Muzealnictwo sciga cz 1

Muzealnictwo sciga cz 1



3 fibry kultury europejskiej:koItura grecka, prawo rzymskie, chrześcijaństwo.

Pierwsze muzeum w Polsce zostało założone z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej w 1801 w Świątyni Sybilli w Puławach i gromadziło pamiątki narodowe.

Po upadku powstania listopadowego zbiory Czartoryskich zostały ewakuowane do Paryża, gdzie znalazły schronienie w hotelu Lambert i powróciły do kraju dopiero w 1876 do Muzeum Czartoryskich w Krakowie. W 1805 prywatne zbiory sztuki i starożytności gromadzone w pałacu w Wilanowie udostępnił społeczeństwu Stanisław Kostka Potocki, dając w ten spósób początek najstarszemu istniejącemu polskiemu muzeum.

W Polsce mamyponad 600 muzeówimuzea narodowe, regionalne, specjalistyczne, np.Wojska Polskiego, rolnictwa, archidiecezjalne, prywatne). Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23.07.2003r. Dziennik Ustaw RP nr 162 z2003r. Rozporządzenie w sprawie organizacji i sposobu ochrony zabytków w przypadku konfliktów i sytuacji kryzysowej z dnia 24.08.2004r.

Cultura- pierwszy raz wyraz kultura pojawia się w j. łacińskim i oznacza „pielęgnowanie”. Kultura- ogłada towarzyska, uszlachetnienie .Cyceron pierwszy raz

zaczął używać tego słowa wę właściwym znaczeniu. _

1510r.-pojawia się ten termin w j.ang. i oznacza "rozmyślny wysiłek”. Samuel von Pufendorf-17-wieczny niemiecki teoretyk prawa i historyk przeciwstawił kulturę naturzefcultura animi-kult duchaikształtowanie rozumu-,moralności).

Johann Gottfried von Herder-2.poł. 18w.-główny mechanizm kultury widział w tradycji polegającej na ustaleniu się pewnego sposobu zachowanie; człowiek tylko przez wychowanie staje się człowiekiem, podkreślił role języka w tworzeniu i funkcjonowaniu kultury .Na terenie Francji na określenie kultury zaczęto używać słowa „cywilizacja”. Definicja kultury wg Taylora- złożona całość obejmująca wiedzę,wierzenia,sztukę,prawo,moralność,obyczaje i wszystkie inne nawyki nabyte przez człowieka jako członka społecz.

Kulturę można ncslrzegać na 2 spuscLy, nięcic szerokie,antropologicznej względni a wszystkie dziedziny ludzkiego życia),ujęcie wąs!ae(podkrcśla jedynie aspekty symboliczne, ogranicza się do sztuki 1 iteratury,muzyki,rytuał ów).

Atrybutywny charakter kultury-istotna cechą rodzaju ludzkiego. Widzi kulturę jako element łączący ludzi. Dystrybutywny aspekt kultury-dzielący;spostrzega się kulturę jako coś,co dzieli narody i społeczeństwa.

Forma mi ochrony prawnej zabytków są: wpis do rejestru zabytków, uznanie za pomnik historii, utworzenie parku kulturowego, ustalenia ochrony' w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. ArŁ5 Opieka nad zabytkami sprawowana jest przez jego właściciela bądź posiadacza(powinien przeprowadzić dokumentację zabytku,jest zobowiązany do prowadzenia prac konse lub restauratorskich,powinien zabezpieczyć zabytek i jego otoczenie w jak najlepszym stanie,korzystanie z zabytku w sposób zapewniający jego trwałość,popularyzacja wiedzy o tym zabytku).ArŁ6 Ochronie i opiece podlegają beg względu na stan zachowania: l.zabytki nieruchomc(krajobrazy kulturowe,układy urbanistyczne i zespoły budowlane,dzieła architektury i budownictwa,dzieł a budownictwa obronnego,obiekty techniki,cmentarze,parki i ogrody i inne formy zaprojektowanej zieleni,miejsca upamiętniające

wydarzenia historyczne lub wybitne_______ ..." ....._____

osobistości).2.zabytki ruchome(dzieła sztuk plastycznych i rzemiosła artystycznego,kolekcje,numizmaty i pamiątki historyczne zwłaszcza militaria,sztandary,pieczęcie, medale i odznaki,wytwory techniki,materiały biblioteczne wydrukowane przed 1.01.1949r., instrumenty muzyczne zwłaszcza skrzypce,wytwory sztuki ludowej,rękodzieła ludowe,stroje ludowe, przedmioty upamiętniające wydarzenia historyczne lub wybitne osobistości).3. zabytkf areheoiogiczne pozostałości terenowe osadnictwa pradziejowego, cmentarzy ska,kurhany-ziemne)kamienne, relikty


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Muzealnictwo sciga cz 5 Snnlec/nt opiekunowie zabytKowi me oiont wynagrodzenia}:-os. peinoietnra i n
Muzealnictwo sciga cz 6 Art.117 Kto bez pozwolenia konser prowadzi prace nad zabytkiem podlega karze
Muzealnictwo sciga cz 8 instrumenty muzyczne zwłaszcza skrzypce,wytwory sztuki ludowej,rękodzieła lu
Muzealnictwo sciga cz 2 ifŁraumwci uu&uTiistrgijiicj i nrgyatycznpyT!-■■ 1 - 1 Generalny konserw
Muzealnictwo sciga cz 7 -J6* Cl^^*£&:0ęS$f * <$S <*$* .    1<VÓP& ‘
L Omów źródła cywilizacji europejskiej, I FILAR - KULTURA GRECKA, II - PRAWO RZYMSKIE Do filani anty
skanuj0054 Wojna i podbój nie były wszakże jedyną formą zderzenia kultur. Europejczycy przy-bowiem z
Inga Iwasiów Gender dla średniozaawansowanych8 Postawa Stempowskiego w dziennikowych zapiskach na
Wojciech Lipoński Dzieje kultury europejskiej y 0PWN
PODSTAWOWE POJĘCIA Oświecenie - epoka w dziejach kultury europejskiej przypadająca na wiek XVIII, zw
Gałdowa6 świadczenia z praktyki psychiatrycznej lekarza pochodzącego z kręgu kultury europejskiej, d
Gałdowa6 świadczenia z praktyki psychiatrycznej lekarza pochodzącego z kręgu kultury europejskiej, d
Skan7 i i tVcji literackiej (i nic tylko literackiej) kultury europejskiej i aby w ten sp:xsub kont
12400941?3817353702786?90316506826084899 n 61 61 3) ) fj l<u^v - iskalihi danego parislwajcsi cz

więcej podobnych podstron