04 32

04 32



PORADY


33


PRZETWARZANIE SYGNAŁU WIDEO BEZ TAJEMNIC


b)



W pierwszej części artykułu opisano różne metody usuwania przeplotu w obrazie. W tej części prezentujemy sposoby przetwarzania materiału filmowego - filmu kinowego i wideo - realizowanego z różnymi szybkościami i metody redukcji szumów, aby jakość obrazu była najlepsza.

Klatkowanie filmu oraz rozpoznawanie wideo/film

Filmy kinowe są nagrywane z szybkością 24 klatek na sekundę. Gdy film jest przenoszony na ptyty DVD lub emitowany w telewizji, 24 klatki muszą zostać zamienione na 60 (NTSC) lub 50 (PAL) półobrazów z przeplotem. Rozważmy cztery klatki filmu: A, B, C, oraz D. Pierwszy krok polega na przetworzeniu tych czterech klatek na osiem półobrazów. W ten sposób, 24 klatki na sekundę zostają zastąpione przez 48 półobrazów na sekundę. Następnie, aby uwzględnić największą częstotliwość wyświetlania obrazu w standardzie NTSC (w przybliżeniu 30 klatek lub 60 półobrazów z przeplotem w ciągu sekundy), trzeba powielić pewne półobrazy. W tym celu, po co drugiej klatce

Rys. 7. Klatkowanie 2:3

(2)

wstawia się dodatkowy półobraz. Oznacza to, że są zapisywane oba półobrazy klatki A (A-nieparzysty, A-parzysty) oraz trzy półobrazy klatki B (B-nieparzysty, B-parzysty, B-nieparzysty). Cykl ten jest powtarzany dla klatek C i D. Jest to konwersja klatek 2:3, ponieważ po dwóch półobrazach jednej klatki są wyświetlane 3 półobrazy następnej klatki (rys. 7).

Gdy ta sekwencja jest odtwarzana na wyświetlaczu ze skanowaniem progresywnym, można zastosować te same co wcześniej metody usuwania przeplotu (bez uwzględniania ruchu, z uwzględnianiem ruchu, itp.). Można też idealnie odtworzyć klatki źródłowe nie tracąc żadnych informacji. W odróżnieniu od materiału wideo z przeplotem, gdzie dwa półobrazy są rejestrowane z niewielkim opóźnieniem, klatka filmu jest rejestrowana w całości, a następnie dzielona na półobrazy.

Materiały mieszane wideo/film

Czasami dalsze prace związane z montażem i postprodukcją wykonuje się na filmie przetworzonym na nośnik elektroniczny. W ten sposób dodaje się napisy dialogowe, efekty przejścia, itp. W takich sytuacjach bezpośrednie odtworzenie pełnych klatek prowadzi do pojawienia się poszarpanych krawędzi, ponieważ niektóre fragmenty materiału lepiej jest przetworzyć standardową metodą usuwania przeplotu, natomiast inne będą wyglądać lepiej po zrekonstruowaniu klatek źródłowych. Podobnie jak w przypadku standardowego usuwania przeplotu, można stosować różne metody przetwarzania materiałów mieszanych. Jeżeli procesor interpretuje materiał jako film, to we fragmentach zapisanych jako wideo pojawią się postrzępione krawędzie. Gdy natomiast procesor interpretuje materiał jako wideo, fragmenty filmowe będą wyświetlane z rozdzielczością zmniejszoną o połowę. Niektóre procesory analizują, czy materiał zawiera więcej fragmentów filmowych, czy też wideo i wybierają metodę przynoszącą więcej korzyści. Zazwyczaj większą część stanowi materiał filmowy, dlatego pojawiają się postrzępione krawędzie (rys. 8). Inne procesory obrazu są projektowane z myślą, że takie zniekształcenia nie mogą być nigdy widoczne i dlatego, we wszystkich przypadkach stosują metody

MK1MH

Rys. 8. Materiał mieszany (a) i materiał finalny przetworzony przez procesor HQV np. przy wykorzystaniu analizy pikseli i filtru „przekątnego" (b)

usuwania przeplotu - kosztem dwukrotnego zmniejszenia rozdzielczości. Procesor HQV przy wszystkich operacjach analizuje poszczególne piksele obrazu, dzięki temu może dla materiałów filmowych stosować metodę wykrywania sekwencji klatek, a dla materiałów wideo algorytm adaptacyjnego usuwania przeplotu z analizą ruchu na poziomie pikseli.

Inne sekwencje klatek

Zaleta zastosowanego w procesorze HQV usuwania przeplotu z analizowaniem pojedynczych pikseli staje się jeszcze wyraźniejsza podczas przetwarzania materiałów z innymi sekwencjami klatek. Filmy nagrywane z prędkością 24 klatek na sekundę i związane z nimi klatkowanie 2:3 to najczęściej spotykany format nagrań, ale nie jedyny. Czasami, aby uzyskać więcej miejsca na reklamy, stacje telewizyjne przyspieszają filmy i audycje telewizyjne usuwając co dwunasty półobraz. Takie przyspieszenie jest zazwyczaj niezauważalne dla przeciętnego widza, jednak taki sposób nadawania sygnału skutkuje nietypowymi sekwencjami klatek, takimi jak np. 3:2:3:2:2. Większość procesorów nie rozpoznaje takiej sekwencji, wskutek czego jest tracona połowa rozdzielczości.

32:3:2:2

2:2

documentary

2:3:32

dv/hdvcam

mwiesontY

2.3

8:7

anime

film

cc

6:4

animation

D.O

animabon

2:2:2:4

dv/hdvcam

Rys. 9. Różne sekwencje klatek w materiale źródłowym

Radioelektronik Audio-HiFi-Video 4/2009


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG?32 (3) 206 studium iii. cut i rmuil rzyl sytuację częściowo wymagającą opisania w kategoriach pr
Image 04 Przydatne porady Nie używać telefonów komórkowych w pobliżu naszego urządzenia ani nawet w
Właściwości systemów przetwarzania sygnałów 1.    Systemy z pamięcią i bez
generator przetwarza sygnał sinusoidalny Generator wytwarza sygnał sinusoidalny o częstotliwości f=6

więcej podobnych podstron