10341734…3082638038687303825955589926151 n

10341734…3082638038687303825955589926151 n



7.5.5. Zasada klauzuli

W sytuacjach codziennych dźwięki docieraji|cc do nas z danego źródła mogą być w pewnych odcinkach czasu zaburzone przez inne dźwięki. W przypadku obecności

dźwięku zaburzającego informacja sensoryczna dotycząca kontynuacji dźwięku za-burzonego może być niedostępna. W tych warunkach zaburzony dźwięk jest mimo wszystko słyszany jako ciągły. Psycholodzy z grupy CJeslalt nazwali ten proces klauzuli].

Liiboratoryjnym przykÅ‚adem lego zjawiska jest elekt ciÄ…gÅ‚oÅ›ci opisany w podrozdziale 3.(>.‘>. Kiedy dźwiÄ™ki A i B ss| wkjczanc na przemiitn i dźwiÄ™k U ma wiÄ™ksze niitężcnic, wtedy dźwiÄ™k A może być sÅ‚yszany jako ciÄ…gÅ‚y pomimo tego, że w rzeczywistoÅ›ci jest przerywany. DźwiÄ™ki te wcale nie muszÄ… być stale w eziisie. JeÅ›li np. dźwiÄ™k B jest szumem, a A tonem o wzrastajÄ…cej Å‚agodnie czÄ™stotliwoÅ›ci, to narasta-nie to jest sÅ‚yszane jako ci;|gla zmiana czÄ™stotliwoÅ›ci nawel wtedy, gdy pewne jego fragmenty s;j nieobecne. Warto jednak zauważyć, że aby laka sytuacja zaistniaÅ‚a, przerwy w sygnale o narastajÄ…cej czÄ™stotliwoÅ›ci muszÄ… być wypeÅ‚nione szumem i szum ten musi. być potencjalnym maskerem tonu (jeÅ›li prezentowane s;j jednoczeÅ›nie). W przypadku braku odcinków szumu sÅ‚yszane s:| wyraźnie dyskretne skoki czÄ™stotliwoÅ›ci.

l-lekt ciÄ…gÅ‚oÅ›ci wystÄ™puje także dla bodźców mowy pr/.eh|czanych na przemian z szumem. DźwiÄ™ki mowy brzmiÄ… ochryple, gdy interwaÅ‚y ciszy zawarte w mowie nie sÄ… wypeÅ‚nione szumem. Jednak gdy w tych przerwach czasowych obecny jest szum wówczas dźwiÄ™ki mowy brzmi;) w sposób ei;|gly i hardziej naturalny (Miller i Lickli-der, 1950). Dla mowy Å‚Ä…czonej, o Å›redniej czÄ™stotliwoÅ›ci przeÅ‚Ä…czania z szumem obecność szumu w przerwach czasowych powoduje wzrost zrozumiaÅ‚oÅ›ci inowy (Dirks i Bowor, 1970). Może siÄ™ tak dziać dlatego, że nagle wyÅ‚Ä…czenie mowy Wytwarza jicwicn mylÄ…cy czynnik uniemożliwiajÄ…cy roz|>oznanic prezentowanego dźwiÄ™ku mowy (rozdziaÅ‚ X). WypeÅ‚niajÄ…cy szum może maskować ten mylÄ…cy czynnik.

/. podanych przykÅ‚adów jasno wynika, że percepcyjne wy|x-Å‚iiienic brakujÄ…cych dźwiÄ™ków nie jest dokonywane wyÅ‚Ä…cznie na podstawie zawartoÅ›ci fali akustycznej. PewnÄ… rolÄ™ musi tu odgrywać nasze doÅ›wiadczenie zwiÄ…zane z dźwiÄ™kami mowy, muzyki oraz z innymi bodźcami. Ponadto wpÅ‚yw otaczajÄ…cych dźwiÄ™ków stanowiÄ…cych pewien kontekst jest również w lej sytuacji oczywisty. Zauważmy jednak, żc percep-cyjne wypeÅ‚nienie pojawia siÄ™ tylko wówczas, kiedy jedno źródÅ‚o jest percypowane tak, jakby maskowaÅ‚o lub „zamykaÅ‚o" inne. Takie wrażenie musi wynikać z fÄ…ktu, że zamkniÄ™ty dźwiÄ™k byÅ‚ maskowany. Dlatego leż jeÅ›li przerwa czasowa nie jest wypeÅ‚niona przez szum lub inny dźwiÄ™k, to perecpcyjna klauzula nie pojawia siÄ™ i sÅ‚yszana jest przerwa czasowa.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
86 Franciszek Machnik emitowanego dźwięku Jest proporcjonalna do wartości mierzonej.Pomiary mogą się
#7 2S Różnice w. zasic docierania sygnałów - do dwojga uszu stanowią podstawę lokalizacji dźwięków (
P1000116 Zasada pomiarów sytuacyjnych metodami: ortogonalną, biegunową i wcięć wraz ze sposobem zapi
5604404566614219508292609417 n i - iKJmc h bcrsvarUłłB "AU mit dźwiękowi docierająca do ucha p
34 M. Kaliski i in. i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństw
PZK016 16 PSYCHOLOGIA ZACHOWAŃ KONSUMENCKICH spostrzegania reklam. Przecież codziennie docierają do
obraz1 10 Rytuały jednostki w sytuacjach codziennych, wywołanych przymusem powtarzania czynności or
365 dni twórczej zabawy (190) w tej zatarte uczestnicy próbują imitować (tyfco głosem) dobrze znane
U01 przygotowuje proste wypowiedzi pisemne dotyczÄ…ce sytuacji codziennych i rutynowych, np. .kr
W codziennym życiu najczęściej mamy do czynienia z sytuacjami, gdzie informacje przekazywane są wiel
w sytuacjach codziennych wymagajÄ…cych takich umiejÄ™tnoÅ›ci. •    Mierzy i zapisuje wyn
HPIM1282 W pewnych sytuacjach zmiany ciśnienia powietrza mogą być wywołane wyłącznie
zzzzzzzzzzzz Ovj3tuj Q owo o ^cc. do f0t»vO&fAę Lcfriurynct^ca, Kaa J. Mj płhUpOuCLkll ftYlćO rn

więcej podobnych podstron