201205101850

201205101850



■■■■HM


wn



Objaśnienia: wszystkie dane dla no ■ 23,3 s~ ł> Promień kulistego elementu diamentowego.



gniatającego oraz siła docisku. Natomiast ze względu na optymalizację układów TTiikrorowków na powierzchniach tarcia istotne są kinematyczne parametry obróbki, tzn. posuw, prędkość obrotowa przedmiotu, amplituda i częstotliwości oscylacji. Wpływ warunków kulkowania oscylacyjnego na jakościowe wskaźniki nierówności powierzchni przedstawiono graficznie w tabl. 8-16. Na jej podstawie można w praktyce dokonywać korekcji wybranych parametrów obróbki nagniataniem, którą stosuje się jako operację wykańczającą przedmiotów po toczeniu, frezowaniu i szlifowaniu.

Układ Siadów poobróbkowych po nagniataniu oscylacyjnym zależy od wzajemnych korelacji między kinematycznymi parametrami obróbki. Na stopień wygładzenia nierówności wpływa natomiast głównie siła docisku i promień elementu nagniatającego [161],

Główne zastosowanie kulkowania oscylacyjnego i oscylacyjnego wygładzania elementem diamentowym, to obróbka powierzchni par trących współdziałających w warunkach zmiennych obciążeń. Optymalizacja układu mikrorowków smarnych oraz ich głębokości i względnej powierzchni w stosunku do nominalnej powierzchni tarcia wynika z badań trybologicznych. Na przykład dla pary trącej tłok-cylinder silnika spalinowego optymalna wartość powierzchni mikrorowków wynosi 35-T-45*/#.

Warunki kulkowania oscylacyjnego tulei, stosowanych w silnikach samochodowych oraz optymalne powierzchnie zajmowane przez mikro-rowki, podano w tabl. 8-17. W tablicy tej zamieszczono także wartości parametrów obróbki elementem diamentowym hartowanych sprawdzianów tłoczkowych, pracujących najczęściej w warunkach tarcia suchego.

1. Warunki nagniatania ślizgowego

Nagniatanie ślizgowe przez przetłaczanie kulek, narzędzi trzpieniowych oraz narzędzi wieloelementowych (składanych) wymaga zastosowania odpowiedniej nominalnej siły osiowej nagniatania. Jest ona niezbędna do przeciągnięcia lub przetłoczenia narzędzia przez nagniatany otwór z założonym wciskiem nagniatania to. Wartość siły osiowej zależy głównie od wartości wcisku i konstrukcji nagniataka (kątów i liczby elementów) oraz średnicy obrabianego otworu.

Ze względu na stosowanie do przetłaczania otworów pras lub przeciągarek uniwersalnych, dysponujących zazwyczaj większymi siłami niż to wynika z potrzeb do realizacji operacji nagniatania, siłę osiową dobiera się w przybliżeniu. Do tego celu może służyć wykres, zamieszczony na rys. 8-6. Zawiera on zależność siły osiowej F„ wymaganej do nagniatania otworów (D, = 40 mm, = D, = 21 mm) wykonanych w stali 45 — od względnego wcisku nagniatania i — to/2r,.

Wcisk nagniatania ślizgowego w zależy w dużym stopniu od chropowatości powierzchni po obróbce poprzedzającej, własności wytrzymałościowych materiału oraz grubości ścianki przedmiotu. Zalecane optymalne wartości względnego wcisku nagniatania zamieszczono w tabl. 8-18.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DEMOGRAFIA Wszystkie dane pochodzą ze spisu ludności słoweńskiej w 2002 roku.NARODOWOŚĆsr“^
Dane dla C(Pb-214) Npt = No„ ■ tl/2 26,8999 min 1613,994 s stała rozpadu 4,29E-04 NBi ~
Zadanie 6. (2 pkt) Dane są wzory: HC1, LiOH, Ra(OH)2, C6H5OH, H30+, NO;, S2“, OH Spośród wymieniony
Image071 X — zbiór wszystkich możliwych, dla danego układu, stanów wejść, Y — zbiór wszystkich możli
Image8549a Zwrócone są wszystkie dane z datagramu UDP Tylko nagłówek IP oraz 8 bajtów danych jest zw
img018 C]23“ C23 + Cj = 2,2 fflPJ i dalej 04 = EC=176 IhC](>4 C/4 = -i = 44 [V] (-4 U= E- Uą = 80
Zespól Szkol Zawodowych w Janowic Lubelskim Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych 23-300 Janów Lubel
28 PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ DLA AMBITNYCH Interesujące dane dla porównań przynoszą wyniki prowadzonego od
rozdział 9 (22) 282 Rozdział IX. Analiza efektyv/noki -—-- Zauważmy, że dane dla przedsięwzięcia inw

więcej podobnych podstron