0201

0201



Natężenie fali kulistej zmniejsza się odwrotnie proporcjonalnie z kwadratem odległości r od źródła, a ciśnienie — odwrotnie proporcjonalnie do tej odległości:

A = 1    =

h r\ ’ p2 r1

W ośrodku nie absorbującym energii natężenie fali płaskiej nie zmienia się z odległością od źródła. Natomiast przy uwzględnieniu absorpcji w warstwie o grubości d natężenie fali /„ zmniejszy się do

/ = /0 e-*'    11.18

współczynnik absorpcji « zależy od rodzaju ośrodka i od częstotliwości, przy czym jest a ~ w2.

11.4. Cechy dźwięku — fizyczne i psychologiczne

Dźwięk można rozpatrywać w aspekcie fizycznym, wtedy oznacza on falę akustyczną wywołującą zjawisko słuchowe, względnie w aspekcie psychologicznym znacząc wrażenie słuchowe wywołane przez tę falę. W związku z tym rozróżnia się cechy dźwięku fizyczne (obiektywne): częstotliwość, natężenie, strukturę widmową, oraz psychologiczne (subiektywne): wysokość, głośność, barwa dźwięku.

Dźwięki dzieli się na: dźwięki proste — tony, odpowiada im drganie harmoniczne proste; dźwięki złożone o drganiach złożonych, oraz szumy o widmie ciągłym (szum biały) albo ciągłym w pewnych pasmach częstotliwości (szum barwny). Tym stanom fizycznym dźwięku odpowiadają zależne od nich wrażenia słuchowe, psychologiczne. Wysokość dźwięku. Wysokość dźwięku związana jest głównie z częstotliwością; wyższej częstotliwości odpowiada dźwięk wyższy i na odwrót częstotliwości niższej — dźwięk niższy. Zakres słyszalnych częstotliwości dla ucha ludzkiego rozciąga się od 16 Hz do 20000 Hz. Drgania o częstotliwości niższej od 16 Hz — infradźwięki, jak i o częstotliwości wyższej od 20000 Hz — ultradźwięki — nie są słyszane przez ucho ludzkie. Istnieją zresztą znaczne różnice osobnicze zakresu słyszalności; zwłaszcza, jeżeli chodzi o górną granicę, ulega ona obniżeniu z wiekiem.

Zdolność ucha rozróżniania częstotliwości, przy częstotliwościach przekraczających w przybliżeniu 600 Hz, wynosi około 0,3%; np. ton o częstotliwości 1000 Hz powinien się zmieniać co najmniej o 3 Hz, żeby zmiana częstotliwości została zauważona. Przy częstotliwościach mniejszych, a więc przy tonach niższych, zdolność rozróżniania częstotliwości jest mniejsza i w znacznym stopniu zależy jeszcze od natężenia. Dla tonu 50 Hz wynosi z grubsza 1% i zależy od natężenia.

Poziom natężenia dźwięku. Poziom głośności. Głośność. Wrażenie głośności odczuwane przez odbiorcę jest zależne od natężenia dźwięku i od czułości ucha. Ilościowe określenie tej zależności jest niezwykle trudne, ze względu na subiektywny charakter odczucia głośności. Natężenie dźwięku można zmierzyć, natomiast głośność można co najwyżej ocenić jako jakościowo różną w porównaniu z innym dźwiękiem. Stosunkowo łatwo można określić próg słyszalności tj. najmniejsze natężenie dźwięku /„ — zaledwie słyszalne,

208


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
71080 kscan64 ku i odwrotnie proporcjonalne do odległości od źródła ładunku. Pole to jest osłabione
Waga zmniejsza się wraz ze wzrostem odległości od interpolowanych punktów. Większe wartości parametr
DSCN1449 poziomu natężenia, związek staje się odwrotnie proporcjonalny. Ta krzywoliniowa (dzwonowa)
egzamin (9) Ł bardocj wncsła w kawałku o mttłq)u»J masie, E. imnśejszyła się odwrotnie proporcjonaln
Re exposure of DSC03346 Italii groziło zmniejszenie się zaludnienia. Cesarze z dynastii Antoninów od
Twierdzenie 2 Gdy produkcyjność przeciętna zmniejsza się, produkcyjność krańcowa jest mniejsza od
Próbkowa wariancja: s2Podaje „przeciętny" kwadrat odległości od średniej próbkowej:
odpowiednio oznakowany i znajdować się w określonej właściwymi przepisami odległości od budynków. 3.
wm.odzina: Żabowateaba moczarowa Rana arvalis Spotyka się ją nawet w dużych odległościach od
HI sposób, przesuwając je proporcjonalnie do odległości od punktu początkowego. Możemy również
Zadanie 1.Pomiar spadku natężenia światła wraz ze wzrostem odległości od źródła. ■
56786 strona (468) Ryc. 3-2. Prawo odwrotności kwadratów. Natężenie promieniowania jest odwrotnie pr

więcej podobnych podstron