skanuj0001

skanuj0001



11K^ ^    / 1o\^

Wiele gałęzi tego samego drzewa

Z Jonasem Mekasem rozmawia Andrzej Pitrus

Krakowski Festiwal Filmowy to jedna z najważniejszych imprez poświęconych kinu dokumentalnemu i krótkometrażowemu. A jednym z najbardziej oczekiwanych jego momentów jest wręczenie nagrody Smoka Smoków - przyznawanej wybitnym twórcom światowego kina. Otrzymali ją między innymi Albert Maysles i Allan King. W tym roku uhonorowano nią artystę niezwykłego - Jonasa Mekasa, który - choć pochodzi z Litwy - jest bez wątpienia artystą, bez którego nie byłoby amerykańskiej awangardy filmowej. Pisarz, poeta, filmowiec, ale także współzałożyciel znakomitego pisma „Film Culture” oraz twórca Anthology FilmArchives - instytucji zajmującej się popularyzowaniem, archiwizowaniem i konserwacją filmów eksperymentalnych. Wizyta Jonasa Mekasa była okazją do rozmowy z wybitnym artystą. Spotkanie z Mistrzem było dla mnie dużym przeżyciem, jakim zawsze jest dla mnie kontakt z jego filmami...

A.P.

-    Pańskie filmy mają niezwykłą siłę i rodzaj magii. Ilekroć wkładam do magnetowidu kasetę z „Lost, Lost, Lost" czy „ Walden", tylko po to, by wybrać przykładowe fragmenty do zilustrowania wykładu, przyłapuję się na tym, że po prostu zaczynam oglądać i nie umiem się od nich oderwać. Działa jakiś rodzaj magnetyzmu, choć przecież Pana filmy są na swój sposób proste, pokazują bowiem najczęściej codzienność. Magia udziela się też moim studentom, ale kiedy pytają mnie, na czym ona polega, nie umiem odpowiedzieć. Czy może Pan zdradzić tajemnicę swojego kina?

-Nie umiem tego skomentować. Ja po prostu robię filmy, jako ja. Ich treść odzwierciedla mnie, bo to ja dokonuję wyboru, co chcę pokazać. A styl i rytm także wypływają wprost ze mnie. To bardzo proste. W moich filmach wszystko jest osobiste. Kiedy oglądasz mój film, widzisz po prostu mnie. Cóż mogę więcej powiedzieć? Nie ma w tym magii, tylko jakiś rodzaj indywidualności. To samo dzieje się, kiedy oglądasz filmy Antonioniego, Dreyera czy Warhola. Film Warhola mógł zrobić tylko Andy. Nie można imitować jego stylu. Jeszcze za życia Andy’ego w gazetach pisano, że jego filmy są bardzo proste i każdy może zrobić coś takiego. Ale to nieprawda. On działał po swojemu, zajmując określone miejsce w społeczeństwie. Możliwe są tylko tanie imitacje, nie można jednak podrobić jego kina, tak jak nie da się podrobić Eisensteina.

-    Czy ma Pan jakąś metodę pracy?

-    Nie potrafię tego zdefiniować. Pokazuję po prostu mój świat.

hJz p Ą[J Z ujĄŻ A il:E Z 'uHSU?

i


MA

* r:


jflf M n \ ■'rUOŁC A ró A uf /VAJ0> t\ (i 00" .

tłA "\VrtTiM3t    UAn\

ictt    $Tf^ bfAtiAAGg.

ffc*» (

I — Byliśmy przede wszystkim przyjaciółmi. 1 to nas łączyło, ale każdy pracował po swojemu. Nie mógłbym zrobić filmu w stylu Brakhage'a.

-Ale iw2vscv eksperymentowaliście...

-    Nie nazwałbym tego eksperymentem. Brakhage nie był w istocie ekspery-I mentatorem. On po prostu konsekwentnie starał się zbliżyć do swojego sposobu j widzenia rzeczywistości. Przypominało to pracę muzyka, który stara się opanować i do perfekcji grę na instrumencie. Potrzeba wielu lat, by nauczyć się grać na forte-I pianie czy saksofonie. Podobnie jest w przypadku kamery. Chodzi o to, by nauczyć

się wyrażać to, co chcemy wyrazić za jej pomocą w sposób niemal automatyczny.

-    Nie lubi Pan określenia „kino eksperymentalne"? Może zatem .,awangardowe"?

-    Nie lubię żadnego z tych określeń. Istnieje tylko kino. Kino, kino, kino... Ono jest jak drzewo, które ma wiele gałęzi. Podobnie jest w literaturze: możesz napisać powieść, opowiadanie, poemat, ale także haiku. Zależy od tego, co masz do powiedzenia. W kinie też można uprawiać dziennikarstwo albo opowiadać historie. Można także być poetą. Eksperyment kojarzy mi się z nauką, a nie ze sztuką. Oczywiście malarz może wypróbowywać różne rodzaje farb, ale to nie jest prawdziwy eksperyment.

-    Skoro kamera jest instrumentem, to czy ma ona swój własny język?

-    Tak. Kamera widzi tylko to, co znajduje się przed obiektywem. Ale efekt jej pracy widoczny na ekranie może być bardzo różny. Jak w muzyce... Można przecież od razu rozpoznać grę Milesa Davisa czy Johna Coltrane’a.

-    Powiedział Pan wcześniej, że poezję można odnaleźć w każdym aspekcie życia.

-    Poezja to po prostu pewien rodzaj nastawienia do rzeczywistości. Nawet samo życie może być poezją. Pewnie życie artysty jest bardziej poetyckie niż życie biznesmena. Należy jednak pamiętać, że sama poezja ma wiele twarzy: czym innym jest wielki poemat, czym innym haiku. Granice są zresztą płynne. Język poezji -w filmie i literaturze - jest bardziej zwarty i skondensowany. Ale może być taki także w prozie, np. u Joyce’a.

- Dokument kojarzy mi się z pewnym okresem w historii kina. To przede wszystkim lata 30. i 40. w Wielkiej Brytanii i USA. W kinie dokumentalnym twórca wybiera temat i stara się go zilustrować za pomocą materiału, jaki uda mu się nakręcić. Może to być też wcześniej istniejący materiał - found footage. Wszystko to jednak ma służyć konkretnej idei. Kiedy ja włączam kamerę, nigdy nie wiem, co chcę zilustrować i powiedzieć. Po prostu idę przez życie z kamerą.


-    Otrzymuje Pan nagmdę na festiwalu specjalizującym się w kinie dokumentalnym. Sam nie uważa się Pan jednak za dokumentalistę. Muszę zresztą przyznać, ze ja także nie myślałem w ten sposób o Pana kinie. Choć pokazuje Pan wydarzenia z życia wzięte, nie ma to nic wspólnego z kinem dokumentalnym.


im*'—■


T tai(2

OtOi/Y


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
File0329 Połącz w pary liście i owoce należące do tego samego drzewa. Pokoloruj owoce. Do kolorowani
Argumenty za rozwojem systemów RiR osiagalność - systemy RiR posiadają wiele zasobów tego samego rod
img087 Połącz kreską liść drzewa z owocem tego samego drzewa.
skanuj0055 (51) Rozdział 3.2 PAMIĘTAJ Oddzielnie występujące opakowania jednostkowe i zbiorcze tego
skanuj0335 (2) 350 PHP i MySQL dla każdego już indeks związany w tym kluczem. Z tego samego względu
skanuj0010 (89) może dotyczyć tego samego co ustawa może zmieniać ustawę Kto, kiedy, kontrola nad ro
skanuj0002 (89) Wiele gałęzi przemysłu spożywczego, odzieżowego i innych wytwarza te produkty, które
skanuj0008 • Antagonizm kompetycyjny (konkurencyjny) - konkurencja to dostęp do tego samego receptor

więcej podobnych podstron