socjo5

socjo5



112 Mikrosocjologia jako dyscyplina społeczna

teorii pola? Otóż tak zwani teoretycy pola w naukach innych niż fizyka podejmowali próby potraktowania zjawisk, które wchodziły w zakres ich zainteresowań, jako zjawisk zachodzących w obrębie pola, to jest jako elementu całościowego układu współistniejących, wzajemnie od siebie uzależnionych faktów. Innymi słowy - powiada Deutsch - „teoria pola” w postaci zastosowanej w naukach społecznych czy biologicznych bynajmniej nie odwołuje się do innych teorii zjawisk fizycznych, na przykład teorii grawitacji czy teorii zjawisk elektromagnetycznych (Deutsch, 1968a, s. 414) i nie jest z nimi powiązana. Jest raczej tak, jak twierdzi Lewin - fizyczną teorię pola wykorzystuje się jedynie jako metodę analizy związków przyczynowych oraz metodę budowania konstrukcji naukowych (Lewin, 1943a; 1951). W sposób pełniejszy wykorzystuje się idee znane już w nauce, zanim teoria poła ujrzała światło dzienne. Oto bowiem główna teza wywodzona z teorii pola (ale de facto znana już wcześniej) wykorzystywana przez teoretyków w naukach społecznych, zaczynając od Lewina, sprowadza się do tego, że właściwości każdego zdarzenia się zdeterminowane przez relacje wiążące to zdarzenie z systemem zdarzeń, którego jest ono elementem, a zmiany zachodzące teraz i tutaj są uzależnione od zmian w bezpośredniej przeszłości. Tak więc ogromny ładunek heurystyczny zawarty w teorii pola elektromagnetycznego nie został przez Lewina umiejętnie wykorzystany, albowiem sprowadzono go do prostej tezy o systemowości świata społecznego, specyficznie zaś rozumiana „historyczność” świata przyrodniczego, jak się wydaje, w ogóle nie została przez Lewina właściwie zrozumiana.

3.3.3. Koncepcja całości jako układu dynamicznego. Koncepcja ta jest na wskroś holistyczna, ponadto zawiera pewne elementy ogranicyzmu charakterystycznego dla niektórych dziewiętnastowiecznych socjologów, a także dla funkcjonalistów uprawiających tę teorię na modłę Parsonsa. Lewin powiada, że dynamiczna całość (której przykładem może być właśnie mała grupa) ma cechy żywego organizmu, a także cechy systemowe, czego przejawem jest skłonność do utrzymywania dynamicznej równowagi w relacjach ze środowiskiem. Dynamiczna równowaga całości polega na tym, że dzięki wewnętrznej organizacji całość trwa i zachowuje swą tożsamość pomimo zmian zachodzących w środowisku otaczającym tę całość. Oczywiście całość także ulega zmianom, jednakże w wyniku tych zmian, jak się rzekło, nie ulega zatarciu jej tożsamość. Całość rozumiana w kategoriach mechanistycznych jest równoważna sumie swych elementów i odwrotnie - suma elementów jest równoważna tej całości. Tak rozumiana całość może zachowywać się w identyczny sposób niezależnie od tego, jak często jest „rozkładana” na elementy i „montowana” ponownie. Oznacza to, iż części nigdy nie są uzależnione jedne od drugich, tak że wzajemnie się modyfikują (Deutsch K., 1951, s. 234). Całość jako układ dynamiczny w rozumieniu Lewina zachowuje się oczywiście odmiennie.

Pozostaje jeszcze problem, które z obiektów społecznych mogą być traktowane jako całość. Sądzę, że z punktu widzenia naszej analizy pełna odpowiedź na to pytanie nie jest konieczna. Wystarczy powiedzieć, że niewątpliwie jednostka jest rozumiana przez Lewina jako system dążący do wewnętrznej równowagi; podobnie także została zdefiniowana mała grupa społeczna.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
socjo3 110 Mikrosocjologia jako dyscyplina społeczna 3.3.2. Fizyczna teońa pola jako źródło inspira
socjo7 122 Mikrosocjologia jako dyscyplina społeczna nościami definicyjnymi. Wysoka pozycja w struk
socjo2 100 Mikrosocjologia jako dyscyplina społeczna Jak wiadomo, przestrzeń i czas były przez Kant
socjo7 104 Mikrosocjologia jako dyscyplina społeczna zdolne do przetrwania. W jaki sposób jednakże
socjo9 106 Mikrosocjologia jako dyscyplina społeczna talnym, jest po prostu kontrfaktyczne. Błąd ro
socjo1 108 Mikrosocjologia jako dyscyplina społeczna 195lc, s. 152). Zdaniem Morena wszelkie postac
socjo9 116 Mikrosocjologia jako dyscyplina społeczna wiska jednostki, na jej przestrzeń życiową. In
socjo3 118 Mikrosocjologia jako dyscyplina społeczna 1950, s. 90, 93). Nie jest to jednakże jedyna
socjo5 120 Mikrosocjologia jako dyscyplina społeczna temu żadna pojedyncza praca nie stanowiła tak
socjo0 98 Mikrosocjologia jako dyscyplina społeczna socjologii małych grup społecznych. Tak więc ob
socjo5 102 Mikrosocjologia jako dyscyplina społeczna Czym zatem jest atom społeczny? Punktem wyjści
socjo7 114 Mikrosocjologia jako dyscyplina społeczna z końcem lat trzydziestych w Child Welfare Res
socjo7 122 Mikrosocjologia jako dyscyplina społeczna nościami definicyjnymi. Wysoka pozycja w struk
Zdrowie i choroba jako pojęcie społeczne2009 rUWARUNKOWANIE SPOŁECZNE OBU POJĘĆ:CHOROBY I POCZUCIA D

więcej podobnych podstron