201030Image0040

201030Image0040



ZA/iy* CHEMII KOSMETYCZNEJ

W preparatach przeciwłupieżowych występuje zarówno sama rezorcyna, jak i jej mono-octan (Eurcsol. acctylresorcinol) - rycina 95.

Rezorcyna jest ciałem stałym, rozpuszczalnym w wodzie i etanolu, a jej roztwory działają przcciwhaktcryjnic, kcrutolitycznic. przeciwłojotokowo i przeciwświądowo. W artykułach przeciwłupieżowych oraz środkach na porost włosów występuje ona w stężeniu 0,5-1%. Wadą rezorcyny jest jej drażniący wpływ na skórę oraz możliwość wchłaniania się przez powłoki ciała. Ponadto obecność rezorcyny w artykułach do pielęgnacji włosów może być przyczyną ich ściemnienia.

Właściwości i zastosowanie podobne do rezorcyny ma jej monooctan (ryc. 95). który jest olejem łatwo mieszającym się z rozpuszczalnikami organicznymi. Włuściwości dezynfekujące monooctanu rezorcyny są słabe, jednak ester ten stosuje się w preparatach przcciwłu-pieżowych. gdyż działa on również przeciwłojotokowo i humujc wypadanie włosów. Przyjmuje się ponadto, że w porównaniu z samą rezorcyną, w mniejszym stopniu wpływa on na ściemnienie włosów.

Należący do grupy chlorofenoli hcksach loro fen jest związkiem o właściwościach przeciwbakteryjnych i został scharakteryzowany już wcześniej, zarówno podczas omawiania konserwantów (rozdz. 2.1). jak i deodorantów (rozdz. 2.2. ryc. 80).

Jak już wspomniano, w szamponach przeciwłupieżowych jest stosowany również kwas salicylowy (ryc. 40). który ma właściwości antyscptyczne. kcralolitycznc oraz przcciwgrzy-biczc. Budowa chemiczna oraz inne zastosowania kwasu salicylowego w kosmetyce zostały przedstawione wc fragmencie dotyczącym środków konserwujących (rozdz. 2.2).

Starko I |e] związki

W składzie preparatów przeciwłupieżowych często występuje też siurka, której przypisuje się właściwości kcratolityczne, kenitoplastyczne. dezynfekujące oraz przcciwgrzybicze. Ponadto w szamponach przeciwłupieżowych dodatkowo wykorzystuje się jej działanie przeciw łojotokowe. Działanie przeciwłojotokowe opóźnia bowiem przetłuszczanie się włosów i jot istotne szczególnie w przypadku podwyższonej sckrecji gruczołów łojowych skóry głowy, co często towarzyszy łupieżowi. Ze względu na wymienione właściwości biologiczne, w kosmetyce siarka jest nie tylko składnikiem artykułów przeciwłupieżowych, ale występuje również w preparatach stosowanych na nieczystą cerę.

Za skuteczność dziobania preparatów zawierających siarkę odpowiuda, w głównej mierze, właściwy stopień jej rozdrobnienia. W preparatach dermatologicznych 90% siarki ma rozdrobnienie poniżej 20 pm. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sama siarka, nawet w formie molekularnej, nic resorbuje się, ale na powierzchni skóry ulega redukcji do wielosiarczków oraz siarkowodoru, przechodzącego następnie w siarczki. Przyjmuje się, że wielosiarczki rozpuszczają keratynę, usuwając tym sposobem zrogowaccnia naskórka, siarczki natomiast działają zabójczo nu bakterie, grzyby i pasożyty skórne.

W kosmetyce siarka w postaci bardzo miałkiego, lekkiego, bezpostaciowego proszku (siarka strącona) jest doduwana m.in. do pudrów i kremów. W wodach do twarzy, preparatach do kąpieli oraz szamponach używa się natomiast siarki z solubilizatorami. co pozwala na uzyskiwanie klarownych jej roztworów z wodą lub alkoholami.

Podobnie jak w postaci wolnej, również siarka związana organicznie wykazuje działanie przcciwdrobnoustrojowc oraz reguluje aktywność gruczołów łojowych. Wykorzystywaną często w kosmetyce substancją, zawierającą siarkę związaną organicznie, jest ichtiol, spotykany również m.in. pod nazwami Amsubit, Biosulfocos, bilumol, Ichtammol. Lithol. Pis-ciol, Plesocid, Saurol, Thiolin.

Ichtiol, czyli sulfobituminian amonowy, jest produktem sulfonowania, a następnie zobojętniania amoniakiem oleju bitumicznego, bogatego w tiofen oraz jego cr./ł-alkilopochodnc (ryc. 96).


Tiofen (R.R,=H)

Alkilopochodnc tiofenu (R=-(CH2)jCHj. -CH(CHj)2. R,=H: R=H. R,=-(CHj)jCHj)1


Ryc. 96.

Kwasy tiofenosulfonowe, występujące w ichtiolu mają postać soli amonowych, a zawartość siarki związanej organicznie oraz w formie siarczanu amonu wynosi tam 8-10%, przy czym na siarczan amonu przypada około 1,2%. Ichtiol jest wiskozowatym olejem, mieszającym się z wodą, tłuszczami, gliceryną i wazeliną. W szamponach przeciwłupieżowych ichtiol stosuje się ze względu na jego regulujący wpływ na gruczoły łojowe, właściwości an-tyseplyczne oraz zmiękczające naskórek.

Z innych produktów pochodzenia naturalnego, w artykułach przeciwłupieżowych mogą być obecne również smoły, otrzymywane w wyniku suchej destylacji drewna drzew liściastych (brzozy, buku. jałowca) tzw. dziegieć. Przykładowo, dziegieć brzozowy zawiera związki fenolowe (krezole, ksylenolc), pirokatcchinę (pirokatechol). czyli o-dihydroksyben-zen (ryc. 97), oraz jej eter monometylowy (2-mctoksyfenol), zwany gwajakolem (ryc. 97). Wszystkie te związki odznaczają się silnymi właściwościami przeciwbaktcryjnymi. W smołach znajduje się też siarka (2-10%). Taki skład smół sprawia, że ich działanie biologiczne jest wielokierunkowe i obok aktywności antyseptycznej, przcciwświądowej. wysuszającej, kcratolitycznej, keratoplastycznej. wykazują także właściwości przcciwłojotokowc. Smoły nic drażnią przy tym skóry, nawet w przypadku jej stanu zapalnego, chociaż mogą być przyczyną fotoalergii. W kosmetyce smoły najczęściej są składnikami mydeł, wód do włosów czy też szamponów przeciwłupieżowych. Należy podkreślić, że do celów kosmetycznych nie mogą być używane smoły powstające w procesie suchej destylacji węgla, ponieważ mają one zupełnie inny skład chemiczny.

Rozdział 2 67


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
201030Image0044 ZX/t YS CHEMII KOSMETYCZNEJ Mleczan glinu jest adstringcnlem, przede wszystkim, w p
201030Image0050 ZAR VS CHEMII KOSMETYCZNEJ wyjątkowo trwale kompleksy. Z połączeń tego typu, środka
201030Image0006 ZAR YS CHEMII KOSMETYCZNEJ nie wszelkich osiągnięć z dziedziny kosmetyki i kosmctoi
201030Image0013 ZAR YS CHEMII KOSMETYCZNEJ wej, a przykładem rozpuszczalnego w wodzie filtru UV B z
201030Image0019 ZAR YS CHEMII KOSMETYCZNEJ ny na rycinie 29 bywa również używany do celów kosmetycz
201030Image0034 ZAR YS CHEMII KOSMETYCZNEJ nymi, związek ten odszczcpia cząsteczkę dwutlenku siarki
201030Image0048 ZAR Y5 CHEMII KOSMETYCZNE] HO O Kwas izoaskorbowy Ryc. 117. Podobne właściwości i z
201030Image0051 ZAR YS CHEMII KOSMETYCZNEJ ZAR YS CHEMII KOSMETYCZNEJ OH HO OH HO< 1/ lxOH CH3 O
201030Image0070 ZAR YS CHEMII KOSMETYCZNEJo so3- 2 Na* R-(OCH2CH2)^oJI^^yO-m    o R
201030Image0072 ZAR YS CHEMII KOSMETYCZNEJ lub oksyctylowanymi estrami alkilosiarkowymi (ryc. 168),
201030Image0087 Ł4/JKS CHEMII KOSMETYCZNEJ Oksyctylenowanc aminy tłuszczowe (ryc. 223) powstają w r
201030Image0107 ZAR YS CHEMII KOSMETYCZNEJ Poliuronfdy Hydrokoloidy polisacharydowe z grapy poliuro
201030Image0114 ZAR YS CHEMII KOSMETYCZNEJ składu surowca), odznaczające się balsamiczno-słodkim ar
201030Image0118 ZAA YS CHEMII KOSMETYCZNEJ kanału [2-metyloundckanaI (I), 2-mctylo- 10-undekenal (I
201030Image0136 ZAR YS CHEMII KOSMETYCZNEJ tym sposobem produkt ma nazwę handlową Aerosilc. przy cz
201030Image0148 PP* ZARYS CHEMII KOSMETYCZNEJ amid N,N-dietylowy kwasu kaprylowego 20 -  &nbs
201030Image0009 ZARYS CHEMII KOSMETYCZNEJ1.2. Filtry przeciwsłoneczne UV Światło słoneczne obejmuje
201030Image0133 ZARYS CHEMII KOSMETYCZNEJ nonu często wywołują wicie reakcji ubocznych, jak alergie
201030Image0134 Rozdział ffjpPodstawy pudrów kosmetycznych Stosowanie pudrów kosmetycznych ma na ce

więcej podobnych podstron