0000121

0000121



122


B. Gdakowicz i inni

angiografię szyjną i kręgową. Czas trwania choroby wahał się od kilku miesięcy do 10 lat, okres zatrudnienia natomiast wynosił od kilku do kilkudziesięciu lat. Cały materiał podzielono na 2 grupy. Do grupy zwanej dyskopatią szyjną zaliczyliśmy wszystkie te przypadki, w których radiologicznie stwierdzono zwężenie jednej lub kilku przestrzeni międzykręgowych i brzeżną osteofitozę, a grupę drugą stanowili chorzy, u których obraz radiologiczny odpowiadał spondylo-arłhrosis cervicalis.

W grupie 1 było 53 chorych, w tym 25 mężczyzn i 28 kobiet. Jednopoziomowe zwężenie krążka międzykręgowego z odczynem zwyrodnieniowym stwierdziliśmy u 15 mężczyzn i 22 kobiet, podczas gdy zwężenie dwu lub więcej poziomowe stwierdziliśmy u 10 mężczyzn i 6 kobiet. Obraz kliniczny w całej tej grupie przedstawiał się następująco: w 22 przypadkach stwierdziliśmy zespół korze-niowo-bólowy, w 10 — napady migreny szyjnej, w 5 — objawy zaburzenia krążenia kręgowo-podstawowego i u 2 zespół mielopatii szyjnej. W 14 przypadkach stwierdziliśmy zespoły mieszane.

W drugiej grupie było 49 chorych w tym 23 mężczyzn i 26 kobiet. Obraz kliniczny tej grupy przedstawiał się następująco: w 30 przypadkach stwierdzono zespoły korzeniowo-bólowe, w 4 — migrenę szyjną, w 2 — zaburzenia krążenia kręgowo-podstawowego i w 13 zespoły mieszane. W całym materiale klinicznym w 62 przypadkach waga chorych była prawidłowa, a w 40 pozostałych stwierdzono otyłość w granicach 30—40% wagi należnej. W 13 przypadkach całej tej grupy 102 chorych istniały dodatkowo wady rozwojowe w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa. Pracowników fizycznych ogółem było 73 (72%), umysłowych 29 (28%).

OMÓWIENIE

Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że w każdej grupie występują cztery zespoły objawów klinicznych, z tym że w grupie dyskopatii dodatkowo stwierdza się zespól mielopatii szyjnej, którego nie obserwowaliśmy w grupie zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających. Najczęściej spotykanym obrazem klinicznym w całej grupie 102 chorych był zespół bólowokorzeniowy, który występował prawie w 51% przypadków, zespół mieszanych objawów klinicznych występował w 17%, zespół migreny szyjnej w 14%, niewydolność krążenia krę-gowo-podstawnego w 7% i w 2% zespoły mielopatii szyjnej. Ponieważ w materiale analizowanym dominowały kobiety i równocześnie pracownicy fizyczni, wnosić należy, że występujące zespoły kliniczne zdecydowanie częściej dotyczą kobiet pracujących fizycznie. W 80% przypadkach chorzy byli w przedziale wieku od 41 do 60 lat. Jak wiadomo (3), wyraźne zmiany w odcinku L—S wsteczne powstają w IV dekadzie życia, utrzymują się one w V dekadzie, a w VI ustępują na korzyść odczynów naprawczych, co wiąże się z mniejszym nadużywaniem czynności kręgosłupa. Wydaje się, że ten sam mechanizm procesu chorobowego dotyczy również szyjnego odcinka kręgosłupa. Brain (cyt. za 1) podaje, że nieliczne tylko osoby osiągnąwszy 50 rok życia, nie mają żadnych zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa szyjnego.

Można przyjąć, że te zmiany w obrębie kręgosłupa szyjnego są wyrazem procesu fizjologicznego starzenia się, który przyspiesza ciężka praca fizyczna. Należy, naszym zdaniem, zwrócić baczniejszą uwagę na związek przyczynowy zgłaszanych dolegliwości ze zmianami przyczynowymi, obiektywnie potwierdzających się przy badaniu radiologicznym szyjnego odcinka kręgosłupa. Zwracają na to uwagę również inni autorzy (2).


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Aztekowie czas trwania i rozwoju to okres od XIII wieku do początków XVI wieku. Najważniejszym ośrod
Slajd17 Droga krytyczna czas trwania czynności rozpoczynającej się zdarzeniem i, a kończącej się zda
Kurs Czas trwania Rok kształcenia Forma zaliczenia Kurs wprowadzający do specjalizacji 2
Obraz (90) jemy czas, obliczamy bo-c cały czas trwania bada-za się do czasu badania), każdej tablicy
Cel szkoleniowy Tytuł gry Strona Czas trwania (w min.) Otwarcie się Ja i mój
22 11 09 (23) Cz>nniki czasowe określają czas trwania zajęć, zalczm min od rodzaju dysfunkcj
DSC00181 Patogeneza:zakażanie następuje drogą tylko por o* Okres Inkubacji 12 - 24 godziny Czas trwa
Badania materiałów dielektrycznych 4 157 lektryku. Czas trwania stanu nieustalonego zależy od rodzaj
strona (194) Czas trwania modułu nazywa się także szerokością modułu (tmocj). Moduły wywołuje się w
O SZKOŁA UCZĄCA SIĘStudia Podyplomowe Liderów Oświaty Czas trwania Studia rozpoczynają się w marcu
%Terminy i czas trwania egzaminówEGZAMIN ROZPOCZYNA SIĘ O GODZINIE 9.00 TERMIN EGZAMIN CZAS 12
DSC01166 (5) Czas trwania zabiegu jest uzależniony od wielu czynników (patrz str. 35). Czynności po
DSCN8646 Czas trwania choroby Krótkotrwałe naruszenie sprawności-leczy się, nie korzysta ze świadcze
P3200007 101 Aktywność potnłwca wstrząsem. Niepamięcią objęty jest czas od kilku sekund do kilkunast

więcej podobnych podstron