skanuj0010

skanuj0010



146 ,Aby zyskać na czaiła". Iwona, kilęinłczka Burgunda

uczuciowego rewanżu - jako człowiek i jako mężczyzna. Chce ją pokochać.

Akt III. Tymczasem obecność Iwony na dworze królewskim wywołuje dziwne komplikacje. Sam fakt zaręczyn księcia jest przyczyną śmieszków i komentarzy. Milczenie, dzikość, nie-śmiałość, nieporadność Iwony stawia rodzinę królewską w trudnym położeniu. Jej biologiczna dekompozycja rodzi niebezpieczne skojarzenia, nasuwa każdemu na myśl własne lub cudze braki i defekty. Strachliwość jej prowokuje do gwałtu.

Dwór popada w niezdrowe, szydercze chichoty. Król przypomina sobie swoje zadawnione grzechy. Królowa, która w tajemnicy hołduje grafomaństwu i w głębi ducha czuje potworność swych wierszy, zaczyna widzieć jakieś podobieństwo między Iwoną a tą poezją.

Powstają bezsensowne podejrzenia, piętrzy się głupstwo i niedorzeczność, z której wszyscy właściwie zdają sobie sprawę. Książę, który także to widzi, nie może się przeciwstawić, gdyż sam czuje się niedorzeczny wobec Iwony (nie może pokochać jej), i to odbiera mu zdolność oporu.

Dopiero kiedy w zupełnej dowolności całuje Izę, damę dworu - naraz wraca do poprzedniej swojej, normalnej rzeczywistości, zrywa z Iwoną i zaręcza się z Izą. Jednakże zupełnie zerwać z Iwoną jest już niemożliwe - książę wie, że ona zawsze będzie myślała o nim i wyobrażała sobie po swojemu jego szczęście z Izą. Postanawia zabić Iwonę.

Akt IV. Król, szambelan, królowa i książę - każde na własną rękę - usiłują zabić Iwonę. Nie mogą jednakże uczynić tego wprost - rzecz wydaje się zbyt głupia, zbyt niedorzeczna, brak po temu formalnych podstaw, konwenans nie pozwala. Rozbestwienie, dzikość, głupota, nonsens wzrastają.

Dopiero gdy za radą szambelana organizują morderstwo przy zachowaniu wszelkich pozorów majestatu, świetności, elegancji, wyższości, morderstwo «z góry», nie «z dołu» - zabieg udaje się i rodzina królewska wraca do normy”16.

Zadziwiający kawałek. Można powiedzieć, że to streszczenie jak gdyby „przypasowuje” materię komedii do kształtującego się w głowie Gombrowicza konceptu Formy i jej wszechwładnego znaczenia. Ta Forma wydaje się tutaj, w komentarzu do Iwony, bardzo „formalna”, to znaczy abstrakcyjna, uniwersalistyczna, racjonalna, związana z różnego rodzaju konwencjami.

Pisarz zdaje się ignorować to, co stanowi - jak sądzę - główny przedmiot komedii, temat, który dał podstawę do rozważań o Formie: problem pragnienia, seksualności, ciała. Ta Forma z komentarza kształtuje się przecież na szczególnej „bazie” - tak ważnej w Iwonie - na ciągle omawianym, komentowanym i wyśmiewanym ciele młodych kobiet, ale kształtuje się także wobec przemilczanego, pozornie nieobecnego, ciała mężczyzn17.

Można sądzić, że jest to podstawowy koncept tego resume'. zamaskowane przez frywolny, lekceważący styl oraz różnego rodzaju deformacje i przemilczenia wyrażanie i ukrywanie zarazem, cielesnych, seksualnych treści dramatu.

Inną za to właściwość tekstu komentarz Gombrowicza wydobywa znakomicie: fakt, iż są to właściwie dwa dramaty. Świadczy o tym również nietypowa, parzysta liczba czterech aktów podatnych na symetryczne przełamanie się. Pierwszy z tych dramatów stanowi historia nieudanego związku księcia z Iwoną (obejmuje on mniej więcej dwa pierwsze akty), potem zaś zaczyna się ewolucja, którą winnym miejscu nazwałam „degradacją Filipa” - punkt ciężkości zainteresowań autora przesuwa się w kierunku różnych zbiorowości. Pozycja księcia wobec poszczególnych grup słabnie, a Iwona w tej drugiej części staje się papierkiem lakmusowym ukazującym stan wielu „my7’, i całego dworu: rodziny, zbiorowości młodych mężczyzn, dworek z fraucymeru królowej.

Spośród licznych „przekształceń” danych dramatu, które wytwarza Gombrowicz w swoim komentarzu do niego, zajmę się tylko niektórymi spośród nich. Jak już o tym wspomniałam, uderza przede wszystkim styl autora - lekki, „humorystyczny”, jakby lekceważący własny utwór - którym posługuje się on od pierwszego zdania komentarza: „Książę Filip zaręcza się z nie-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0011 148 ,Aby zyskać na czaiła". Iwona, kilęintczka Burgunda apetyczną Iwoną Epitet „niea
skanuj0013 152 ,Aby zyskać na czasia". Iwona, kilęinlczka Burgunda kolejność, a co za tym idzie
skanuj0012 150 ,Aby zyskać na czaiła". Iwona, księżniczka Burgunda swoje wiersze, i Iwona, zaró
skanuj0006 138 ,Aby zyikać na czaił*". Iwona, kilęinlczka Burgunda że jej nie potrzebujemy. Mów
skanuj0008 142 ,Aby zyskać na czasie". Iwona, ktlęinleska Burgunda w ich szponach także tkwi) p
skanuj0002 130 ,Aby zyskać na czasie". Iwona, księżniczka Burgunda Komedia rozpoczyna się w par
skanuj0003 132 , Aby zyskać na czasie". Iwona, księżniczka Burgunda do katastrofy (czy może rac
skanuj0005 136 , Aby zyskać na czasie". Iwona, księżniczka Burgunda w Iwonie pewnej jak gdyby d
skanuj0008 142 ,Aby zyskać na czasie". Iwona, księżniczka Burgunda w ich szponach także tkwi) p
skanuj0014 154 rAby zyskać na czad*". Iwona, kilęinlczka Burgunda się je, bo można się udławić,
skanuj0015 156 ,Aby zyskać na czasie". Iwona, kslfinlczka Burgunda Jest rzeczą zastanawiającą,
skanuj0001 "Iff „Aby zyskać na czasie"1. Iwona, księżniczka Burgunda Filip i Iwona Kiedy c
skanuj0003 132 rAby zyskać na czasie". Iwona, księżniczka Burgunda do katastrofy (czy może racz
skanuj0007 140    //Aby xy«lca{ na cxa«ia". Iwona, kilyinlcika Burgunda i narcys
skanuj0009 144 Aby zyskać na czasie". Iwana, księżniczka Burgunda Wiele wskazuje na to, że owe
skanuj0001 "Iff „Aby zyskać na czasie"1. Iwona, księżniczka Burgunda Filip i Iwona Kiedy c
skanuj0004 134 rAby zyskać na czasie". Iwona, księżniczka Burgunda trzeba zauważyć, że wraz z „
skanuj0006 138 ,Aby zytkać na czaił*". Iwona, kilfinłczka Burgunda że jej nie potrzebujemy. Mów

więcej podobnych podstron