1tom238

1tom238



478

9. METROLOGIA

478

9. METROLOGIA

a)    t)



Uziemione A, połączone 1-C,2-S,0-A 0

Ciz


Cfz mierzone Cio = 0,C2o=0

Uziemione B, połączone OS, i-C, 2-A 2

Cio


C ie mierzone Cf2~0, CW=0

Uziemione R, połączone OS, 2-C, 1-A

Ciq mierzone Ciz~0, Cjq—0


Rys. 9.11. Wyjaśnienie zasady pomiaru małej pojemności przy użyciu mostka transformatorowego: a) połączeń:-: kondensatora mierzonego z mostkiem; b), c), d) sposoby połączeń zacisków kondensatora badanego przy pomiarze składowych pojemności głównej Cu lub doziemnych <~lfl i C,„; 1,2,0—zaciski kondensatora; A, B, C zaciski mostka Zapis C10, C20, C12 = 0 oznacza symbolicznie, że dana pojemność nie ma wpływu na wynik pomiaru

Do pomiaru pojemności kondensatorów elektrolitycznych oferuje się mierniki zapewniające potrzebną polaryzację napięciem stałym mierzonego kondensatora.

Pomiary tg i) układów izolacyjnych w funkcji wysokiego napięcia wykonuje się za pomocą mostka Scheringa. Do realizacji pomiarów potrzebny jest wzorcowy kondensator wysokiego napięcia, praktycznie bezstratny, o pojemności lOO-r-lOOO pF (zależnie od pojemności obiektu). Napięcie znamionowe kondensatora nie może być mniejsze niz przewidywane napięcie probiercze. Stosuje się kondensatory powietrzne lub napełnione innym gazem, ewentualnie pod ciśnieniem dla wyższych napięć.

In


Ir


Do badania skuteczności zerowania stosuje się mierniki impcdancji zwarciowej albo tylko rezystancji zwarciowej. Działają one na zasadzie pomiaru spadku napięcia w sieci spowodowanego obciążeniem w badanym punkcie zadanym prądem (rys. 9.121. ża pomocą tyrystyrowego łącznika prąd jest włączany na ułamek sekundy, powstałe spadk napięcia (UX — UZR) przy prądzie IR lub (17, — Uzx) przy prądzie Ix, są zapamiętaj następnie otrzymuje się obie składowe Ry i X7 impcdancji zwarciowej oraz wyznacz wypadkową impedancję Zz zgodnie z następującymi zależnościami: n_D,-DZR. v U1 - Uzx 2z = v^

Ze względu na grzanie się opornika R w przyrządzie liczba wykonywanych zwarć w danjfl1 czasie jest ograniczona, np. do 6 w czasie 1 min.

a

L2

L3


Rys. 9.12. Układ do pomiaru impedancji zwarciowej sieci

.479

..„aNIA POMIAROWE


976 Wybrane zadania pomiarowe

r miejsca uszkodzenia izolacji linii kablowej. Nie ma jednoznacznie przydatnego Pom,abu w' każdym przypadku i każdych warunkach; dlatego stosuje się często kilka sS°d weryfikując wyniki pomiaru przez ich porównanie.

miary te wykonuje się następującymi metodami: mostkową (prądu stałego i przc-. nego), falową, indukcyjną, akustyczną.

°Ofcrowane sa mostki (rys. 9.13) do lokalizacji uszkodzeń izolacji, za pomocą których acza się współczynnik k w procentach odległości miejsca uszkodzenia od końca linii falowej. Można wykonać pomiar na obu końcach trasy. Wynik pomiaru może być "enewny w granicach ±0,1%, ale miejsce uszkodzenia w terenie jest w'yznaczone ze znacznie większym błędem, bo długość kabla jest zazwyczaj znana z małą dokładnością. » konieczne staranne połączenie żył kabla na drugim końcu oraz „przepalenie” izolacji dć> takiego stanu, żeby rezystancja R: zmniejszyła się do kilkuset omów.

Rys. 9.13. Zasada mostkowego wyznaczania (w procentach długości kabla) miejsca uszkodzenia izolacji żyły


Metoda falowa polega na użyciu przyrządów do pomiaru czasu przebiegu fali elektromagnetycznej w kablu do miejsca uszkodzenia i na wyznaczeniu odległości na podstawie znanej prędkości (obliczonej z dodatkowego pomiaru czasu przejścia fali na trasie całej długości kabla w nieuszkodzonej żyle tego kabla). Ograniczenie dokładności wynika z tych samych powodów co w metodzie mostkowej.

Metoda indukcyjna polega na wymuszeniu prądu doziemnego w żyle uszkodzonej ° wybranej częstotliwości i na śledzeniu tego sygnału wzdłuż trasy za pomocą indukcyj-nosciowego odbiornika. Po minięciu miejsca uszkodzenia odbierany sygnał zanika. Metoda ta jest dokładna, ale sytuacyjne okoliczności mogą eliminować możliwość jej

stosowania.

Metoda akustyczna polega na wywoływaniu przeskoku iskry elektrycznej w miejscu godzenia i nasłuchiwaniu akustycznych skutków przeskoków iskry. Stosowanie tej tody zależy od rodzaju uszkodzenia i warunków lokalnych. Ten sposób jest dokładny.

Przerwę w żyle kabla wielożyłowego można zlokalizować za pomocą pomiaru poie”100— przerwanej do uziemionych żył pozostałych i ekranu oraz pomiaru s;eJ mn°ści żyły nieuszkodzonej (rys. 9.14). Ze stosunku otrzymanych wyników wyznacza u^r.°.cePtową odległość do miejsca przerwy. Powtórzenie pomiaru na obu końcach kabla 7JlWla weryfikacje i poprawienie dokładności.

2

.rr-

Rys. 9.14. Sposób przyłączenia kabla przy lokalizacji przerwy żyły: a) pomiar pojemności żyły przerwanej; b) pomiar pojemności żyły nieuszkodzonej

1    — miejsce przerwy żyły,

2    pancerz kabla



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
1tom230 462 9. METROLOGIA Rys. 9.2. Struktura cyfrowego multimetru mikroprocesorowego może być przyc
1tom231 464 9. METROLOGIA <9.7a) (9.7b) Największe możliwe wskazanie przyrządu wyniesie o jednost
1tom232 -466 9. METROLOGIA Stałość (stabilność) czasową rozumie się jako oczekiwane zmiany wyrażone
1tom235 ----472 9. METROLOGIA Oscyloskopy są budowane jako wielokanałowe (typowe — dwa kanały) o kot
1tom236 474 9. METROLOGIA Przyrządy do pomiaru małego i bardzo małego prądu są identyczne jak do nom
3tom289 9. INSTALACJE ELEKTRYCZNE 5809.3.7. Dobór przekroju przewodów wyrównawczych i uziemiających
rc 478 5 POŁĄCZENIA ELEKTRYCZNE 1.    Upewnij się, że akumulator w Twoim samochodzie
1tom233 9. METROLOGIA ——468 ko-gniazdami* 25 stykowymi, szufladowymi (typu 871/881). Do każdego wtyk
1tom234 9. METROLOGIA --—470 Liczniki energii czynnej i biernej, przeznaczone do włączenia bezpośred
1tom237 9. METROLOGIA —476 9. METROLOGIA —476 Rezystywnosć gruntu można mierzyć w laboratorium na pr
1tom239 9. METROLOGIA9.8. Metrologia prawna Metrologia prawna jest zbiorem przepisów i bieżących pos
30484 skanuj0460 (2) 478 PHP i MySQL dla każdego Do nawiązania połączenia jest wykorzystywana funkcj
Metrologia11 24.    Napięcie o wartości 120 [V] /mierzono za pomocą trzech, połączony
harmonogram l    Harmonogram ćwiczeńę^Mętrologia_CzJ, )" _    ^ E
IMAG0753 (2)
IMAG1522 cos jest jeszcze na drugiej stronie ale jej niestety nie mam Metrologia II. Zullo/cnlc «hv,

więcej podobnych podstron