmA. Ponieważ moduły wykonawcze nie generują potwierdzeń, to można zrezygnować z montażu rezystora Rl. diody D2 i transoptora U2 Dioda D3 zapata się w n;emencie przesyłu danych.

Program sterujący

Zadaniem programu sterującego jest zarządzanie pracą modułów wykonawczych. Jest to swojego rodzaju centrum dowodzenia. Za jego pośrednictwem możemy sterować poszczególnymi przekaźnikami. Pakiet oprogramowania składa się z dwóch plików. Pierwszy ma nazwę centrum e*e i jest plikiem wykonywalnym, drugi nosi nazwę na-me.ini i służy do konfiguracji opisów przekaźników.

Uruchomienie aplikacji rozpoczynamy od zaloZenia nowego folderu i skopiowania do mego tych dwóch plików Po skopiowaniu klikamy myszą na plik centrum exe. Powinniśmy zobaczyć coś takiego:

r :::? 'ri:

:::: :r: ■.'r''--

Ir-:*::

r

: :.: t : :

■ M:':: ::.:r - !

; rrC;/:ł.1 ? ? X V-: ir -.

uml . Mm

■ r ■ ■ ■ r ■ r

r\;

r

r . . r

f*:/:

r

WWW \śX','A>. ;.f::

<>v

. r

.... r-;.r

i*

r ' r.

Co tu jest i do czego ?

Widzimy tu 16 sekcji |czyt3j modułów wykonawczych). W każdej sekcji jest 8 wyjść (czytaj przekaźników). Zaznaczenie pola w obrębie sekcji skutkuje włączeniem danego przekaźnika. Na górze danej sekcji jest przekaźnik nr 1. a na dole przekaźnik nr 8. W dolnej części aplikacji jest ramka zatytułowana .Pamięć". Znajduje się w niej 12 przycisków. Dolny rząd służy do zapisu aktualnych ustawień do pamięci, a górny rząd sluZy da


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ESTY SYSTEMÓW STERUJĄCYCH• Rolls-Royce i Finferries testują autonomiczne sterowanie (Finlandia, grud
28 A.S. Jagiełło, Systemy elektromechaniczne dla elektryków dla obydwu zmiennych stają się niezależn
Cyfrowe systemy sterujące Cyfrowy system automatyki (CSA), Komputerowy system sterowania (KSS), Komp
Zadania komputerowego systemu sterującego Optymalizacja Proces (obiekt) Sygnały
3 Przemysłowe Systemy Automatyki - 1 1.2. Przepływomierze elektromagnetyczne Działanie
MIKROPROCESOROWA KONSOLA STERUJĄCA POJAZDU ELEKTRYCZNEGO ELVIC Łukasz ZIĘTEK Koło Naukowe Elektryków
ascentdbi Oferta na dostarczenie i wdrożenie system iZarządzanie pocztą elektroniczną Wsparciem
BIULETYN TECHNICZNO-INFORMACYJNY OŁ SEP Modernizacja systemów automatyki turobozespotów - elektronic
127338?6849c23a Schemat interfejsu sterującego urządzeniami elektrycznymi Zailani*: MC74MCTM *SV - 1
Temat Katedra Sterowania i Inżynierii Systemów Pracownia Układów Elektronicznych i Przetwarzania
IMGi22 (2) 136 Rozdział 44.3. Systemy synchroniczne i asynchroniczne elektronicznego nauczania na od
strona5 odp Trening kierowniczy - przykłady pytań, testowych 28. W grze „Spółka” koszt składowania e
Fosforylacja fotosyntetyczna niecykliczna. System II transportu elektronów pozostaje w ścisłym powią
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna .Systemy Rozpoznania i Walki Elektronicznej W dniach 23-25 listo
Aplikacja została także zintegrowana z własnym systemem sprzedaży doładowali elektronicznych Grupy L

więcej podobnych podstron