0000012 2

0000012 2



Claude Levi-Strauss • Trójkąt kulinarny 249

Krajowcy z Nowej Kaledonii, którzy aż do przybycia Francuzów w poprzednim stuleciu nie znali garncarstwa, odczuwają ten kontrast szczególnie żywo: „Uprzednio - pisze J. Barrau - zajmowano się wyłącznie pieczeniem na ruszcie i rożnie, ‘paleniem’, jak mówią dziś tubylcy (...)• Używanie garnków oraz spożywanie gotowanych bulw uważa się z dumą (...) za świadectwo (...) cywilizacji”.

Nie jest więc rzeczą zaskakującą, że niemal wszędzie wyobraźnia ludowa ma pieczenie za coś pierwotniejszego od gotowania. Indianie Omaha w swoim micie genezyjskim opowiadają, że ludzie najpierw wynaleźli ogień i jedli mięso pieczone. Szybko jednakże się tym znużyli i zadali sobie pytanie: jak można by inaczej przyrządzać mięso? Wówczas wynaleźli garncarstwo, napełnili garnek wodą i postawili na ogniu. W ten sposób stało się możliwe jedzenie gotowanego mięsa.

Jak wskazuje tekst Arystotelesa, przytoczony przez Salomona Reinacha (1923: 63), także Grecy sądzili, że „w pradawnych czasach ludzie wszystko piekli”.

Za opozycją „pieczonego” i „gotowanego” znajdujemy więc - jak tego oczekiwaliśmy na wstępie - opozycję między naturą a kulturą. Pozostaje jeszcze odkryć drugą podstawową opozycję, która przykuła naszą uwagę, mianowicie opozycję między „przetworzonym” a „nieprzetworzonym”.

Pod tym względem obserwujemy dwa pokrewieństwa: między „pieczonym” a „surowym”, czyli „nieprzetworzonym”, oraz między „gotowanym” a „zepsutym”, które jest jedną z dwóch odmian „przetworzonego”. Pokrewieństwo „pieczonego” z „surowym” bierze się stąd, że mięso pieczone nie jest nigdy uwarzone równo, czy to ze wszystkich stron, czy to z wierzchu i w środku. Pewien mit Indian Wyandot w Ameryce Północnej mówi o czymś, co można by nazwać paradoksem „pieczonego”. Otóż Stwórca rozniecił ogień i rozkazał pierwszemu człowiekowi nadziać na kij kawał mięsa i upiec je. Jednakże człowiek tak dalece nie znał się na rzeczy, że trzymał je w ogniu tak długo, aż się z jednej strony zupełnie zwęgliło, podczas gdy z drugiej pozostało całkiem surowe... Podobnie Pocomchi z Meksyku uważają „pieczone” za kompromis między „surowym” a „spalonym”. Po powszechnym pożarze - opowiadają - wszystko, co nie spłonęło, stało się białe, zaś wszystko, co się spaliło, stało się czarne. A to, co się tylko nadpaliło, stało się czerwone. W ten sposób znajdują wytłumaczenie różne barwy kukurydzy i fasoli. W angielskiej Gujanie czarownik Waiwai musi przestrzegać dwóch zakazów: jednego, dotyczącego pieczonego mięsa, i drugiego, odnoszącego się do czerwonego barwnika, co również stawia pieczone po stronie krwi i „surowego”.

Jeżeli gotowanie jest czymś wyższym od pieczenia, zauważa Arystoteles, to dlatego, że pozbawia mięso surowości: „pieczone mięso jest bowiem bardziej surowe i suche niż mięso gotowane” (Reinach 1923). Jeżeli chodzi o „gotowane”, jego pokrewieństwo z „zepsutym” poświadczają występujące w wielu językach europejskich takie wyrażenia, jak pot pourri, olla podrida, oznaczające różne rodzaje mięs przyprawionych i warzonych razem z jarzynami lub niemieckie zu Brei zerkochtes Fleisch. Także języki amerykańskie ujawniają to pokrewieństwo i - rzecz znamienna - występuje ono przede wszystkim u ludów, które znajdują upodobanie w mięsie nadpsutym, do tego stopnia, że np. od świeżego mięsa bizona wolą mięso ze zwierzęcia, którego zewłok długo był unoszony przez wodę. W języku dakota ten sam rdzeń mają słowa oznaczające gnicie i - w odniesieniu do porcji mięsa - gotowanie wraz z przyprawami.

Rozróżnienia te nie wyczerpują jeszcze bogactwa i złożoności kontrastu między „pieczonym” a „gotowanym”. „Gotowane” jest warzone wewnątrz czegoś (naczynia), natomiast „pieczone” - na zewnątrz; pierwsze kojarzy się więc z czymś wklęsłym, drugie z czymś


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
0000018 2 Claude Levi-Strauss • Trójkąt kulinarny 255 Kiedy schemat zostanie już opracowany w ten s
0000016 (10) Claude Levi-Strauss • Trójkąt kulinarny 253 pliwie „wędzone” zbliża się najbardziej do
0000018 (12) Claude Levi-Strauss • Trójkąt kulinarny 255 Kiedy schemat zostanie już opracowany w ten
0000014 (10) Claude Lćvi-Strauss • Trójkąt kulinarny 251 Zachodu. Demokratyczna Encyklopedia Diderot
0000010 (11) Claude Levi-StraussTrójkąt kulinarny Dzięki osiągnięciom i oddziaływaniom językoznawstw
Smutek tropikow Claude Levi Strauss Claude Levi-Strauss flĘlĘy? ?/Łr; SMUTEK M?&TROPIKOW
pic 11 06 013458 56 ERAZM KUZMA Może to nawet zbyt dużo powiedziane: wybierze; Claude Levi-Strauss
skanuj0010 2C0 CLAUDE LEVI-STRAUSS mogą mieć przyznane — w rytuale Pueblo — funkcje wojenne. Zagadni

więcej podobnych podstron