107 [1600x1200]

107 [1600x1200]



; Q Zagrożenia różnorodności biologicznej m

Krzyżodziób świerkowy odżywia się nasionami, które znajduję się w szyszkach świerka. Jego występowanie zależy więc od istnienia tych drzew iglastych.


biedząc, że każda, nawet najmniejsza miana w środowisku prowadzi do zaburzenia jego równowagi, zgodzisz się za pewno ze stwierdzeniem, że otaczającą Zię przyrodę należy chronić. Niestety wielu radzi, dążąc do zaspokojenia swoich potrzeb, niszczy środowisko, w którym żyje.

Warunkiem trwania ekosystemu w niezmienionej postaci jest zachowanie jego różnorodności biologicznej. Każdy z zamieszkujących go gatunków zajmuje bowiem skreślone miejsce w sieci różnorodnych zależności. Gatunek może przetrwać w środowisku, gdy jego liczebność jest odpowiednio wysoka. Jeśli żyje tylko jedna lub kilka populacji danego gatunku o malej liczebności, jest on zagrożony wyginięciem. Przyczyną takiego stanu może być zmiana klimatu, pojawienie się nowej choroby lub konkurencyjnych gatunków, a także działalność człowieka. Wymarcie, czyli śmierć wszystkich przedstawicieli gatunku, jest nieodwracalną stratą dla ekosystemu i wpływa na jego funkcjonowanie.

Czy wiesz, że...

Przypuszcza się, że do lej pory opisano około 1,5 min. czyli niespełna 1% gatunków żyjących na ziemi. Szacunkowe prognozy przyrodników przewidują, że do roku 2015 może wyginać około 350 tysięcy gatunków.

■ Spadek różnorodności biologicznej

Zmniejszanie się liczby gatunków w ekosystemie, czyli spadek różnorodności biologicznej, prowadzi do nieodwracalnych zmian, a nawet do zniszczenia biocenozy. Najłatwiej zaobserwować to na przykładzie mutualizmu - wymarcie jednego gatunku skazuje również drugi na zagładę. Na przykład nasiona storczyków wykiet-kują tylko w obecności określonego gatunku grzyba. Jego wymarcie spowodowałoby, że storczyki również by wyginęły.

Pod wpływem różnych czynników, między innymi konkurencji, niektóre gatunki są wypierane ze środowiska i wymierają. Ich nisze ekologiczne zajmują inne, lepiej przystosowane do panujących warunków. Jest to proces naturalny, zachodzący nieustannie. Jeśli jednak nagle wyginie wiele gatunków, mamy do czynienia z masowym wymieraniem. Część łańcuchów pokarmowych ulega wtedy zerwaniu, a całe sieci pokarmowe - zakłóceniu. Powoduje to zachwianie równowagi biologicznej. Na przykład wyginięcie drapieżników sprawiłoby, że roślinożercy nie napotykaliby naturalnych wrogów. Wzrost ich liczebności spowodowałby ogromne spustoszenia w roślinności. W konsekwencji las przestałby być środowiskiem życia wielu organizmów. Podobnie niekontrolowany rozwój glonów, spowodowany na przykład zanieczyszczeniem wód, prowadzi do zamierania życia w stawie.

107


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
106 [1600x1200] D Zagrożenia różnorodności biologicznej B W obronie różnorodności biologicznej 
111 [1600x1200] 0 W obronie różnorodności biologicznej m W radiu i w telewizji wiele mówi się o zagr
ZAGROŻENIA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ 1.    Wymień dwie podstawowe przyczyny
ZAGROŻENIA różnorodności biologicznej Wygin/faejednego gatunku może mieć poważne konsekwencje dla
IMG&29 ■■II Do bezpośrednich zagrożeń różnorodności biologicznej w rolnictwie można zaliczyć:I -
25 11 1041 Masa ciała Po urodzeniu ok. 107 g (90-130g) Po 18 dniach zaczyna odżywiać się
109 [1600x1200] V Ochrona przyrody ■ Zagrożenia ekosystemów Najniebezpieczniejsza dla różnorodności
IMG&28 Zagrożenia bioróżnorodności Zmniejszenie różnorodności biologicznej przyrody prowadzi m.in.
10 [1600x1200] Różnorodność biologiczna Przyglądnąć się uważnie na przykład niewielkiemu fragmentowi
Różnorodność biologiczna na obszarach wiejskich i jej zagrożenia Konwencja o różnorodności
12 [1600x1200] I. Mechanizmy dziedziczenia ■ Czynniki kształtujące różnorodność biologiczną Wsz
33 [1600x1200] Podsumowanie Rozdział I Mechanizmy dziedziczenia ■    Różnorodność bio
skanuj0031 (91) 6.3. Różnorodność biologiczna Polski na tle Europy odległości od miast, zwłaszcza na
d) Modele sukcesji W. 10. Różnorodność biologiczna. Równowaga biocenotyczna. Różnorodność

więcej podobnych podstron