351

351



342 Rośliny uprawne

wiosną włóka i brony; przed siewem powierzchnię pola należy dokładnie wyrównać. Stanowisko w płodozmianie przeznacza się po okopowych, w drugim roku po oborniku. Wiosną przed siewem daje się następujące ilości nawozów mineralnych na 1 ha: 3,5—4 q soli potasowej 40°/o, 2,5—3 ą tomasyny i 1,5—2 q azotniaku.

Jeśli pietruszka rośnie zbyt słabo, należy dodatkowo w czerwcu zastosować pogłównie saletrę lub saletrzak w ilości 1—1,2 q/ha<

Rozmnażanie. Pietruszkę, rozmnaża^ się z nasion. Nasiona do skiełkowania wymagają dużo wilgotności w glebie i przy tym kiełkują długo, dlatego wysiewać należy wcześnie, jak tylko ziemia nagrzeje się — w końcu marca lub na początku kwietnia. Przy wysiewie późniejszym wykształcają się drobne korzenie, które w następnym roku dają słabe nasienniki. Wysiewa się 6—7 kg nasion na 1 ha. Sieje się w rzędy co 30—40 cm na głębokość 1—1,5 cm.

Pielęgnowanie zasiewu. Po 4—5 tygodniach od wschodów należy pietruszkę przerwać, pozostawiając rośliny w odstępach 4—5 cm. Pietraszka, która rośnie zbyt gęsto daje słabe korzenie, często pokręcone lub silnie rozgałęzione, nie nadające się na nasienniki.

Plantację należy w miarę potrzeby spulchniać opielaczem konnym, w czasie zaś przerywki — równocześnie odchwaszczać rośliny w rzędach.

Sprzęt i przechowywanie korzeni. Na początku października w dni pogodne, przystępujemy do wykopania korzeni; wykopane w dni deszczowe muszą być wysuszone, aby w przechowaniu nie gniły. Nać pietruszki, ścina się sierpem w ten sposób, aby przy główce pietruszki pozostawić ogonek liściowy 2—3 cm. Korzenie można wyorać pługiem. Na małych plantacjach wykopuje się je za pomocą wideł ogrodniczych. Korzenie pietruszki dołuje się w rowach o szerokości 40 cm, głębokości 35—40 cm, w ziemi lekkiej (nie podmokłej); układa się je warstwami i przesypuje suchym piaskiem. Po zapełnieniu rowów przykrywa się 10—12 cm warstwą ziemi i przyklepuje łopatą.

Można również dołować pietruszkę w płytkich rowach, głębokości 15— 20 cih i układać warstwami w formie kopca, który przykrywa się po bokach warstwą ziemi. Z nadejściem mrozów daje się warstwę słomy, liści lub łęein ziemniaczanych, a następnie przykrywa się znów warstwą ziemi 30—40 cm grubości.

Można również pietruszkę pozostawić przez zimę na plantacji, przykrywając rzędy słomiastą mierzwą, łęcinami, słomą albo też obsypując rzędy radłem. W ten sposób przechowana pietruszka daje na ogół mniej strat aniżeli przechowana w kopcach.

Wysadzanie pietruszki. Pietruszka zimowana w gruncie wymaga przerywki w odstępach 40X40 cm. Po przerywce plantację zasilamy nawozami


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
2 (90) Przed przystąpieniem do bodni należy dokładnie zapiać i zasadą działania steamera. Następnie
IMG 25 (7) 128 129 Cr «. Pwnał drzewostanu Przed ścięciem drzew próbnych należy dokładnie ustalić
72210 IMG 25 (7) 128 129 Cr «. Pwnał drzewostanu Przed ścięciem drzew próbnych należy dokładnie usta
Badanie układu Leonarda 6.2. Opis realizacji badań Przed przystąpieniem do badań należy dokładnie
IMG 25 (7) 128 129 Cr «. Pwnał drzewostanu Przed ścięciem drzew próbnych należy dokładnie ustalić
72210 IMG 25 (7) 128 129 Cr «. Pwnał drzewostanu Przed ścięciem drzew próbnych należy dokładnie usta
Ochrona roślin uprawnych przed chwastami - stan obecny, tendencje przyszłościowe. Biologiczne
197 3 188 Rośliny uprawne wych na zieloną paszę. Po orce przedzimowej stosuje się wczesną wiosną włó
P1000037(1) Terminologia związana z połową produkcją roślinną NAWOŻENIE PODSTAWOWE - nawożenie przed
220 Rośliny uprawne Suche ziarno przechowuje się w spichrzu chroniąc przed myszami. Pakuje się po 50
192 Rośliny uprawne nej. Oba gatunki mają charakterystyczne cechy morfologiczne, po których można pr
foto4 Zabiegi trzeba prowadzić tylko w zalecanych fazach rozwojowych chwastów i roślin uprawny
IMAG1544 Orka siewna Orka wykonywana na 2-4 tyg. przed siewem. CEL; •    zapoczątkowa

więcej podobnych podstron