P5281072

P5281072



imipjh mwimiuun wwwcjwn* wnn n»—««■ —■ rmw i u mmma •>*»

Wybór czasopism oraz interpretacja zakresu i charakteru dyscypliny

Charakterystyka struktury tematyczne) nauki o informacji wymaca najpierw ustalenia obszaru badan dyscypliny, co - Jak wiadomo - nie )est zadaniem prostym. Jedna * wygodnych metod okreileua zakresu dyscypliny badawczej jest przyjęcie swoistej definicji ostensywnej. oporuj na kryteriach empiryczno-historycznych. Zaada się zatem, Zr nauka o Informacji jest tym. czym faktycznie zaimutą się identyfikujący się z nią badacze*. W przedstawionej analizie podstawą ustalenia tego. czym zajmują się obecnie badacze nauki o informacji, są międzynarodowe i polskie czasopisma uznane za reprezentatywne dla dyscypliny.

Ocenę reprezentatywności czasopisma można odnieść do dwóch wymiarów prestiżu naukowego oraz zakresu tematycznego. Powszechną miarą prestiżu jest stopień wykorzystania artykułów publikowanych w czasopiśmie uwidoczniony w cytowaniach. Założony żakiet tematyczny ujawniają tytuły i redakcyjne charakterystyki profilu czasopisma.

Za podstawę wyboru czasopism obcojęzycznych w pierwszej kolejności obrano zatem wysokość ich wskaźnika wpływu. Według rankingu sporządzonego na postawie Journal Citatioa Repom dla czasopism z Informacji naukowej i bibliotekoznawstwa pięć pierwszych miejsc zajmują następujące periodyki6: „MIS Quarterly" (fF-2,872), „Annual Review of Information Science and Technology” (ARIST. lFm 1,778), Journal of the American Soclety for Information Science & Technology" (JASIST, IP -1.773), Journal of Documentatlon" (J.Doc., lFm 1.648) i „Information Processing & Management" (IP&M. /F-1.506). Ocena tych czasopism pod względem reprezentatywności dla nauki o informacji ich zakresu doprowadziła do wyłączenia z dalszej analizy „MIS Ouarterly” z JF - 2.872 -czasopismo to w większej mierze jest reprezentatywne dla dziedziny organizacji i zarządzania biznesem, poświęcone jest systemom «rrąd«niq informacją w organizacjach (pełna nazwa to „Managerom! Information Systems Ouarterly").

W przypadku czasopism polskich odwołano się do pewnej intuicji. W Środowisku polskich badaczy nauki o informacji za czasopisma najhardziej reprezentatywne uznaje się kwartalnik „Praktyka j Teoria Informacji Naukowej i Technicznej" oraz półroczni!* „Zagadnienia Informacji Naukowej". Notabene, badania przeprowadzone przez Jolantę Sobielgę w grupie

• S ClMfc FHotoftctn*aspekty tnformacfl lumkowtj Kraków 2002.

1 B Miutt-COriki Rankingaucpttm frofrywwhjril. W: Itsrwwf IJbrwi 011 komunikacji. Red. M. Kocójowa. Kraków2004.s 50-54.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
P5281031 Acta UNiva*srTAra W.AtniAvwwm N» ijj* Acta UNiva*srTAra W.AtniAvwwm N» ijj* Wiactaw im niMK
PICT5494 224 * ROZMABNIANIB N« materiał działają iiły szczęk P, i P oraz siły tarcia P% i ^/>
P5281076 _ n— SwWAłfaUu    »Nwm—n 9f -    eksperymenulne 1 zaawansował
DSC20 woiinego m;)hult

F000 IIM O/n* .t«m wn»N-li i » u mi rp.tm i • > mm f mami pr/>n» *ryk)*iłm h I Prsktyamic amN
skanuj0011 (223) K> 1 jpv T~(. i { i BI.TTnH Pi -L- ż 3 r~n< sirif-4 SI J rj_ i 5N*
skanuj0013 /!) 9UtHitrsiae^iRiXkmt. SS^MMĆa £s Ł pP • Hp ,    __ p i-c l p i^.; f Mj
skanuj0013 (39) " ^uA>):-COA ~.L ~ I j<^>J, ~T 1.
skanuj0013 (95) ,4f) Ifc yoO- UŁ ’<Yy ■n j J ,4_ 1a) , 0 C 1 kr! ■i i ^

więcej podobnych podstron