010 011

010 011



Rys. 1.1. Prezentacja ekranu komputerowego po uruchomieniu programu PROGNOZY

1.2. Krótki przewodnik po programie komputerowym PROGNOZY

Aby ułatwić czytelnikowi pierwszy kontakl z programem PROGNOZY bez studiowania jego dość obszernego menu, przedstawiony zostanie krótki przewodnik po pakiecie, w którym omówiono ważniejsze czynności i polecenia umożliwiające natychmiastowe sprawdzenie i zaznajomienie się z programem. W tym celu proponuje się zainstalowanie i uruchomienie programu oraz wykonanie kilku podstawowych czynności, na szeregu czasowym o nazwie Inflacja, umożliwiających otrzymanie dla tego szeregu wykresu, trendu i prognoz. Szereg Inflacja zapisany jest w przykładowej bazie znajdującej się w katalogu \Dane programu PROGNOZY.

Poszczególne czynności są dokładnie objaśnione i przedstawione w siedmiu punktach, natomiast polecenia, które czytelnik powinien wykonać w czasie pracy z programem PROGNOZY, dla wyróżnienia opatrzono dodatkowo symbolem •. hfekty wykonanych poleceń czytelnik może sprawdzać z rysunkami w książce prezentującymi ekrany komputerowe.

I. Wybieranie lub tworzenie bazy danych

Pierwszą czynnością po zainstalowaniu pakietu jest otwarcie wcześniej utworzonej i zapisanej bazy danych, w której są szeregi czasowe. Bazę danych można wybrać w module Dane. Szeregi czasowe zapisywane są w bazie własnej pakietu w module Dane. Ponieważ program działa w systemie Windows, baza danych zawierająca szeregi czasowe może być w łatwy spo-sóh przenoszona z innych aplikacji Windows, np. Fxce1a. Dhigości szeregów czasowych są w zasadzie dowolne, tzn. ograniczone zasobami pamięci komputera, na którym jest zainstalowany program (można założyć własną bazę i zapisać szereg czasowy). Wartości liczbowe szeregu zapisywane będą w kolumnie tabeli w miejsce zer (patrz rys. 1.1). Wskaźnik myszy w tabeli można przemieszczać za pomocą strzałek z klawiatury. Jeśli szereg czasowy będzie dłuższy niż miejsce w tabeli wówczas należy dodać liczbę wierszy za pomocą menu Wiersze -> Dodaj. Do tworzenia własnej bazy służy menu Plik -»Nowy lub można skorzystać z tabeli która jest przedstawiona na rysunku 1.1. (tzn. zaraz po uruchomieniu programu).

Po uruchomieniu pakietu opcjonalnie prezentowany jest moduł Dane. Bazę danych wybiera się za pomocą standardowych opcji Windows, czyli menu Plik oraz polecenia Otwórz.

•Należy kliknąć menu Plik. później polecenie Otwórz i wybrać (tzn. kliknąć) katalog Dane, a następnie wybrać plik o nazw ie Inflacja.

Po wykonaniu tych czynności na ekranie pojawi się baza danych zawierająca dwa szeregi czasowe o nazwie INFLACJA i BEZROBO. Szeregi te dotyczą inflacji i bezrobocia w Polsce (patrz rys. 1.2).

Rys. 1.2. Baza danvch

2. Moduł Prognozy

Po wybraniu bazy danych można przejść do prezentacji wykresu szeregu czasowego. Prezentacja graficzna szeregu, wyznaczanie trendu i prognozowanie odbywa się w module Prognozy Zatem należy uruchomić moduł Prognozy.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
48287 instalacja kabla Instalacja: 1.    Dysk CD umieść w napędzie CD-ROM komputera.
Slajd23 (109) POST - Power On Self Test Po uruchomieniu komputera procesor zgodnie z programem POST
Tworzenie prezentacji Po uruchomieniu programu otwiera się szablon domyślnej prezentacji z pierwszym
Różne możliwości tworzenia prezentacji po uruchomieniu programu PowerPoint są dostępne od
str 010 011 Wiechoty. Jako trzynastoletni chłopiec tłumaczył już Cezara i po starszym o dwa lata kol
CCF20110311021 6. OPIS DZIAŁANIA PROGRAMU KOMPUTEROWEGO Po uruchomieniu programu na ekranie zostani
51 (131) Rys. 3 Skala 50% Rys. 2 => CODo czego to służy? Niniejszy artykuł prezentuje budowę krok
.—,-------- ■ ■ iiwmruiCRA I U.M PARAMETRY Po włączeniu komputera następuje uruchomienie systemu BIO
Program Finansowo - Księgowy - Instrukcja obsługi programuSpis rysunków Rys. 3.1 Wygląd ekranu po
img112 (12) Rys. 6.9. Widok ekranu programu 06C.BAS po wielu pokazach Granicą pomiędzy tymi obszaram
000 001 010 011 100 101 110 111 Sygnały wejściowe (3-t>itowe słom) Rys. 14.1. Charaktery styka
Rys. 5.3. Widok ekranu po zakończeniu pomiaru temperatury w „naczyniu z gorącą wodą" Wyniki pom

więcej podobnych podstron