024 025

024 025



nlkom wraz / obowiązkami, uprawnieniami I odpowiedzialno^ lą oraz nie* złudnymi środkami.

0    Trzeci to ustalenie organizacji firmy z jej strukturą oraz szczegółowymi rozwiązaniami w komórkach organizacyjnych oraz zespołach zadaniowych. Organizacja powinna wyraźnie określać zasoby, czyli wejścia do systemu organizacji, oraz wyjścia, czyli produkty. Organizacja musi być skorelowana z odpowiednio dobranym zarządzaniem.

Projektowanie organizacji i zarządzania, a także ich usprawnianie powinno się dokonywać w każdym z zakresów oddzielnie. Po uzyskaniu zadowalających rezultatów należy skoordynować wyniki i ustalenia ze wszystkich trzech zakresów w jedną całość, sprawnie funkcjonującą i odpowiadającą na różne zmienne warunki i wymagania, oraz dokonać niezbędnych modyfikacji dostosowawczych. Powinny one obejmować zarówno wejście do systemu, a zatem unowocześnianie technologii wytwórczych, jak i wyjścia z systemu, czyli zmiany w produktach, ich dystrybucji, eksploatacji, a nawet wycofywanie z rynku i eksploatacji. No i oczywiście sam system.

Projektowanie i usprawnianie organizacji i zarządzania jest procesem ciągłym. Wymaga stałych modyfikacji i korekt. Firma musi elastycznie reagować na zmiany zachodzące wewnątrz i w otoczeniu. Kryzys w organizacji lub kryzys organizacji jest zjawiskiem, którego kierownictwo firmy nie przewidziało kilka lat wcześniej.

Podstawą postępowania, a zarazem jedną z zasadniczych technik menedżerskich

1    konsultingowych, jest wypracowanie misji firmy. Ustala ona generalny kierunek działania. Jest następnie uszczegółowiona i dopracowana przez cele oraz zadania. Gdy przywódcy określą, CO należy robić, wówczas menedżerowie będą wiedzieli, JAK to zrobić. Misja może być zapisana w sposób mniej lub bardziej sformalizowany (z różnym stopniem szczegółowości). Dobrze sformułowana misja wzmacnia siłę bieżącą firmy, a jednocześnie przygotowuje ją do działania w przyszłości.

2.1.

Rola misji w kierunkowaniu działań

Istotą misji jest syntetyczny sposób prezentacji tego, co pragnie się osiągnąć. Przy-K*tc rozstrzygnięcie w zakresie kierunków funkcjonowania firmy przez określenie misji ma wielostronne reperkusje. Pozwala przejść do umiejętnego zorganizowania odpowiednich działań. Pokazuje oczekiwane efekty finansowo-ekonomiczne oraz społeczne. Potwierdza przeświadczenie kierownictwa, a także podwładnych, że podąża się we właściwym kierunku. Jednocześnie zarządzający mogą stale weryfikować bieżącą działalność firmy: stwierdzać, czy firma się rozwija, c zy jej rozwój jest zgodny z wymaganiami środowiska oraz rynku w dłuższym okresie.

[7 Działanie lwy wyhi/nlr <>kredlonego celu czy misji to nie tylko strata czarni, 5 ale równic/ znai ziic szkody dla firmy l otoczenia. Jeżeli wiesz, co chcesz -łatwiej to osiągniesz". Bez jasnego formułowania, zapisania i analizy celów nie można mówić o ich realizacji.

U*wis Caroll w „Przygodach Alicji w Krainie Czarów; o tym, co Alicja odkryła jx> drugiej stronie lustra”, przytacza interesującą rozmowę:

-    Czy mógłbyś mi łaskawie powiedzieć, w którą stronę mam pójść- spytała Alicja

-    Zależy to w dużym stopniu od tego, w którą stronę zechcesz pójść - powiedział kot

-    Nie zależy mi na tym, w którą... - powiedziała Alicja.

-    Więc nie ma znaczenia, w którą stronę pójdziesz- powiedział kot.

Powszechnie uważa się, że misja jest najlepszym sposobem wyrażania kierunku działania, jako opis tego, co trzeba osiągnąć. Odpowiada także potocznym wy obrażeniom i przeświadczeniom o ukierunkowaniu działań, a zatem może być łatwiej przyswojona przez psychikę nie tylko zarządzających, ale także - co vs.«/ niejsze - podwładnych. Łatwiej także przemawia do klientów.

Określenie misji firmy jest pierwszym etapem planowania strategicznego przed siębiorstwa, na które składa się: zdefiniowanie misji, wyodrębnienie strategicznych obszarów działania, analiza i ocena strategicznych sektorów działania oraz okre ślenie nowych sektorów, w które należy inwestować.

Proces formułowania misji zmusza kierowników jednostek organizacyjnych do określenia elementów stojących u podstaw ich działalności. Misja klaruje generalny kierunek działania firmy oraz ułatwia kierownictwu i pracownikom uchwycenie zasad niczych elementów tworzących przewagę konkurencyjną firmy na rynku w długim okresie. Jest również środkiem komunikacji wewnątrz firmy i na zewnątrz. Ułatwia przekazanie celów firmy pracownikom, akcjonariuszom, dostawcom, klientom.

2.2.

Misja

Misja (łac.), to posłanie, ważne i odpowiedzialne zadanie do spełnienia. Pojęcie misji w teorii i praktyce organizacji i zarządzania używane jest od niedawna. Wprawa dzono je w celu podniesienia efektywności gospodarowania w przedsiębiorstwie, choć może być z powodzeniem zastosowane w administracji i w innych łnstytu cjach. Misja to najbardziej syntetyczna prezentacja kierunku działań, punkt na horyzoncie potrzeb, na który trzeba odpowiedzieć przez właściwie ukierunkowanie dziu łań i integrację wewnątrz organizacji. Misja jest pojęciem nadrzędnym w stosunku do filozofii czy strategii firmy. Jest też czymś bardziej konkretnym od wizji.

[7 Misja jest zestawem wartości akcentujących specyficzną rolę danej organizacji 5 w otoczeniu i uzasadniających jej istnienie. Konkretyzuje pomysł na firmę i tworzy jej osobowość. Powinna odpowiadać na pytania: jaki jest powód Istnienia firmy, główny jej cel i zbiór klientów oraz jakie ich potrzeby zaspokaja.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
3str ■zlU Obowiązek pasuuinni* odpowiednich uprawnicrt "
skanuj0015 (30) — 113 — ZARYS WIEDZY O TURYSTYCE i szczegółowego zakresu obowiązków i uprawnień spec
PwTiR075 148 Rozdział 6 tego rozdziału rozporządzenia dotyczącego obowiązków i uprawnień specjalisty
IMG813 (648 x?2) . . rozporządzenia dotyczącego obowiązków . uprawnień specjalj. ,eg° ^nrlanizacii r
skan 8 E/ Odpowiedzi A i C lą prawidłowa Qj. Wchłanianie witaminy Bu odbywa sif w: Al dwunastnicy&nb
ODPOWIEDZIALNOŚĆ SŁUŻBOWA Za nie wywiązanie się z powierzonych obowiązków i przyjętych przez
Geotechnika) 12 djo i dw - średnice ziam hib cząstek, których wraz z mniejszym jest odpowiednio 60
pamparampampam (4) 2) zestawu woltomierzy i regulowanych wyjść napięciowych wraz z przełącznikami. W
•    Nazwa stanowiska (zawiera informacje o obowiązkach, uprawnieniach usytuowan
Scan10147 Odpowiedzi: la, 2-5d, 6-10a, lid, 12a, 13b, 14b, 15a, lód, 17a, 18c, 19b, 20d, 21-27c, 28b
SL746122 27. W zwężającym się sztywnym pi/cwnd/.lc wraz. m zmnlłji/łfiiwn po la przekroju przewodu p

więcej podobnych podstron