Obraz9 (6)

Obraz9 (6)



126 TEORIA GRUP ODNIESIENIA

z dziećmi itp.). Im bardziej bowiem dana jednostka jest luźniej związana z daną grupą czy też traktowana przez nią obojętnie, czy nawet „odrzucona” (np. dziecko w rodzinie, uczeń w klasie), tym bardziej będzie poszukiwać dla siebie innej, często przeciwstawnej grupy odniesienia normatywnego. Z punktu widzenia socjologicznego jednostka, która znalazła się poza grupą swej rzeczywistej przynależności, będzie starać się wyjść ze stanu izolacji społecznej.

Występują jeszcze bardzo często sytuacje, gdy jednostka znajduje się pod oddziaływaniem kilku grup społecznych, stanowiących grupy odniesienia normatywnego. Często są to grupy konfliktowe. W tych przypadkach jednostka dąży do wyboru jednej z nich jako swej grupy odniesienia normatywnego, tj. tej, która pozwala jej zachować swą tożsamość osobową i społeczną. Jeśli nie dokona takiego wyboru lub nie może go dokonać, wówczas albo znajduje się w wewnętrznym konflikcie, albo pozoruje formalnie lojalność wobec swych grup konfliktowych, wewnętrznie zaś identyfikuje się z jedną z nich albo też stosuje się częściowo do norm i zachowań każdej z grup konfliktowych.

Eksplanacyjna przydatność teorii grup odniesienia

Przytoczmy jeszcze przykłady problematyki wyjaśnianej w ramach teorii grup odniesienia, dowodzących jej przydatności. Teoria grup odniesienia wyjaśnia, jakie elementy otoczenia kształtują osobowość społeczną jednostki. Pozwala wyjaśnić zjawiska konformizmu wobec jednych grup (czy w danej grupie) i nonkonformizmu, który socjologicznie rzecz biorąc jest nonkorformizmem w stosunku do grup aktualnego uczestnictwa jednostki. W ten sposób osobowości dewiacyjne, buntownicy mogą być po prostu osobowościami o konformizmie „odleglejszym”, poddanym innym wpływom i kulturze niż bezpośrednio ich otaczająca, a ich buntowniczość może być tylko pozorna. O tym pozornym rebelianctwie aspołeczności pisze Cooley w The Humań Naturę and Social Organization, ilustrując to na przykładzie młodego pokolenia, które jest często oskarżane o opozycjonizm, nihilizm, brak szacunku do tradycji, wówczas gdy ich postawy, opozycyjne wobec uznanych aktualnie norm i wartości, są zorientowane na inne, nowe.

Podobnie teoria grup odniesienia pozwala wyjaśnić takie zjawiska, jak: rewolucjonizm - jako nonkonformizm w stosunku do grup rządzących; konserwatyzm - jako konformizm wobec wartości i wzorów minionego czy danego okresu; radykalizm - jako sprzeciw, nonkonformizm przeciwko społecznym zasadom; utopijność - jako kierowanie się normami jeszcze nie zinstytucjonalizowanymi, lecz postulowanymi i traktowanymi jako możliwość wbrew realnej


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Obraz7 (10) 124 TEORIA GRUP ODNIESIENIA W analizach tej zależności rozróżnia się trzy rodzaje pozyc
Obraz1 (14) 118 TEORIA GRUP ODNIESIENIA zmianie w stosunku do postaw prezentowanych przez nie na po
Obraz3 (14) 120 TEORIA GRUP ODNIESIENIA środowiska społecznego danej jednostki czy kategorii jednos
Obraz5 (13) 122 TEORIA GRUP ODNIESIENIA zwyciężenia owego dystansu. Skuteczniejsze wydaje się być w
Obraz3 (14) 120 TEORIA GRUP ODNIESIENIA środowiska społecznego danej jednostki czy kategorii jednos
Obraz5 (13) 122 TEORIA GRUP ODNIESIENIA zwyciężenia owego dystansu. Skuteczniejsze wydaje się być w
Obraz8 (9) UWARUNKOWANIA WYBORU GRUP ODNIESIENIA NORMATYWNEGO 125 się na zajęcia pod koniec semestr
z35 (4) 320 Cz, 2.: X. Przyczynki do teorii grup odniesienia niku socjologicznym oznacza on bowiem k
IMG94 Analizy przeprowadzonych projektów wskazują, że im bardziej przejrzysta i lepiej opisana jest
Wstyd i przemo0099 196 Wstyd i przemoc nimi zagrożenia. Im bardziej bowiem będziemy się niepokoić ro
2012 12 18 08 12 Erbll (Ink). HM* I „tonrchw,- ię dominwu* Im bardzie] tkanka architektoniczna mias
dupa0010 i historycznego itp.). Świadomie wybrana do badania jednostka jest z reguły jednostką zasłu
Scan (9) 426 Cr. II.: XI. Teoria giup odniesienia i struktura społeczna. Kontynuacje się również wyb
Obraz4 (14) DWA RODZAJE GRUP ODNIESIENIA 121 kaście, a wówczas po wzory życia i konsumpcji sięga do

więcej podobnych podstron