0000014(3)

0000014(3)



dowłady kończyn, dość szybko obejmujące coraz to wyższe odcinki. Zaburzenia czucia dutyczą w pierwszym rzędzie czucia głębokiego, mniej powierzchniowego. Niedowład) są s\metryczne, wiotkie, z brakiem odruchów głębokich. W porażonych mięśniach zmiany w oddziaływaniu elektrycznym zwykle są niewielkie i raczej ilościowego charakteru. Nierzadko porażone są również nerwy czaszkowe, zwłaszcza obustronne i nerwy twarzowe [di pienia jadalis . Fischer 1'G(> opisał zespół Guillain--Barrć pod postacią porażenia mięśni ocznych, bezładu i braku odruchów.

Również mogą się dołączyć objawy rdzeniowe, lub móżdżkowe. Zaburzenia wegetatywne Spostrzega się dość często. W zależności od rozprzestrzeniania ^ię sprawy odróżniamy różne postacie. Rokowanie jest na ogół pomyślne, wyleczenie bowiem następuje przeważnie po kilkumiesięcznym trwaniu ehoroln, chociaż zdarzają się przy padki śmiertelne. Zapalenie wiclokorzonkowo-nerwowe ty pu Guillain-Barrć jest prawdopodobnie wywołane przez wirus; trzeba jednak wiedzieć, iż może wystąpić analogiczny zespól w zapaleniach innego pochodzenia, np., co zdarza się nierzadko, w stanach pobłoniczych; również alergia odgrywa pewną rolę.

'/a pal tnie w trio nertv owe poblonicze


Z a p a lenie w i e 1 o n e r w o w e p o b ł o n i c z c. Odróżniamy lwie postacie:

1 wczesną, ograniczoną, występującą w 1- -2 tygodnie po spadku gorączki i

2; późną, uogólnioną, rozpoczynającą się po 2 -5 tygodniach.

W postaci wczesnej zachodzi porażenie nerwów błędnych i w związku z tym niedowład podniebienia miękkiego, zniesienie odruchów podnie-biennych. znieczulenie błom śluzowej jamy nosowo-gardłowej, zaburzenia w łykaniu, mowa nosowa: zarazem często porażeniu ulegają przy-współczulne włókna nerwu III, na skutek czego zniesiona jest czynność akomodacji (chory nic może czytać z bliska), przy zachowań;.ch odruchach na zbieżność. Rzadko porażone są nn. twarzowe, zwrotne lub podjęzykowc. Odruchy głębokie z kończyn zanikają.

W postaci późnej uogólnionej występują niedowład) wiotkie, zwłaszcza kończyn dolnych, zwykle niewielkiego stopnia, z nieznacznymi zaburzeniami czucia powierzchniowego, natomiast z rozległymi zakłóceniami czucia głębokiego oraz bezładem {' pseudotabes diphteńca). Obie postacie mogą przechodzić jedna w drugą i są skutkiem działania toksyn błoniczych na układ nerwowy.

Zapalenie widio nerwowe skrobiowa fe


Zapaleni c w i e 1 o n e r w owe s k r o b i o w a t e f polyneuru-palhia amyloidosa \ Jest to przewlekle postępujące zapalenie wieloner-wowo czueiowo-ruchowe. Biopsja iterwowo-mięśniowa wykazuje na cieczenie amvloi.dovve- W płynie mózgowo-rdzeniowym jest zw iększona zawartość białka: zachodzą zmiany w li po proteinach w surowic) krwi. Najpierw w\stępują zaburzenia czuciowe (bóle i paresiezje), potem dołączają się zaburzenia ruchowe, głównie w kończynach dolnych, zwłaszcza w prostownikach, z zanikiem mięśni znacznego stopnia. Odruchy glę-

314


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0098 (9) 106 Wzrost dochodów pozwala gospodarstwu domowemu osiągać coraz to wyższe krzywe oboj
bolsche009701 djvu 97 wiały się coraz to wyższe genjusze w dostatecznej obfitości, a w danym wypadk
DSC03769 Irena Bukowska-Floreńska £U przewożono je na coraz to wyższe składowiska, tzw. hałdy. Przet
coraz to wyższe) zakresy częstotliwości. Ponadto wraz z rozwojem technik kompatybilnościowych zaczęt
47157 str? KAPELMISTRZ Powiadają, że dość mają tych wielkich ludzi. Wci, muszą im grać za darmo
CCF20090303118 Struktura rewolucji naukowych 511 niepowodzeniem i to dość szybko: istotą utworu lit
Magazyn60301 299 GDAŃSK To też Gdańsk stał się dość szybko wielkim portem importowym, a od r. 154
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA 338 raczej ją wzmocnił. Wyrazem coraz to większej wewnętrznej spoistości obu
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA 338 raczej ją wzmocnił. Wyrazem coraz to większej wewnętrznej spoistości obu
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA 338 raczej ją wzmocnił. Wyrazem coraz to większej wewnętrznej spoistości obu
Slajd44 (29) Do analizy sytuacji możemy oczywiście użyć sieci neuronowych, które np. dostarczą

więcej podobnych podstron