1 (79) 3

1 (79) 3



31. F. Garland (A. Szklarski): Tomek w tarapatach

W latach pięćdziesiątych w omawianej tli odmianie gatunkowej nadal przeważały — podobnie jak w pierwszym okresie powojennym — tematy krajoznawczo-przyrodnicze. Wykorzystywano na ogół stare schematy charakterystyczne dla tradycyjnej beletrystyki podróżniczo-przygodowej.

W niektórych książkach podróżniczo-przygodowych obserwujemy już stopniową ewolucję form literackich w kierunku struktur wspomnieniowych i reportażowych. Tendencje te rozwiną się w pełni w tym typie prozy w latach późniejszych.

W latach sześćdziesiątych w prozie podróżniczo-przygodowej, podobnie jak w innych odmianach beletrystyki „młodzieżowej”, zajdą ewidentne zmiany. Mało atrakcyjne i utrzymane w stylu tradycyjnym opowieści krajoznawcze będą pojawiać się nader rzadko. W omawiańym nurcie beletrystyki rozszerzeniu ulegnie tematyka, będą się pojawiać ciekawsze kreacje bohaterów i atrakcyjniej konstruowane wątki fabularne. Zacznie się wreszcie wykorzystywać wypowiedzi znamienne dla reportażu o charakterze paraliterac-kim, dziennikarską relację faktów oraz autentyczne dokumenty informujące o życiu innych narodów w egzotycznych krajach.

POD ZNAKIEM KLASYCZNYCH WZORÓW POWIEŚCI PODRÓŻNICZO-PRZYGODOWYCH

We współczesnej prozie podróżniczo-przygodowej na plan pierwszy wysuwają się pozycje mające swój rodowód w klasycznych utworach tej odmiany gatunkowej — a więc w książkach Defoe, Coopera, Maya, Stevensona, Mayne Reida, Sienkiewicza.

Klasyczne wątki podróżniczo-awanturnicze, myśliwskie, korsarskie, trapersko-indiańskie powielane są tu w różnym stopniu. Na ogól jednak cechami znamiennymi dla tego nurtu beletrystyki są: egzotyczna sceneria, w której rozgrywa się akcja, sposób konstrukcji fabuły obfitującej w elementy walki, w niezwykłe przygody, w których raz po raz narażone jest życie bohatera. Należy jednak zaznaczyć, iż mimo wielu zapożyczeń klasycznych autorzy tych powieści troszczą się zarazem o współczesne kryteria moralne w ocenie bohaterów, o właściwy sens polityczny i społeczny podejmowanej problematyki — słowem o nowe oświetlenie starych spraw. W tym między innymi należy upatrywać współczesnej wymowy wychowawczej tego nurtu prozy.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0548 98 Rozdział 3 Strategie rozwoju przedsieni rozwoju przedsiębiorstwa12. W latach pięćdzies
13427 M1998 Rosyjski samochód osobowo - terenowyGAZ-69 M Gaz-69 został skostruowamy w latach pięćd
IMG 1410022651 Politechnika Wrocławska JAKOŚĆ A KOSZTY Jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego s
WSTĘP W wyniku badań przeprowadzonych przez Zofię Topińską w latach pięćdziesiątych, do treści
Powstanie Unii Europejskiej. Po tak owocnych latach pięćdziesiątych procesy integracyjne zostały nie
Kanban - opracowana w latach pięćdziesiątych w Japonii metoda sterowania produkcją. Słowo Kanban w w
43132 Obraz9 (23) 352 MOWY EDEM sprawami, istniała w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w rz
01 4 Wstęp1. Wstęp W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych rozpoczęła się automatyzacja
78 79 (31) La, la, la, la, la, »■ ■ Jajka Czubatka da. La, la, la, Jajka Czubatka da... Gosposia już
1 (106) 212 Proza o tematyce przyrodniczej * W latach pięćdziesiątych ten typ beletrystyki nie był p
36 Mistrz ciętej riposty13. Królowa dniaĆwiczenie spontaniczności W latach pięćdziesiątych i na

więcej podobnych podstron