Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego)6

Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego)6



Języki indyjskie, irańskie i dardyjskie powstały ze wspólnego języka praindoirań-skiego (aryjskiego).

III.    Tocharski (wymarły). Używany w Turkiestanie Wschodnim do VIII wieku n.e.; dwa różniące się od siebie znacznie dialekty „A” wschodni (turfański) i „B” (kuczań-ski), tłumaczenia z literatury buddyjskiej i drobne teksty oryginalne (VI-VII wiek), liczne wpływy nieindoeuropejskie.

IV.    Anatolijskie (wymarłe). Dwie grupy: A) północna: hetycki klinowy, lidyjski, ka-ryjski; B) południowa: luwijski, tzw. hetycki hieroglificzny, likijski, milyjski, palajski. Teksty hetyckie od XVIII wieku p.n.e., pozostałe słabo poświadczone. Wyszły z użycia w I tysiącleciu p.n.e.

V.    Ormiański (ok. 5 milionów, głównie w Armenii i na Bliskim Wschodzie). Nie wykazuje żadnych nawiązań do innych języków indoeuropejskich; piśmiennictwo od V wieku n.e., liczne wpływy obce (m.in. irańskie).

VI.    Grecki (dziś ok. 10 milionów). Pozostawał w bliskim związku ze (staro)macedoń-skim (słabo udokumentowanym, wymarłym w początkach n.e.). Zabytki pisane od XIV wieku p.n.e.

VII.    Indoeuropejskie języki Bałbanów. W epoce antycznej: A) mesapijski (Apu-lia, teksty z VI-I wieku p.n.e.) i bliski mu język Ilirów bałkańskich; B) zespół tracko--dacki; C) język frygijski (Azja Mniejsza, teksty z VIII~V wieku p.n.e. Słabo udokumentowane.

Albański (ok. 4,5, miliona, z tego w Albanii ponad 2,5, miliona). Nie da się wyprowadzić bezpośrednio z żadnego z antycznych języków Bałkanów. Teksty od XV wieku, liczne wpływy obce; wchodzi w skład ligi bałkańskiej.

VIII.    Italskie (wymarłe). Zabytki od VII wieku p.n.e. Dwie grupy: A) latyńska: język łaciński, dialekt Praeneste i Falerii (falijski); B) samnicka (osko-umbryjska): język umbryjski, pelignijski, oskijski i inne słabo udokumentowane. Odrębne stanowisko zajmuje język wenetyjski. Wszystkie oprócz łaciny wyszły z użycia w początkach n.e.

IX.    Romańskie (ok. 500 milionów). Powstałe z łaciny w drugiej połowie I tysiąclecia n.e. Można je ugrupować w pięć zespołów: A) iberoromańskie: portugalski, hiszpański, kataloński; B) galloromańskie: francuski i zespół oksytański z dialektami: prowansalskim, langwedockim i gaskońskim; C) retoromańskie: dialekty tomausz, en-gadyński, surmirski (Szwajcaria), tyrolski i friulski (Austria, Włochy); D) italoromań-skie: rumuński i dalmatyński (wymarły ok. XIX wieku). Słabo zostały poświadczone romańskie dialekty Afryki Północnej.

X.    Celtyckie (ok. 3 milionów, większość dwujęzyczna). Dwie grupy: A) goidelska: irlandzki, szkocki (gaelicki) i manx (mański), wymarły w połowie XX wieku; B) gallo-brytańska: walijski (cymiyjski), bretoński i komijski (wymarły w końcu XVIII wieku), tworzące zespół brytański, oraz język galijski (napisy od II wieku p.n.e. do IV n.e.) i związane z nim dialekty celtyckie Europu Środkowej, północnej Italii, Bałkanów i Azji Mniejszej (galacki). Odrębne stanowisko zajmuje język celtoiberyjski (napisy od II wieku p.n.e. do I n.e.).

XI.    Germańskie (ponad 400 milionów). Trzy grupy: A) zachodnia: niemiecki (wraz z żydowskim - jidysz), niderlandzki (z odmianką holenderską i flamandzką oraz afrika-ans), fryzyjski, angielski; B) północna (nordyjska, skandynawska): szwedzki, duński, islandzki i bliski mu farerski (język Wysp Owczych); C) -wschodnia (wymarła): gocki, przetrwał na Krymie do XVII wieku; słabo udokumentowane języki Gepidów, Burgundów, Wandalów i in.

XII.    Bałtyckie (ok. 4,5, miliona). Dwie grupy: A) wschodnia: litewski, łotewski i wymarłe: kuroński, seloński, zemgalski; B) zachodnia (wymarła): pruski (zabytki z XV-XVI wieku) i jaćwięski.

XIII.    Słowiańskie (ok. 250 milionów). Trzy grupy: A) zachodnia: polski wraz z dialektem kaszubskim, nawiązującym do języka połabskiego (wymarłego w XVIII wieku); dolno- i gómołużycki; czeski i słowacki; B) wschodnia (ruska): rosyjski (wielkoruski), ukraiński (małoruski) i białoruski; C) południowa: staro-cerkiewno-słowiański (teksty z IX-XI wieku), bułgarski i bliski mu macedoński; serbski, chorwacki i bośniacki (od 1992 roku) oraz słoweński.

UZUPEŁNIENIA I KOMENTARZE. Poniżej w porządku alfabetycznym podane zostały krótkie informacje o większości wymienionych języków (i niektórych rodzajach pisma).

Afgański (paszto, pusztu). Należy do zespołu irańskiego języków indoirańskich. Używany głównie w Afganistanie, gdzie od r. 1936 jest językiem urzędowym, oraz w północno-zachodnim Pakistanie. Spośród wielu wyodrębniających się dialektów najważniejsze są dwie grupy: peszawar (w okolicach miasta Peszawar) i kandahari (w rejonie miasta Kandahar). Tradycje literackie sięgają XIII w. Pismo arabskie zapożyczone za pośrednictwem perskiego.

Afrikaans (afrykańsko-burski). Język Burów (potomków kolonistów holenderskich osiadłych w Afryce Południowej), urzędowy (obok języka angielskiego) język Republiki Południowej Afryki. Rozwinął się z XVII-wiecznych dialektów holenderskich (grupa germańska). Wykazuje wiele swoich cech fonetycznych oraz zapożyczeń z języka portugalskiego, francuskiego, niemieckiego oraz z języków afrykańskich, głównie z rodziny języków khoiń. Piśmiennictwo rozwinęło się w II połowie XIX w.

Anatolijskie. Terminem tym obejmuje się szereg wymarłych języków indoeuropejskich, głównie w Azji Mniejszej, wykazujących w swojej strukturze wpływ substratu nieindoeuropejskiego. Używane były od 2000 r. p.n.e. do początków n.e. Rozróżnia się tutaj dwie grupy językowe: starsze, zwane luwi-he-tyckimi (II tysiąclecie p.n.e.), i młodsze (I tysiąclecie p.n.e.). Do starszych zalicza się język luwijski (klinowy i hieroglificzny), arzawan, hetycki i palajski, do młodszych - język likijski (licyjski), karyjski i lidyj-ski. Do grupy młodszych języków anatolijskich niektórzy włączają także język etruski (zaliczany przez innych do azjanickich; jego pochodzenie do dziś nie jest wyjaśnione).

Angielski. Należy do zachodniej podgrupy języków germańskich. Używany w Wielkiej Brytanii i w USA, Kanadzie, Australii i w Nowej Zelandii. Oprócz tego jest językiem urzędowym lub jednym z urzędowych języków w państwach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, jest także jako oficjalny język ONZ jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków świata o randze międzynarodowej.

Alfabet - ułożony w ustalonym porządku zbiór wszystkich liter używanych do zapisywania tekstów danego języka. Najważniejsze alfabety, używane dziś w Europie, ukształtowały się na podstawie alfabetu greckiego i łacińskiego, pochodzących od alfabetu fenickiego.

Asamski (assamezi). Jeden z języków nowoindyjskich, używany głównie w stanie Asam (Assam) w dolinie Brahmaputry. Asamczycy (ok. 10 milionów) posługują się alfabetem bengalskim.

Aszkun. Jeden z języków dardyjskich (dardystańskich) - podgrupy (obok irańskiej i indyjskiej) języków indoirańskich, używanych w Dardystanie w północno-zachodnich Indiach na pograniczu z Pakistanem i Afganistanem (u podnóża Karakorum) i w Kaszmirze.

Awestyjski. Jeden z języków irańskich. Reprezentuje stan bardzo archaiczny, stąd jego znaczenie dla językoznawstwa indoeuropejskiego. Jest to język tekstów mazdejskich (staroperskiej religii Zaratusztry) zwanych Awestą (Zend-Awestą). Teksty te zostały utrwalone na piśmie dopiero za dynastii Sassanidów (III—VII w.), przedtem były przekazywane tradycją ustną.

Baktryjski. Wymarły język średnioirański, używany w Baktrii - krainie w Azji środkowej (obecnie południowe tereny Turkmenistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu oraz północnego Afganistanu).

Bałtyckie. Jedna z grup rodziny indoeuropejskiej. Wraz z grapą języków słowiańskich tworzyła bałto-słowiańską wspólnotę językową (na początku II tysiąclecia p.n.e.), która została zerwana w połowie II tysiąclecia, kiedy plemiona bałtyckie przesunęły się na północny wschód, zajmując pobrzeże Bałtyku od

297


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego 8 Języki kaukaskie - baskijski (na pograniczu Hiszpanii i Franc
Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego0 4.4.5. Między polisemią a homonimią Powiedzieliśmy wcześniej,
Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego6 kij, nitka, pyton) itd. A zatem klasy nominalne w językach ba
Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego)0 Dialekty indoirańskie wcześnie podzieliły się na dwie grupy:
Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego2 1.6.2. Język a społeczeństwo We wspólnocie społecznej, którą
Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego8 Trzecim wreszcie typem języków martwych byłyby języki zrekons
Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego0 zatem, mówiąc ogólnie, jest językiem mieszanym, utworzonym na
Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego0 Pod względem syntaktycznym można dzielić języki na różne typy
Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego 6 w Jugosławii np. do 1992 roku na równi traktowane były trzy j
Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego)4 w wieku XVII. Zespół wschodni obejmuje języki litewski i łote
Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego02 ne alfabetem łacińskim, sięgają XII w. (w tym traktat gramaty
Lachur zarys jezykoznawstwa ogolnego0 stwa, są oddzielnymi światami, a niejednym światem opatrzonym

więcej podobnych podstron